ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia e tiranes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Historia e tiranes   Thu Aug 14, 2008 12:06 am

Pėr herė tė parė emri i Tiranės pėrmendet nė vitin 1418 nė njė dokument
tė Venedikut. Sundimtarė tė tokave ku shtrihet sot Tirana nė shekullin
e XIV kanė qenė familja e Topiajve. Nga mesi i shekullit XIV deri mė
vdekjen e Skėnderbeut kanė qenė pjesė e tokave Kastriote. Pas vdekjes
sė tij territoret e qendrės sė banimit shpopullohen dhe braktisen ashtu
qė gjatė kėsaj kohe nuk dukej ndonjė qendėr vendbanim por shpėrndahet
nė disa qendra nė nivel tė fshatrave.

Regjistrimi i tokave tė
kėtyre fshatrave bėhet nga pushtimin otoman nė vitet 1431-1432. Qendra
e kėtyre fshatrave, Tirana u themelua nė 1614 nga Sulejman Bargjin -
Pasha nga fshati Mullet, i cili ne fillim ndėrtoi njė xhami, njė furrė
pjekje dhe njė hamam. Qendra e themeluar u mbajt nėn sundimit e
pasardhėsve tė tij Ibrahim Bargjin Beut dhe tė birit tė tij Ahmet
Bargjin Pashės i cili lė pas vete katėr vajza. Tė katėr vajzat e Ahmet
Bargjin Pashės martohen me pjestarė tė familjes sė Kapllan Toptanit i
cili merr nė kėtė mėnyrė sundimin e Tiranės nė vitin 1807 dhe e bartė
qendrėn e nėn-prefekturės Krujė-Tiranė nė Tiranė. Deri nė kėtė kohė,
lagjet mė tė vjetra tė Tiranės kanė qenė ajo e Mujos dhe e Pazarit, tė
ndodhura sot nė zonėn mes qendrės aktuale dhe rrugės sė Elbasanit.

Pas
vdekjes (1816) sė Kapllan (Topia) Pashės sė Krujės, mė 1817 sundimin e
merr pėrkohėsisht Haxhi Et'hem Bargjin - Beu (nga fisi i Bargjinėve por
jo trashėgimtar).

Mė 1822 familja e Topijave merr prapė nėn
sundim Tiranė. Pas sundimit (1822-1837) tė Abudrrahman Topisė - Beut,
sundimin e Topiave nė Tiranė e vazhdon i biri i tij, Ahmet Topia - Beu
cili sundon deri mė 1865 ku edhe merr fund sundimi i shefit tė familjes
sunduese. Me rritjen e rolit qytetar tė parisė dhe me reformėn nė
administratėn Turke tė vitit 1865 krijohet vilajeti i Shkodrės (i
ngjashme me qarkun e Shkodrės) dhe Sanxhaku i Durrėsit nė tė cilėn
Tirana ishte nėnprefekturė.

Nga viti 1913 Tirana administrohet nga Kryebashkiak vendas.


Si
kryeqytet i pėrkohshėm Tirana u shpall mė 8 shkurt 1920 nga Kongresi i
Lushnjės dhe pėrfundimisht e mori kėtė status mė 31 dhjetor 1925.


vitin 1990 Tirana numėronte vetėm 244.200 banorė. Aktualisht, dyndja
masive e banorėve nga gjitha anėt e tjera tė vendit pėrdrejt
kryeqytetit, tė cilėt shpresojnė tė gjejnė aty punė dhe jetė me tė
mirė, e ka rritur zhvillimin dhe numrin e popullsinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Historia e tiranes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» KĖNGA LABE DHE HISTORIA E SAJ MIJĖRAVJEĒARE
» Historia e lashtė
» Historia e Prekazit ėshtė histori e lavdishme
» Selim Hasanaj: Tė dihet e vėrteta, historia e dy familjeve
» Skandaloze: Pėr gjashtėmijė euro, shkodranen ia shesin njė plaku tė Kosovės (Video)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia :: Historia Shqipetare-
Kėrce tek: