ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia dhe zanafilla e Sociologjisė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 24
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Historia dhe zanafilla e Sociologjisė   Thu Aug 14, 2008 3:13 am

Si shkencė e vecantė, sociologjia zyrtarisht njihet aty nga fundi i
shekullit tė 19. Ajo u shkėput si shkencė e veēantė nė atė kohė nga
Filozofia, Shkencat ekonomike, Etnografia. Zanafila e krijimit tė saj
si shkencė ėshtė e lidhur ngushtė me zhvillimet e shoqėrisė qytetare nė
Europėn e shekullit tė 19. si dhe me industrializimin progresiv.
Mendimtarėt e hershėm dhe ato tė mesit tė shekullit tė 19. si Henri de
Saint-Simon, Karl Marx, Herbert Spencer, edhe sot e kėsaj dite
llogariten si mendimtarėt klasik tė sociologjisė.

Emėrtues i sociologjisė ishte shkencėtari francez Auguste Comte me
librin e tij (Systčme de politique positive, ou Traité de sociologie,
instituant la religion de l'humanité, 4 Bde., 1851-1854).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Historia dhe zanafilla e Sociologjisė
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ne ishim ketu, Ne jemi akoma ketu, kjo eshte "HISTORIA" e Popullit Tim
» 28 Nėntori ėshtė dita e ēlirimit tė Shqipėrisė
» Xhorxh Gordon Bajroni, Poeti qė u kėndoi shqiptarėve dhe Shqipėrisė
» Historia e lashtė
» Kastriot Myftaraj: Tė vėrtetat e panjohura tė sigurimit tė shtetit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Filozofia - Sociologjia - Psikologjia-
Kėrce tek: