ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia e korces

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Historia e korces   Thu Aug 14, 2008 12:17 am

Historia
Ėshtė vėrtetuar nga studiuesit se zona ku nodhet sot qyteti
ka qenė e banuar qė nė kohėt e lashta. Kėshtu, nė rrethinėn e qytetit
ėshtė gjetur ndėr tė tjera edhe njė kodėr varrimi e vjetėr diku rreth 7
mijė vjetė me njė diametėr prej 10.47 metrash dhe lartėsi 114
centimetra.
Ekonomia
Ekonomia e qytetit tė Korēės i ka
themelet e saj ne zhvillimin bujqėsor, por nuk mund tė lihen pa
pėrmendur bizneset e mėdha tė qytetit tė cilat pėrfshijnė kryesisht
sektorin e ndėrtimit civil dhe prodhimin e materialeve tė ndėrtimit,
sektorin ushqimor dhe atė tė shėrbimeve. Edhe pse Korēa ofron mundėsi
tė mira pėr zhvillimin e turizmit, ngelet akoma shumė pėr tė bėrė nė
kėtė drejtim. Niveli ekonomik i qytetit aktualisht ndodhet nė njė
rritje kostante edhe pse duhet tė sigurohet akoma stabiliteti ekonomik
sipas standarteve tė BE-sė.
Kultura
Korēa pėrbėn njė nga qendrat
kulturore mė tė rėndėsishme tė Shqipėrisė. Vetė muzeumet e shumta nė
qytet pėrshkruajnė aktivitetin kulturor ndėr shekuj. Ėshtė e mirėnjohur
shkolla e parė shqipe nė kėtė qytet qė daton nė vitin 1887, shkolla e
parė ne Shqiperi pėr vajza, si dhe liceu Francez i ndėrtuar nė vitin
1917. Edhe pse ndėr vite qyteti ka qėnė pushtuar disa herė, ndikimet e
huaja pėrbejnė njė pjesė tė vogėl te kulturės korēare
Transporti
Korēa
ėshtė njė nyje e rėndėsishme pėr trasportin shqiptar. Qyteti ndodhet
181Km larg kryeqytetit. Aksi rrugor Korēė-Tiranė ėshtė pothuajse
tėrėsisht i rindėrtuar dhe largėsia kohore ėshtė rreth 3 orė. Aksi
rrugor Korēė-Kapshticė (Doganė) ėshtė nga tė paktat rrugė nė Shqipėri
qė plotėsojne standartet ndėrkombėtare dhe mund tė pėrshkohet nė rreth
30'. Korēa shėrben edhe si pikė-lidhje me zonėn Jugore tė Shqipėrisė,
por nė kėtė drejtim rrugėt lėnė shumė pėr tė dėshiruar dhe ngelet akoma
shumė pėr tė bėrė. Linja hekurudhore kombėtare nuk ka perfshirė kėtė
qytet pėr arsye te trajtave tė ashpra tė relievit. Vitet e fundit janė
bėrė shumė investime dhe pritet qė brėnda pesė-vjeēarit tė ardhshėm tė
pėrmirėsohet mė tej sektori i transportit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Historia e korces
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» KĖNGA LABE DHE HISTORIA E SAJ MIJĖRAVJEĒARE
» Historia e lashtė
» Historia e Prekazit ėshtė histori e lavdishme
» Selim Hasanaj: Tė dihet e vėrteta, historia e dy familjeve
» Skandaloze: Pėr gjashtėmijė euro, shkodranen ia shesin njė plaku tė Kosovės (Video)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia :: Historia Shqipetare-
Kėrce tek: