ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjergj kastriot-skenderbeu

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Gjergj kastriot-skenderbeu   Thu Aug 14, 2008 12:10 am

Biografia

Gjergj Kastrioti
ishte djali mė i vogėl i Gjon Kastriotit dhe i princeshėsVojsava,
fėmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave. Mendohet se lindi mė 6
maj 1405, u morr peng nga Pushtuesit Osman qė nė moshė tė mitur dhe u
dėrgua nė oborrin e Sulltanit nė Adrianopojė. Atje, zgjuarsia dhe
shkathtėsia e ēuan Gjergjin nė shkollėn e sulltanit (icogllanėve) qė
pėrgatiste komandantė e nėpunės.

Natyra i kishte dhėnė dhunti
mendore e fizike. Atje mori emrin Iskender (Aleksandėr). Pas mbarimit
tė shkollės, Gjergj Kastrioti "(Skėnderi)" kreu detyra ushtarake nė
Ballkan e nė Azinė e Vogėl, duke u dalluar pėr trimėri dhe pėr kėtė
arsye iu dha titulli bej qė do tė thotė i madh, pra Skėnderbeu do tė
thotė Aleksandri i Madh. Ai nuk e harroi kurrė Atdheun e tij tė dashur
dhe priste me padurim rastin tė kthehej nė tokėn qė e lindi. Pėr mėse
12 vjet (1426-1438) ishte nė Shqipėri. Me vdekjen e tė atit, ai
shpresonte t'i zinte vendin, por nė fakt sulltani e emėroi sanxhakbej
jashtė tokave shqiptare.

Megjithatė Skėnderbeu nuk hoqi dorė nga
ideja pėr t'u kthyer pėrfundimisht nė Shqipėri, deri nė vitin kur ai u
nis kundėr Janosh Huniadit nėn komandėn e bejlerbeut tė Rumelisė.


3 nėntor 1443 nė afėrsi tė Nishit, u ndeshėn dy ushtritė. Ushtria
osmane u shpartallua dhe u tėrhoq nė panik. Skėnderbeu filloi tė
zbatonte planin e kryengritjes, sė bashku me 300 kalorės shqiptarė e me
tė nipin Hamza Kastrioti, u kthye nė Dibėr, ku populli e priti si
ēlirimtar. Mori masa pėr pėrforcimin e rrugėve nga mund tė vinin
osmanėt, dhe prej andej iu drejtua Krujės. Me njė ferman tė rremė shtiu
nė dorė qytetin e garnizonin dhe kėshtu mė 28 nėntor 1443 u shpall
rimėkėmbja e principatės sė Kastriotėve. Mbi kėshtjellėn e Krujės u
ngrit flamuri me shkabėn e zezė dykrenare.

Fjalimi i Skėnderbeut
nxiti frymėn atdhedashėse. Kryengritja ēlirimtare u bė e pėrgjithshme.
Gjatė dhjetorit, Shqipėria e Mesme dhe e Veriut u spastruan nga forcat
osmane, u ēliruan njėra pas tjetrės kėshtjellat e kėsaj zone.

Skėnderbeu ishte organizatori i Kuvendit tė Arbėrit, nė tė cilin u zgjodh si prijės i Lidhjes Shqiptare tė Lezhės.


janar tė vitit 1468 Skėnderbeu u sėmur gjatė zhvillimit tė njė Kuvendi
tė thirrur nga ai, nė tė cilin ishin tė ftuar tė gjithė princat
shqiptarė. Vdiq me 17 Janar 1468 nė Lezhė.

I mbuluar me lavdi,
ai u varros nė Lezhė. Shqiptarėt humbėn prijėsin e lavdishėm qė i
udhėhoqi pėr 25 vjet rrjesht. E shoqja me tė birin emigruan, sikurse
edhe njė pjesė e parisė shqiptare, pėr nė Itali.

Shume njerez
mund te pyesin. Pse Skenderbeu, ne perkrenoren e tij e ka mbajtur dhien
apo delen. Ekzistojn shume thenje por e verteta qendron sepse pasi qe
Skenderbeu i versuli naten nje tub te medha delesh ndoshta me qindra
mijera dele dhe mbi kokat e tyre e ka vendosur nga nje qiri ateher
osmanet filluan te iknin duke menduar se ata jane njeres. KETU QENDRON
E VERTETA. Ekziston gjithashtu dhe ideja se kete perkrenare e ka
mbajtur edhe per nder te Pirros se Epirit, pasi edhe ai ka mbajt po te
njejten perkrenare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Gjergj kastriot-skenderbeu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njė pyetje nga Ilir Dardani: A ėshtė Gjergj Kastrioti Hero i tė gjithė Shqiptarėve? (I)
» Skėnderbeu kishte edukim dhe zhvillim harmonik fizik, moral e intelektual
» Shkrime nga Xun Ēetta:Ndodhi edhe kjo
» Kastriot Dervishi: Sinjali i parė i qėndresės antikomuniste nė Shqipėri
» Enver Gjon Mehaj: Nuk jam Kastriot Celiku por Enver Gjon Mehaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia :: Historia Shqipetare-
Kėrce tek: