ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia e Beratit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Historia e Beratit   Thu Aug 14, 2008 12:22 am

Historia E Beratit
Berati eshte nje nga qendrat me te vjetra dhe me te rendesishme te Shqiperise me vlera te
vecanta dhe vazhdimesi jetese te panderprere. Ai njihet si qender e banuar ilire, qytet ilir,
arberor dhe se fundi shqiptar.
Keshtjella ne muret fortifikuse te se ciles nderthuren si nje mozaik fazat e ndryshme te
ndertimeve i perket she IV (a.c). Ajo eshte nje muze i hapur ne natyre.
Ansamblet karakteristike te baneses qytetare te lagjeve "kala", "Mangalem" dhe
"Gorice" perbejne nje shembull te paperseritshem te gjenise krijuese popullore ngritur ne
faqet e kodrave te qytetit.
Ndertimet e kultit me monumentet me te rendesishem shquhen per arkitekturen e spikatur.
Themelet e tyre i perkasin ndertimeve paleokristiane. Monumentet qe rruajne pamjen e plote
jane te shek. XIV - XVIII. Mjediset e tyre kane vepra te rendesishme te mjeshterve te medhenj
te tradites: Onufrit, Nikolles. Qipriotit, Cetireve dhe shume anonimeve. Xhamite dhe teqet jane
shembuj te nje mjeshterie te larte ekzekutimi te arkitektures por ne vecanti te brendise,
tavaneve dhe vitrazheve. Filiali i Institutit te Monumenteve te Kultures ne Berat eshte
institucioni qe ruan, restauron dhe propagandon te gjithe kete trashegimi vlerash.
Muzeu "Onufri", muzeu Etnografik, muzeu Historik ruajne momentet me te rendesisme te
kesaj pasurie duke u bere baze e nje turizmi kulturor.
Qyteti i Beratit eshte propozuer si pasuri boterore dhe se shpejti do te jete ne mbrojtjen e
UNESKO-s.
Eshte i zhvilluar se tepermi turizmi shtepiak ku preferencat e te huajve eshte guzhina
karakteristike vendase. Largesia nga plazhet kryesore te bregdetit eshte 80 km.
Ne kushtet ne te cilat ndodhet vendi yne per rruajtjen e metejshme te monumenteve dhe
veprave te artit ndihet nevoja per nje asistence teknike nga vendet e zhvilluara.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Historia e Beratit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» KĖNGA LABE DHE HISTORIA E SAJ MIJĖRAVJEĒARE
» Historia e lashtė
» Historia e Prekazit ėshtė histori e lavdishme
» Selim Hasanaj: Tė dihet e vėrteta, historia e dy familjeve
» Skandaloze: Pėr gjashtėmijė euro, shkodranen ia shesin njė plaku tė Kosovės (Video)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Historia :: Historia Shqipetare-
Kėrce tek: