ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ēfare ėshte Htm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Ēfare ėshte Htm   Sun Aug 10, 2008 12:10 am

Ēfar ėshtė HTML.
Faqet e internetit jane tekst files shkruar ne nje gjuhe qe quhet HTML (Hypertext Markup Language). HTML lejon autoret e faqeve te internetit te formulojne dokumente qe mund te kuptohen nga sisteme te ndryshme si PC, Unix, Macintosh etj, dhe qe mund te shikohen duke perdorur softwares te quajtura browser, p.sh; browser ne kompjuterin tuaj mund te jete internet explore, aol, netscape etj. HTML eshte e perbere nga kode ose ndryshe nga sisteme shenjash (karaktere) qe quhen tags (Anglisht) te futura ne dy thonjza () te cilat jane pergjegjese per paraqitjen e faqes se internetit. Tags jane dy pjesesh, ai i hapjes dhe ai i mbylljes p.sh:

eshte i hapjes dhe

tregon se ketu mbaron. Por, pervec kesaj kemi tags qe jane nje pjesesh ose tags boshe si
qe paraqet nje segment ne faqen e internetit. Cdo tag ka atributing, tiparet ose cilesite e veta, p.sh:

align=center eshte atribute, qe e c'vendos titullin ne qender te faqes. Per te pare html kode kliko View (siper ne krahun e majte prane file dhe edit), dhe kliko Source.

HTML kode.
Per te ndertuar nje faqe interneti mund te perdorni Notepad. Ne notepade shkohet: kliko start, shko tek programs, accessories, dhe kliko Notepade. Mbasi notepade eshte i paraqitur perpara jush eshte mire ta ruani ne fillim me shtesen .htm ose .html p.sh. index.htm.Leksioni i Pare

Fillimisht i tregon browserit se kjo faqe eshte e shkruar ne gjuhen HTML.

perdoret me shume per informacione rreth faqes.

paraqet titullin e faqes se internetit.<br /><br /><body> eshte vendi ku te gjithe grafiqet, fjalite etj. jane vendosur dhe paraqesin faqen e internetit perpara shikuesit. Le te vazhdojme me tej.<br /><br />Tani do te vendosim nje paragraf, tituj dhe nje foto. Per tituj do te perdorim h(numer) dhe ne mes vendoset titulli. Kemi 6-te lloje titujsh qe fillojne nga 1 deri tek 6-ta h (gjithmone te rrethuar me thonjza), p.sh; h1 per titullin e pare, h2 per te dytin ... e keshtu me radhe deri tek h6. Paragrafi fillon me <p> dhe mbaron me </p> ne mes ketyre shtypet paragrafi (fjalite).<br /><br />fillimi<br /><br />-------------------------------------------------------------------------------<br /><br />Headings.<br />Menjehere pas <body> shkruani<br /><br />Titullin e pare <h1> dhe vazhdoni keshtu me radhe, por, ne vend te numurit 1 vendosni numura te tjere nga 2 tek 6-ta si shembulli me poshte. Per te paraqitur nje foto veproni si me poshte duke perdorur <img src="Emeri i photos"> ku eshte ruajtur bashke me shtesen mbas pikes, (Eshte mire qe fotos dhe te gjitha files qe do te perdoren per ndertimin e faqes se internetit te ruhen ne te njejten folder) per te shkruar paragrafin veproni si me poshte<br /><br /><html><br /><head><br /><title>Leksioni i Pare


Titulli i pare h1


Titulli i pare h2


Titulli i pare h3


Titulli i pare h4


Titulli i pare h5

Titulli i pare h6


Kjo eshte faqa e pare interneti krijuar nga une
Gjithmone pas cdo ndryshimi ne file duhet te behet ruajtja, per kete kliko file dhe save. Per te pare rezultatet e punes do te perdorim internetin. Ne internet kliko file dhe me pas kliko Open, ne opening box kliko Browse.., open media file do te paraqitet perpara jush, tek look in kerkoni per file-n tuaj dhe kliko mbi te, klik Open dhe duhet te shihni te njejten gje si me poshte

Ne qofte ngjason me kete, atehere ju sapo krijuat faqen e pare te internetit

Per ta c'vendosur paragrafin ne qender ose ne krahun tjeter perdoret atributi align="center" per ne qender, left, per ne te majten, right, per ne te djathte p.sh:

ndersa < img src="image name" align="left"> i c'vendos fjalite ne krahun e majte te fotos

fillimi


--------------------------------------------------------------------------------

tag.
Jane shtate atribute qe mund te perdorim ne body per te ndryshuar pamjen e faqes se internetit

fillimi


--------------------------------------------------------------------------------

Bgcolor.
Bgcolor eshte perdorur per te ndryshuar ngjyren me te cilen faqja e internetit paraqitet. Cdo faqe interneti ne qofte se bgcolor nuk eshte percaktuar eshte e paraqitur me te bardhe Per ta ndryshuar nga e bardhe ne nje ngjyre tjeter perdorim bgcolor


Eshte mire qe bgcolor gjithmone te percaktohet sepse me disa browser te vjeter paraqiten me ngjyre jeshile


--------------------------------------------------------------------------------

Text
Kjo eshte per te ndryshuar ngjyren e shkronjave ne tekst ne te gjithe dokumentin. Eshte e rekomandueshme qe shkronjat ne tekst te jene ne ngjyre te zeze sepse jane me te lehta per tu lexuarfillimi


--------------------------------------------------------------------------------

Link.
Zakonisht link paraqitet me ngjyren blu. Per ta ndryshuar ne nje ngjyre tjeter qe pelqeni veproni si me poshte.
--------------------------------------------------------------------------------

Vlink
Vlink ndryshon ne link kur keni klikuar ne te nga blu, ne te kuqe te erret. v qendron per vizite, keshtu e ndryshon ngjyren ne qofte se keni klikuar me pare ne te.
--------------------------------------------------------------------------------

Alink
Kur klikoni ne link, ngjyra ndryshon ne moment. Zakonisht per te ndryshuar ngjyren ne te kuqe ose tjeter perdoret vlink.

Grafiku do te perseritet shume here deri sa te mbushe te tere faqen, do te duket si e pllakuar, keshtuqe duhet patur kujdes kur te zgjidhni grafikun.
Ne qofte se deshironi qe background te vendoset ne nje vend dhe te mos levize kur te beni scroll, perdorni atributing bgproperties="fixed" ne body.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ēfare ėshte Htm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Informatika, Shkarkime :: Gjuhe programuese :: HTML / DHTML-
Kėrce tek: