ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dhjetė rregullat e dashurisė nė ambientet e punės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Dhjetė rregullat e dashurisė nė ambientet e punės   Wed Aug 13, 2008 12:57 am

: Dhjetė rregullat e dashurisė nė ambientet e punėsPėr tė mos prishur ekuilibrat delikate, pėr tė mos u gjetur tė papėrgatitur kur historia e dashurisė pėrfundon, por, mbi tė gjitha, pėr t’u ndjerė gjithnjė rehat “profesionalisht”, duhet tė dini si tė silleni dhe tė veproni kur shigjeta e Kupidit godet brenda ambienteve tė zyrės. Keni rėnė nė dashuri me njė koleg? Jeni duke vlerėsuar seriozisht avancimin e njė bashkėpunėtori? Nė ēfarėdo niveli tė jetė historia jote, dashuri profesionale, duhet tė keni njė gjė tė qartė nė mendje: nėse ka lindur brenda nė zyrė, ajo ėshtė e destinuar tė jetė njė flirt dhe shumė, shumė e rrezikshme. Jo pėr marrėdhėnien nė vetvete, por pėr faktin se nėse ajo pėrfundon, prej saj mund tė gjenerojė njė situatė qė mė pas mund tė jetė shumė e vėshtirė pėr t’u mbajtur nėn kontroll. Por, nėse dashuria juaj ėshtė e rėndėsishme dhe ia vlen tė rrezikoni kaq shumė, sė pari duhet tė tregoni shumė kujdes me mėnyrėn tuaj tė sjelljes, nė mėnyrė qė tė mos prekni ndjeshmėrinė e kolegėve tuaj. Por si? Thjesht duke respektuar disa rregulla tė mirėsjelljes.
1- Keni njė marrėdhėnie dashurie brenda zyrės? Gjėja mė e mirė ėshtė ta bėni publike, pasi kėshtu nuk do tė rrezikoni t’ju shohin jashtė dhe tė bėjnė komente mbi ju. Por, nėse ėshtė thjesht njė flirt, evitoni ta bėni atė “publike” menjėherė, por prisni sa tė kaloni periudhėn e parė tė dashurisė.
2- Nėse keni lidhje me shefin, mos kėrkoni tė keni privilegje qė tė tjerėt nuk i kanė, si tė merrni informacione tė rezervuara pėr personelin, tė largoheni mė shpejt nga zyra, ose tė bėni mė shumė ditė pushimi. Nė tė njėjtėn mėnyrė, nėse shefi jeni ju, mos bėj diferencime midis tė dashurit tėnd dhe kolegėve tė tjerė. Pra evito marrjen apo dhėnien e favoreve.
3- Kur je vetėm me tė, ai ka njė sjellje tė dashur dhe i sjellshėm, si tė hap derėn, sposton karrigen, etj? Nuk duhet tė presėsh mė shumė nė ambientin e punės. Nėse ėshtė i tillė me ju, duhet tė sillet kėshtu edhe me gratė e tjera qė janė nė zyrė.
4- Nė ambientet e zyrės asnjėherė mos trego mė shumė konfidencė ndaj partnerit tėnd. Para se tė hyni nė njė dhomė trokisni ose kėrkoni leje, siē veprojnė tė gjithė kolegėt e tjerė.
5- Nėse zyrtarisht jeni bashkė, asnjėherė mos u kyēni nė njė dhomė pėr njė kohė tė gjatė, madje do tė ishte mė mirė tė mos e bėnit kėtė gjė. Kėshtu do tė respektoni vendin e punės.
6- Nėse gjithnjė i keni folur me “ju”, vazhdo t’i drejtohesh nė tė njėjtėn mėnyrė. Mos e thėrrit kurrė me pėrkėdheli apo me shkurtime.
7- Kurrė mos bėj “klan” nė zyrė, por vazhdo sillu si mė parė. Mos mbaj asnjė qėndrim dhe mos i kėrko partnerit ta bėjė kėtė.
8- Kurrė mos u puthni apo tė keni sjellje dashurie para kolegėve, klientėve apo bashkėpunėtorėve tuaj.
9- Zėnkat e dashurisė kurrė nuk duhet tė sillen nė zyrė, si dhe efektin e njė “mbrėmjeje fantastike” qė kaluat bashkė.
10- Daljet nėn pretekstin profesional nuk janė tė kėshillueshme. Nėse vėrtet duhet tė dilni apo tė keni njė takim ose drekė pune jashtė zyrės, duhet tė tregoni shumė kujdes, si dhe duke ruajtur aspektin profesional.

..............

Problemet seksuale
Shumė ēifte, nė njė moment apo nė njė tjetėr, kanė probleme me seksin. Problemet seksuale nė njė lidhje, shpesh janė probleme tė vetė lidhjes. Shkaqe tė rėndomta janė mungesa e informacionit. Komunikimi i dobėt, pritshmėritė e roleve tė mashkullit dhe tė femrės, mungesa e besimit ose devotshmėrisė ose konfliktet e pazgjidhura. Njė partner abuzues mund ta pėrdorė seksin si armė pėr tė lėnduar tjetrin dhe dominuar; nė njė rast tė tillė, problemi e ka emrin “abuzim”. Pėr mė tepėr, historitė e abuzimit seksual, pėr njėrin nga partnerėt apo pėr tė dy, mund tė prekė edhe lidhjet aktuale. Ajo qė mendohet apo ndjehet pėr veten dhe seksin, prek ndjeshėm edhe mėnyrėn se si pėrgjigjen trupat tanė. Ndjenja e fajit, e turpit, e frikės, konfliktit dhe injorancės, tė gjitha kėto mund ta bllokojnė ose pengojnė ndjeshmėrinė seksuale. Nuk duhet pritur tė kaloni nė agoni totale para se tė fillojmė tė kėrkoni ndihmė. Problemet seksuale janė tė zakonshme.

..............

Hormonet dhe aktiviteti seksual
Disa hormone luajnė rol nė ndjenjat seksuale, nė aktivitetin seksual dhe intensitetin orgazmės. Mė ndikuesi nga tė gjithė ėshtė testosteroni, ndonjėherė i quajtur hormoni i dėshirės dhe herė tė tjera hormoni mashkullor. Testosteroni, njėlloj si estrogjeni, ėshtė i pranishėm edhe te burrat, edhe te gratė, edhe pse nė raporte tė ndryshme. Te femrat ky hormon prodhohet nga gjėndrat mbiveshkore, 2 gjėndra tė vogla afėr veshkave, dhe vezoret. Roli i testosteronit nė seksualitet shpaloset nė shumė mėnyra. Kur hiqet njė gjėndėr mbiveshkore, gratė tregojnė pėr njė rėnie dramatike tė interesit seksual, tė ndjesive dhe shpeshtėsisė sė orgazmės. Edhe heqja e vezoreve bėhet shkas pėr njė humbje tė ngjashme me tė parėn. Nivelet e testosteronit janė mė tė ulėta te gratė qė kanė nė menopauzė dhe pas heqjes sė vezoreve nė krahasim me gratė e reja dhe tė shėndetshme.

................

Pėrkushtimi nė njė lidhje
Studiuesit kanė analizuar ndikimin dhe efektet e marrėdhėnieve seksuale tek pagjumėsia. Nė bazė tė hulumtimeve afatgjata shkencore ėshtė vėrtetuar se dashuria i pakėson pasojat negative tė pagjumėsisė. Nė hulumtimet e bėra studiuesit janė nisur nga faktet se ēiftet e reja dhe nė pėrgjithėsi ēiftet erotike arrijnė qė me ditė dhe net tė tėra tė rrinė zgjuar, duke pėrfunduar se dashuria e largon nevojėn pėr tė fjetur. «Kur njeriu ėshtė i dashuruar», theksojnė ata nė studimet e tyre, «nė trupin e tij aktivizohen hormonet, tė cilat, pa kurrfarė pasojash tė dėmshme, e shkatėrrojnė lodhjen. Ato hormone ndikojnė nė furnizimin mė tė mirė tė trurit me gjak, kurse ndikojnė nė mėnyrė stimuluese edhe nė gjendjen shpirtėrore tė tė dashuruarve. Ėshtė, kuptohet, gjė e natyrshme qė dy tė dashuruarit sa mė shumė kohė t’i kushtojnė njėri-tjetrit, aq mė tepėr pėrkushtohen nė lidhje».
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
e_v_a
Anetare i Ri
Anetare i Ri


Female
Numri i postimeve : 4
Age : 25
Registration date : 17/08/2008

MesazhTitulli: Re: Dhjetė rregullat e dashurisė nė ambientet e punės   Sun Aug 17, 2008 11:33 am

SHI SHI KUNATI Opss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Dhjetė rregullat e dashurisė nė ambientet e punės   Sun Aug 17, 2008 6:59 pm

ohuuuuuuuuu lani si er ti i dike edhe rregullat e dashuri Very Happy:D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Re: Dhjetė rregullat e dashurisė nė ambientet e punės   Mon Aug 18, 2008 1:26 am

lano kush ka durim ti lexoje gjith keto re? hihihi une vetem kam lexuar titullin.... lol!
Lano thuaj kunates tende qe ti thote gruas sime (dhe disa te tjereve) qe te dua ... Very Happy

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dhjetė rregullat e dashurisė nė ambientet e punės   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dhjetė rregullat e dashurisė nė ambientet e punės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ora e dashurisė
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Jotgo Telo:KATĖRMBĖDHJETĖ SUMBULLA DASHURORE (Cikėl lirikash pėr respekt te s. Valentinit).
» Vullnet Poshka:Dhjetė vjet pas
» Baki Ymeri:MAGJIA E KRISHTĖRIMIT DHE DRITA E DASHURISĖ

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Dashuria-
Kėrce tek: