ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 LASGUSH PORADECI..

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: LASGUSH PORADECI..   Thu Aug 14, 2008 4:46 pm

LASGUSH PORADECI..Lasgush Poradeci lindi mė 27 dhjetor 1899 nė Pogradec. Nė moshėn 10-vjeēare vazhdoi studimet nė Manastir dhe mė vonė nė Athinė, ku mbaroi liceun.
Ne vitin 1921 ai shkoi nė Rumani, pėr tė ndjekur studimet e larta. Duke qenė pa bursė dhe pa asnjė ndihmė, ai u detyrua tė punonte dhe njėkohėsisht tė studionte. Nė Bukuresht ai u lidh me lėvizjen atdhetare tė kolonisė shqiptare, u miqėsua me Asdrenin e atdhetarė tė tjerė shqiptarė dhe u zgjodh edhe sekretar i pėrgjithshėm i Kolonisė. Nė verėn e vitit 1924 Qeveria e Fan Nolit i dha bursė dhe kėshtu arriti t'i pėrfundojė studimet e larta nė Grac (Austri) nė Fakultetin e Filologjisė Romano-Gjermane. Lasgush Poradeci e jetoi Rilindjen ne periudhėn e shpėrthimit tė kryengritjeve tė mėdha pėr liri. Nė veprėn e kėtij romantiku tė fundit tė letėrsisė sonė jetoi shqetėsimi atdhetar i mbrojtjes sė kombit dhe tė traditės sė Rilindjes, ashtu sikurse edhe dėshira pėr triumfin e pikėpamjeve demokratike, shqetėsimi pėr njė emancipim tė pėrgjithshėm kulturor e shpirtėror tė shoqėrisė shqiptare. Ai ėshtė nga lirikėt tanė mė tė mėdhenj, i cili u shqua pėr ndjeshmerine dhe ėmbėlsinė poetike me tė cilėn i kėndoi Shqipėrisė dhe dashurisė. Mė 12 nėntor tė vitit 1987, Lasgush Poradeci, vdiq, duke lėnė pas njė krijimtari tė bukur, e cila kishte fituar zemran e lexuesit dhe kishte tėrhequr vėmendjen e disa studiuesve tė shquar tė kulturė sonė.

Veprat :

"Vallja e yjeve" - 1933, "Ylli i zemrės" - 1937
Poemat "Eskursioni teologjik i Sokratit", "Mbi ta", "Kamadeva", baladat pėr Muharrem e Reshit Ēollakun. Gjithashtu, pėrktheu disa nga kryeveprat e letėrsisė botėrore si "Eugjen Onjegin" tė Pushkinit, lirikat e Lermontovit, tė Bllokut, Poemat e Hajnes, tė Majakovskit e Miēkieviēit, lirikat e Gėtes dhe Hajnes, poezi tė Lanaut, Brehtit; Hygoit, Mysesė, Bajronit; Shellit, Bėrnsit, tė Emineskut etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Sun Aug 17, 2008 12:27 am

lasgush poradeci quhet dhe shkolla ku une kam mbaruare 8-vjecaren
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:19 pm

Poezi Nga Lasgushi
Poradeci


Perėndim i vagėlluar mi Liqerin pa kufir
Po pėrhapet dal-nga-dale njė pluhśrė si njė hije.
Nėpėr Mal e nėr Lėndina shkrumb' i natės qė po bije,
Duke sbritur qė nga qjelli pėrmi fshat po bėhet fir...

E kudó krahin' e gjėrė mė s'po qit as pipėlim:
Nė katund kėrcet njė portė...nė Liqer heshtė njė lopatė...
Njė shqiponjė-e arratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė...
Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit t'im.

Tėrė fisi, tėrė jeta, ra... u dergj... e zuri gjumi...
Zotėroj mė katėr anė errėsira...
Po tashi:
Dyke nisur udhėtimin mes-pėr-mes nėr Shqipėri,
Drini plak e i pėrrallshėm po mburon prej Shėndaumi...
Dimėr


Shpirti im qe sot y mbyll
Dhe gezimin m'a perzuri.
Neper mal e neper pyll
Zu debora prej qekuri.

Bjene floket nje-nga-nje
Mi katundin e shkretuar.
Dyke mardhur nene te
Dheri fjet e ri mbuluar

Flet nga-dal e shpirti im,
Dhe ne zi pikoj si fleta,
Pa me qit as pipelim
Tere fili, tere jeta.

Ne kaq heshtje-e qetesi
Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
Psheretin me ze te ti
Jet' e trembur se mos vdesi...

MALLI

Syri-i bukur qe t'u mvrenjt -
Syri yt qe me lendon
Do me lere-a von a shpejt,
Do me lere-a shpejt a von.

Sapo shpirti m'u delir -
Shpirti im i nxire krejt -
Do me lere me pahir
Syri-i bukur qe t'u mvrenjt.

E do mbetem pernjemend
Varfanjak si mbret pa fron:
Mbreteresha qe me ēmend
Do me lere-a shpejt a von.

Do me lere-a von a shpejt,
Do me lere-a shpejt a von,
Syri i bukur qe t'u mvrenjt -
Syri yt qe me lendon.

Do me lere...A! po si -
Qofte-ahere-ose tani -
Do te qaj aq dashuri
Qe te humb me mall te ti?


Maja e celur

Luelt lulezuan
me te pare djelle
kushedi c'duruan
qe kur jane mbjelle

qe kur u perzyen
me rere a me uje,
dhe u lag'n e u lyen
pa buje e rremuje

Pa ze psheretimi
ze e vaj te kote
i ngurroj thellimi
nene dhen e ftohte

Edhe balt' e ndotur
edhe llum i ndyre
i patne perlotur
me ngjyre e menxyre

Ato piperonin
me nje sulm te qete
dhe mbinin e shkonin
qe perposh perpjete

qe nga erresira
brenda ne dhe thelle
ndillnin krejt te dlira
driten edhe qielle

Sa me rend' i mbante
rrenj' e balt' e nxire
dhe i terhiqte e s'i ndante
per ne fundesire

dhe sa m'i padukur
edhe sa m'i zjarrte
ishte sulm i bukur
per ne qiejt e larte

aq me lire e fshehur
dhe aq me me ngadale
rritnin papandehur
sulmin e pandale

Dhe ja, ndizet era
mbi barishte e bime
Ja! Qesh parevera
neper ngasherime

Ja! sa lul' e qete
celi gjine e saje
permbi dege e flete
atje lart ne maje


Lasgush Poradeci 1943
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:19 pm

SHPIRTIT


Te lus, o Lajmes i qielluar!
O Frym' e Zotit, vete Zot!
Me hirin t'end te pashteruar
Qe ka mburim perjetesije,
Hirplot, o Shpirt, ner gaze Ti-je.
Dhe ner mjerime je hirplot!

Ti botes s'one-i prure lajmin
E nj'enderimi te pafaj:
Per mallin t'end me te pastajmin
Ti kuvendon qe permbi bote,
Dhe ne gezim i bije lote,
I bije gas ne zi te saj.

Kur del mi male yll'i dites
e shuhet nata prapa ti,
Ti me veshtrimin vetetites
Ckelqen ne fund te zemres s'ime
Dh'i ben prej kenges se nje grime
Nje te perjetshme- harmoni.

E kur pat humbur jet' e dherit,
Kur syr' i lodhur m'u pergjum,
Ne shkendijim te kandilerit
M'i cfaq ylberin e nje rruaze...-
Fatlum, o Shpirt, ti j ner gaze,
Dhe ner mjerime je fatlum!

Sot hapa syte qe-me-nate
E po kendoj si kurrekush:
drejt lartesise se pamate
Ah. meshiro te ngjite- i cmuar
Prej gjirit t'im te perveluar
Fjalim'i mallit t'im mjerush.
Syt' e lumtur

Ishe vogeloshe...isha mituri...
Kur me dole mbudhe, ti moj lumja ti!

Vinte perendimi me te vagelluar
Pa m'i shtire tines ata syt' e shkruar.

Ata syt' e shkruar, syte moj te fjetur,
Shtate vjet me-radhe t'i kam pershendetur.
Kur me pe se pari, more-e m'u largove,
Kur me pe se dyti, more-e m'u afrove,
Kur me pe se treti, more-e me pushtove,
Te putha ne gushe, ti m'u turperove,
Papo ule kryet e shkove vajtove.
Je ulur fort

Kujtimi im qe me s'me jep te qete,
Kujtimi im q' u llaftaris pas teje,
Ne qetesi esht' isker prej rrufeje,
Ne cas llaftare zjarr e flake vete.

Ckelqen si prush kur sketerrohen rete,
Kur mall' i dhembshur ze bucet ndaj meje.
Kuptimin t'im o! ndjeje-ahere, ndjeje,
Se n'ate hof m'a ndrin ah! zemr' e shkrete.

Kaq mot-me-mot shkendijat m'j-u shperndane
Gjith permi kulm te bimes me se gjate...
M'j-u pereluan gjith me tjeter ane...-

Je ulur fort, po syt' e mi te pane:
Plot me stoli kjo lul' e zemres s'ate!
Si kopsht i mbushur plot me jargavane.
Dora jote ledhatare

Dora jote ledhataja, esht' e zbete si qiri.
Dora jote ledhatarja leshon driten e debores.
Kur t'a ndjeu magjine-e paster qe te shtrydheshe prej dores,
Shpirti im i frymezuar regetiu ne llaftari.

Se me lende magjistare u pat bere tul' i saj;
Tul'i saj u pat gatuar me vaj ere-e brume dylli;
I dha hena pak te ndezur, pluhur t'arte-i fali ylli,
E keshtu m'u duk hirplote- haj! o dor'e vashes, haj!

Ne veshtrim te dores s'ate c'pat, o! balli qe m'u vdar?
C'pat qepall' e perlotur q'i ra pika tatepjete?-
Dor'e bryllt' e vashes s'ime, dor'e paqme, dor' e zbete,
Vetetiu me prush magjije e me beri mendimtar.

Dora jote qe me dhimbset, dora jote qe me cik;
Dora jote qe me shtrihet siper temblave gjumashe;
Dora jote: zemra jote qe t'u nda me pese fashe...
Dh'u be dore te me ndali ndaj dyshoj se mos ik...Pamja

Sot u pame-e sot u ndame
Dhe nuk thame njeze fjale;
Kur u ndame vame-e qame,
Qame shpejt ca lot me vale.

Edhe shpejt kur me te dale,
Vame-u pame-e shume thame,
Thame fjale, fjale, fjale,
Pastaj kurre me s'u ndame.

Nuk u ndame-e vete thame:
C'keto fjale? c'keto lote?
C'ky vajtim q'u vrame-e rame
Shkrumb e pluhur nene bote?

Ah kur rame, kur u dhembme,
Ndritej dhembja drite-e arte...
Kur u dhembme, kur u shembme,
Shkrepej yll ne qjell te larte...

Yll e drite bukurija,
Qjell i larte perendija,
C'vjen e shkon e vjen si hija,
Plas e s'plas kjo dashurija.Perse te dua

Se te desha vete,
Dhe t'u nqasa vete,
Dhe te putha vete-
Prandaj.

Dhe te humba large,
Dhe te ndoqa large,
Dhe te gjeta large-
Prandaj.

Se te desha prpae,
Dhe t'u nqasa prape,
Dhe te putha prape-
Prandaj.

Dhe te humba vashe,
Dhe te ndoqa vashe,
Dhe s'te gjeta vashe-
Prandaj.

Se te gjeta grua,
Dhe te desha grua,
Dhe te putha grua-
Prnadaj.

Dhe s'me flet perhera,
Dhe s'me nqas perhera,
Dhe me plas perhera-
Prandaj.

O, prandaj te dua,
Prandaj vashe-e grua,
Fshehtesi per mua-
Prandaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:19 pm

Te tjera!
Zemra

Bej e ri mendohem,
Te mos t'aferohem,
Ben e ri mendohesh
Te mos m'aferohesh.

Dhe ri bej e bejne
Mos te shkoj andejne,
Dhe ri e ben bejne
Mos te shkosh ketejne.

Ha! tek bej keshtuze,
Hop! te shoh ketuze!
Ha! tek ben ashtuze,
Hop! buze-per-buze.

Pa me puth nje here,
Pa te puth dy here,
Pa me puth tri here,
Te puth tridhjet here,

Uf! moj zemre-e mjere...

Zemer-lule-e-vere,
Gas-e-vrer-perhere,
Zemer-kopsht-me-ere,
Zemera-sketere.
Durimi

Tashi me gas, tashi me lot,
Tashi dhe nj'here,
Duro durimin si per-mot
E si perher.

Mendo mendimin zemerak,
Ndaj vjen te sjelle
Sa leu e zjeu e shfreu me gjak
Ne zemer felle;

Sa pati shkrire aq embelsi
Dyke kenduar,
E vaj e zi e shkrumb e hi
Te pambaruar;

Dyke perflakur plot me gas,
Plot afsh te ndritur,
Nje mall te math qe me vjen pas,
Kujtim-zhuritur;

Vjen ku perplaset permi dhé,
Ner ulerime,
e greminuar si rrufe,
Kjo jeta ime;

Ku mban shtergaten me sa mund,
Dhe kesaj radhe,
E hapur krejt, gjer mu ne fund,
Ah plag'e madhe;

Fund e gjehene e ang i zi,
Jete pas jete,
Yll-dashuri! Hon-lemeri
Qe mbaj me vete!

Edhe mendoj mendim me lot,
Me pervelime,
Duroj durim te mbushur plot
Me zemren t'ime.Gremina

Ti sot as qesh as qan,
Ri larg e qete.
Ne shpirtin t'end ti mban
Nje faj per jete.

Nje dashuri me gas,
Sic fryri era,
E zure shpejt ne cas,
E le perhera.

U ngrove-ashtu sa mund,
As shume-as pake,
S'te ndriu perdrejt ne fund
E bardha flake:

Me ndriu e griu e shkriu
Ah mua zjarri!
U mvarresh un'i ziu
MI buze varri!

E nuk me dhemb aspak
Nje vdekje-e gjalle,
Ndaj qava lot me gjak,
Si ne perralle;

Ndaj hoqa rende-ashtu,
Gjer ne gremine,
Llaftaren qe me zu
Per dashurine;

Per dashurine-o Zot,
Qe shemb nje burre,
Qe s'e pat ndjere dot
Gruaja kurre;

Qe lind e ndritur krejt,
Bukuriplote!
Me driten drejt-per-drejt
Nga drita jote!

Qe qesh e qan e zjen,
E s'jep te qete,
E zjen e bren e shfren,
E s'vdes perjete.Prej cdo gazi-e hidherimi

Prej cdo gazi-e hidherimi
Mbetet pas vetem kujtimi.

Ah! dh'i shkreti-mallengjimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:20 pm

Vdekja e Nositit


Me zjarr ju flas... me zjarr
Ne gjirin tim kam hapur varr...
Qe t'i jap shprese-edhe t'ja marr...

Un' ik liqerit zemerak
Fatlum dh' i paster si zembak,
Po zemra ime kullon gjak:

Se vijne-urtuar zogjte-e mi,
Dh'u jap ushqim me dashuri -
Nje dashuri per llaftari:

Pa nis ah! Gjirin ta godas...
Dh'e hap ah! gjirin per nje cas...
Dh'i nginj ah! zogjte- e vdes me gas!...

Ahere - helmohet e bucet
Pas mallit tim liqer-i shkret,
E rrit tallazin posi det.

Ay e tund , ay e shkund,
Ay e hap sa me te mund,
Gjer mun ne gjit,gjer mu ne fund.

E shpirtin dyke ma percjelle
Me thote ah! shih sesa 'sht'i felle...
Ky gjir'i em qe te pat pjelle...

Me zjarr ju flas...
Me zjarr...TRIMI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:20 pm

Fryn veriu nė mal tė thatė,
Thotė vasha lele ngriva.

Duro,vashė,tė durojmė,
Si duron mali dėborėn.

Nė tė shtėnēa moj nė dorė,
Do tė ngroh si top dėborė.

....

Nė m`a dhėnē moj bel` e hollė,
Do tė thyej si mėnjollė,
Do tė shtryth posi njė mollė.

Nė mė arthē o moj nė hije,
Do t`i puth prej dhembshurije,
Do t`i skuq t`i ndes qirije,
Do t`i nxi t`i bėj mavije
Ato buzė gjak-qershije.

....

Nė tė marēa moj pėrherė,
Do tė shtroj tė parėn herė,
Do tė ngroh tė dytėn herė,
Do tė puth tė tretėn herė

Buzė-e gushė-e gjinė-e mjerė
Dh` atė shtatin qė mban erė
Posi luleja nė verė:
Gjer sa gjumi tė m`tė zerė,
Tė m`tė zerė-e tė m`tė flerė
Syr` i urtė si mėshqerė.

Vate dimri,vate vera,
Vate vjeshta pėrngahera.

Trim mė more-edhe mė shtrove,
Trim mė ngrove-e mė pushtove,
Trim mė puth-e mė mbarove,
Trim o trim seē trimėrove!

....

Trimi ē`paske dhėndėruar,
Vasha ē`paske nusėruar,
Zotin ē`paskan lavduruar,
Jetėn ē`paskan trashėguar,
Shpirtin ē`paskan shentėruar.Edhe nje nga Lazgushi ...

Pershendetjet e mia

TRŻMŻ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:20 pm

Lasgushi

Ē’u Mbush Mali
Shqipėri! moj nėna ime,
Mė ke rritur me thėrrime!
Shqipėri! tė qofsha falė,
Tė kam nėnė e mė ke djalė
********
Ē’u mbush mali me dėborė,
Ē’u mbush deti me pamporė,
Seē u mbush e shkreta Vlorė
Plot me krushq e me dasmorė,
S’janė Toskė e Malėsorė
Me flamur tė kuq nė dorė
Si dhėndurė me kurorė.
Ē’u zbardhė malet, ē’u zbardhė:
Nga ēdo anė seē na ardhė
Shqipėtarėt gunė-bardhė,
Seē na ardhė palė-palė
Duke rutulluar malė
Kush mė kėmb’e kush mė kalė
Kush mė shpejt, kush mė ngadalė;
Kush i lum e kush i gjorė
Kanė zbritur mun nė Vlorė,
Mun nė Vlorėn e lirisė,
N’atė thelb tė Shqipėrisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:21 pm

Lasgush Poradeci (Lazėr Gusho )
TI PO VJEN QĖ PREJ SĖ LARGU

Ti po vjen qė prej sė largu magji-plotė e dal-ngadal.
Ti po vjen qė prej sė largu dyke shkitur mbi lendina.
Nėnė thėmbėrzat e tua pėrgėzohet trendelina,
Shtrihet luleja mitare e zembakut qe t' u fal.


E si shkon me hap te matur, mė pushton njė dhėmshuri:
Do tė tretem tė kullohem nė kalim tė kėmbes s' ate,
T' i pushtoi i llaftaruar ato hapėza mėkate
Ndaj kalon mbi tufė lulesh madhėrisht si yll i ri.


Dhe tė qaj me mall tė rėndė poshtė teje pa pushim,
Poshtė fillit tė poleskės ku do shkeli kamba jote.
Tė tė shtroj nga dhėmbja ime njė cudi prej pikash lote,
Njė pluhurė tė pėrvajshme vetėm dhėmbj' e dėshirim.


Tė m' a shkelish hije- letė ! tė m' a shkelish mes pėr mes !
Tė tė shoh si mė lekundesh me sy fjetur e fatuar,
Brėnda lotėve tė mija tė tė shoh tė pasqyruar,
E pastaj le tė venitem, le tė hesht e le tė vdes.

Nxjerrė nga "Ylli i Zėmres"

Lasgushi lindi me1899 ne Poradec. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen e nisi ne Manastir (bitol) e vazhdoi ne Athine dhe e perfundoi ne Silistra te Rumanise.
Ne Bukuresht ndoqi studimet ne Akademine e arteve te bukura dhe ne Fakultetin e drejtesise.
Ne Graz te Austrise studioi ne Universitetin e Filozofise dhe Letersise.
Ne 1924 erdhi filloj pune si profesor ne Liceun e Korces e me vone ne ne Shkollat e Tiranes.Kaq sa per kulture.
Brari nuk ėshtė nė linjė Pėrgjigju Duke Cituar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:22 pm

Lodra e dashurisė


Kėrkova
Lumturinė,
Gjer mė sot,
Gjith mė tė kot.

Shijova
Cupėrinė,
Njė mot.
Me shpirtin plot.

Kullova
Djalėrinė
Me lot,
Qė s’thahen dot.

Kuptova
Dashurinė
Qė lot –
Kur shemb! o Zot!


Kujtimi


Edhe nė mungove,
Edhe nė ndryshove,
Edhe nė dredhove,
Nė mė gjarpėrove:

Kujt j-a dhč mungimin?
Kujt ja dhč ndryshimin?
Kujt j-a dhe dredhimin?
Kuja gjarpėrimin?

Mungime-e ndryshime,
Mungime-e dredhime,
Dh’ato gjarpėrime-
Hon pėr zemrėn t’ime.

Zemr’ e mall i parė,
Zemėrėz’ e vrarė
Kujton dyke qarė,
Pushton me llaftarė
Lulen e pavdarė,
Trupin e pangarė.

Pa ri pshoj qetuar
Dyke ėndėruar
Ndaj po puth nėr duar-
Si ndaj koh’ e shkuar-

Fort i dėshėruar,
Fort i dhėmshėruar,
Fort i lumtėruar,
Ballin dritė-qėruar
Syrin qjell-kulluar,
Gjirin-vajzėruar,
Trupin-qumėshtuar


Mitrush Kutelit


...Pa m’i prit edhe kMitrush Kutelit

...Pa m’i prit edhe kėtonė,
Iskėra tė zemrės s’onė.
Prit-m’i shok n’ato mėrgime
Fjalėzat me regėtime,
Nga buēim’i zemrės s’ime.
Zemra im buēim-shkretė
Zjen e bren e s’gjen tė qetė,
Plaset e pėrplaset vetė,
Vdes pėrkohė-e lind pėrjetė.

Dėgjimi i zemrės


Kur tė mė kujtosh,
Kur tė vish tė shkosh,
Kur tė shkosh kėtejza pranė
Qė tė ēmallėrosh-

Ē’po dėgjon kur shkon?
Kur vjen e pėrgjon?
Ē’pėrgjon zemra nė kėt’anė-
Fund nė kėtė hon?

Zemra jote sot,
Zemra jote mot,
sot e mot nė ē’mallėrime
Zemra qė s’fle dot-

Seē tė ndjen kėtaj,
Seē tė ndjen pastaj,
Seē dėgjon ndaj vetes s’ime
(Si ndaj vet’e saj):

Mall e vrer qė mbaj-
Qaj, moj zemėr, qaj.

Vrer e mall qė flas-
Plas, moj zemėr, plas.

Ku vemi shpesh


Nė zemėr t’ėnde vetėm unė,
Nė zemėr t’ime vetėm ti,
dhe jashtė bota fjalėtare,
Dhe jashtė syri plot zili.

Dh’ashtu filluam pėrngahera
Njė vetėsi plot ėmbėlsi,
Tė mos na shohė syr’i botės,
Mos na zemrosh, moj njerėzi.

Dhe ikm’ e ikmė gjith-me largė,
Dyke kėrkuar pak liri,
Qė me t’u ndezur flak’e ditės,
Gjer mė tė mugėtit tė zi;

Gjer nė mesnatė-e pasmesnate,
Oh! E pangopur e arrati!
Un’ hijerėnd’ e mvrerėsuar,
Ti buzėndritur nė stoli.

Nėr ato male shtat-mėdhaja,
Nėr ata pyje me fshehtėsi,
N’ato mburima lozonjare,
N’ata shkėmbenj plot llaftari;

Ku fryn nje erė pastėrtije,
E vetėtin njė bukuri,
E ritet malli posi deti,
E ndizet zemėra nė gji;

Ku nuku duket asnjeri,
Ku vemi shpesh veē un’e ti
Ku djeg si zjarr, moj dashuri!
Ku ndrin si yll, moj perendi!
Ku shtrohet vala ...

(ROMANCE)


Ku shtrohet vala pėrmi zall
E fryn njė kėng’ e pakuptuar,
Tė pashė, motėr, plot me mall,
mė pe me shpirt tė llaftaruar.

Q’aherė silleshim me nge
Gjith vet-i dytė, vet’e dytė...
Dh’i shtinja sytė gjith pėrdhe-
Gjithė pėrdhe m’i shtinje sytė...

Po me t’u ndarė vet e vet,
Mė s’kishim turp qė s’kishte fjalė...
Na ritej malli posi det,
Posi njė det qė vjen me valė:

E prapė silleshim me nge
Gjith vet-i dytė, vet-e dytė;
E prapė sytė gjith pėrdhe,
Gjithė pėrdhe pikonin sytė.

..........................................
..........................................
..........................................
..........................................

Q’aherė qamė plot me mall
Atė vėshtrimin e kaluar,
Ku shtrohet vala pėrmi zall
E fryn njė kėng’ e pakuptuar.

Se kish kuptim qė s’i kish kuptim,
Kuptim’i fellė-i mallit t’onė;
Se malli jon’ish zotėrim,
Qe robėron pėrgjithėmonė;

Se s’dashuronja-as un’ as ti,
Po dashuronte dashurija:
Njė dashuri – njė fshehtėsi
M’e fshehur sesa fshehtėsija.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:23 pm

Syt’ e tu vetėtimtarėt


Syt’e tu, vetėtimtarėt, i mbulon pluhur i zi.
Syt’e tu vetėtimtarėt ndezin yj mi vala detesh.
Me vėshtrim tė perėnduar, kaq hirplotė ti mė mbetesh
Si t’i fshesh qipall’e rėndė tė paēmuarat stoli.

Kur i pash’oh! Nė nat’helmi, hėn’e largė-ish derdhur n’ar.
Kur i pashė nė nat’helmi, ar i derdhur m’u bėj zija:
M’u bė gas ndaj fėrfėllonte vgjeri-i shenjt’ hijen e tija:
Mi shtrat fletė sapo shtruar...na shij qjelli zilitar...

Syt’e tu- enigm’ e kohės; syt’ e tu-ēudi pa ēmim;
Syt’e tu- ēkėlqim gazmuar i skėterrės dhemshurishte.
Kish durim yll’ i zhuritur, yll me zjarr durimi kishte,
Qė krijoj kaq dritė djelli, qė mbaroj kaq dėshėrim.

Syt’e tu vetėtimtarėt, sillen qark gjerakorisht.
Syt’e tu vetėtimtarėt ėndėrojne-aq tė qetuar.
Ndaj shtron hijen vgjeri-i shentė kur i putha-i llaftaruar,
Syt’e tu vetėtimtarėt buzėqeshnė dhemshurisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:23 pm

Vallja e yjve


Yjtė-e ndezur si fingjill,
Qė vėrtiten palė-palė,
Prej mosgjėje zunė fill
Plot me jetė-e mall tė valė.

Zunė fill me dashuri
Qė kur bota zu tė ngjizet,
Pa sikush pėr shok tė ti
Pėrvėlohet edhe ndizet.

Ndizet ēas edhe pėr ēas,
E si kurrė s’ka tė shuar,
Pa pushim i vete pas
Me njė sulm tė llaftaruar.

E si kurrė nuku mund
Ylli yllin qė t’a kapė
Rrotull qiejve pa fund
Venė-e-vinė-e-venė prapė...

.......................................
.......................................
.......................................
.......................................

Do tė venė fluturim
Kudo janė-e kudo s’janė,
Nėpėr qjell qė s’ka mbarim,
As fillim, as fund, as anė.

Kur mi tė, kur nėnė tė,
Kur me hire-e kur pa hire,
Do pėrėajnė gjithėnjė
Hapėsirė...shkretėtire...

Ata ikin varg-e-varg
Me njė etje tė pashuar:
Sesą fellė-e sesą larg
Shoq me shoq u pat larguar!...

Kłsh j-u fali-aq dėshėrim,
Dh’aqė zjarr e aqė flakė,
Dh’i gatoj me aq durim
Yjtė-e lum e varfanjakė?

Se do njė, si pėr ēudi,
Ku prej syresh rreh tė ftohet,
Shoq i vet, nga mall’i ti,
Mź me zjarr zė pėrvėlohet...
Dh’i vjen qark mź me vėrtik
E me dhembje mź tė nxehtė,
E si ik...si gjithė ik...
E pushton me zjarr tė vetė:

Sa mė pak e shmbėllen:
Aq mė shumė-e ndjek dėshira...
Pa nga malli qė s’e gjen,
Dridhet gjithė hapėsira.

...Kur po ja! Se qė pėrtej
Ndriten erėrat nga pakė:
Yll-i ēdukur nėpėr qiej
Vetėtiu e mori flakė:

J-a pat shtėnė me njė ēas,
Mun nė mes nė kraharuar,
Shoq’ i vet q’i sillej pąs
Me njė sulm tė llaftaruar;

Q’e kish flakėn mun nė gji,
Q’e zhuritte dashurija,
qė ēkelqente me zili
Rrotull rrezeve tė tija.

Yll i mjerė e yll i lum!
Yll i lum e yll i mjerė!
Sapo drita t’u pėrgjum,
Sheh njė shoq nėpėr skėterė;

Ay vin... e gjith vin...,
Gjith mė pranė... –e gjith mė pranė...-
Sesą ndrin e vetėtin!...
Sesą ndjen njė gas pa anė!...

Sesa ndritesh pėrsėri!
Sesģ ndizesh pėrsėpari!
Sesģ djek me dashuri
Posi yll margaritari!...

Dashuri! Heu! Mall i ri!
Dashuri! kėng’ e durimit!
Ti liri! Ti robėri!
Ti valim i shkrepėtimit!

........................................
........................................
........................................
........................................

Yjtė-e ndezur aqė larg.
Lozin vallen e dėshirės
Dyke ndritur varg-e-varg
Nėpėr terr tė errėsirės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:23 pm

edhe njė poezi e LASGUSHIT
Kur tė mė jesh e zemėruar


Ti m`u rrėfeve pėr sėpari shkrepėtimtare nė stoli,
Un` ėndėrrova se nė zemėr po mė valon njė mall i ri.
O,c`ka qė m`u venit qipalla me kaq tė ngjethur tė pafaj?
Haj!shkretėtirė-e-zemrės`s`ime!Dhe haj!e zeza jetė,haj!


Posi njė yll i perėnduar mė pate humbur gjith mė larg...
Nga malli yt i thura fjalėt gjith sėrė-sėrė-e-varg-e-varg;
E cdo mendim e pata tretur vetėm n`ėrgjėnd e nė flori,
O,vashė-e lotit tė zhuritur qė vetėtin nėr syt` e mi.-

Prej largėsisė sė pa anė kalon durimi mot-me-mot...
Pas kaqe kohė dhemshurije,ndaj vėndi-i lum as eja sot!
Nė gjirin t`ėnd tė llaftaruar m`a lerė mėndjen t`a humbas,
Tė ndjej si zemra mė gatohet plot me dėshir` e plot me gas.


Ti buzėqesh-mė-zilitare,e mė ckėlqe si vetėtim,
E mė vėshtro me sy pėllumbi drejt mun nė fund tė shpirtit t`im;
Se gazi-i-kthjellt` i lumtėrisė,qė cel si lulja nė mėngjes, Si lule-e pastėr do mė mbijė nė krahruar mun nė mes:


Kur tė mė jesh e zemėruar,mė shpirt tė vrarė-e varfnjak,
N`e mbajc nė zemėr zembėratėn,prej helmit t`ėnd s`do heq
aspak;
S`do psherėti n`e lėnc tė vdesė,a nė `m`a thėnc,nė mos m`a
thėnc:
Mjafton njė mvrejtje-e buzės s`ate,qė tė mė bėsh tė prishem
menc.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:24 pm

MŹ ZU NJŹ MALL


Mė zu njė mall dhe sot,
E s`mund t`a shuaj.
Ri vasha largė-o Zot,
Qė kaq po vuaj.

Kalojnė kot mė kot
Muaj me muaj.
S`vjen vasha sot as mot,
Pa heq e vuaj.

Nuk vjen,e mė s`di dot
C`ti them t`i shkruaj!
Ah!mėndja po mė lot
Qė s`plas e vuaj!

Nė vėndin t`im o Zot,
Jam vetė-i huaj.
M`a sill ti vashėn sot,
Qė kaq po vuaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:24 pm

C'DĖGJOJ ME SY TŹ TREMBUR


C'dėgjoj me sy tė trembur fytyra qė m'u prish?
Njė kėng' e llaftaruar po vjen prej lartėsish!-
Ah! zėri yt qė zbriti prej botės sė pa anė,
po heth posi me ruaza nė qelq tė njė kambane...

Kėndimi yt,o vashė,tashi pikoj pėrdhe.
T'a ndjej si dhemshurohet mė njė magji tė re.
E t'j-a kuptoj dėshirėn ndaj po valon nė mua,
ndaj po mė gjen ah! zemra dhe malli qė m'u shtua.

Tashi tė ra kėndimi,po fare nuk t'u vdar.
Un' e dėgjova tinės e mbeta mendimtar.
Mė foli goja jote me ngashėrim tė letė
Qė shpirt` i pėrvėluar m'u droth posi njė fletė.

Tashi po humb sėfshehta ushtim' e zėrit t'ėnd.
Tashi t'u shua fare dhe mė s'mė vjen ndėrmėnd.
Haj! mėndja ime-e ndjellė prej zėrit qė tė vate
U bė nga-dale kėngė...dh'u shojt pas kėngės s'ate.
(LASGUSH PORADECI)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:24 pm

Ri me shėndet- shkėputur nga vėllimi poetik "Vallja e yjve"
Ri me shėndet

Qė sot, njė vėnd i huaj mė ka thėrritur pas:
Vėnite, motėr, buzėn, e mos e bėj mė gas.
Nga bot' e lumtėrisė vėshtro nėr syt' e mi
Me shpirt tė zembėruar e plot me dhėmshuri.
O, pse kaq ėndr' e bukur mė s'lumtėrovi dot!
Pėrse m'a njom qipallėn kjo valle pikash lot!
Tani shėnden' e fundit kam dashur tė t'a fal-
Posi njė perėndeshė afro-m'u dal-nga-dal,
Me flokė pėrmi supe, me robe gjer pėrdhe,
Do tė pushtoj nėr krahė me njė magji tė re,
T'a dish sesa 'sht'i valė ky mall qė po mė tret,
Sesa m'u pate dhemshur t'a dish me tė vėrtet.
As eja! eja! eja! nė zjarr te gjirit t'im!
Vrapo si fill rrufeje!ckėlqe si vetėtim!
M'a ndrit me njė tė parė fytyrėn qė m'u mvrejt:
Mė shih me sy pėllumbi nė zemėr drejt-per-drejt.
Te rite-e zemrės s'ime , greminė pa kufi:
Si do t'i mbushnje anėt vec ti, ah! vetėm ti:
Sesi do tė mė ritej, nėr kohė paskėtaj,
Njė yll pėrjetėsije drejt qė nga fund' i saj!...-

Qė sot mjerim' i vjetėr nė shpirt m'u pėrtėri,
Po m'a zembron tė pritmen njė fat shumė m'i zi,
Dhe ah! e desha veten prej teje t'a kem plot!
Kjo dashurija jonė do ndriti me tė kot?
Vrapo me hap tė letė e mos u ndal aspak,
T'a nisim dyke pshuar mėrgimin zemėrak,
Tė qajmė shoqi shoqin sė bashku qė tė dy,
Tė puthemi nė flakė, nė ball' edhe nė sy:
Sa dhėmb mėrgim' i largė qė do na lerė pas
Mė pranė njėritjatrit tė dehemi nė gas...
E sa tė jemi dehur nė gas e lumtėri,
Mė hidhur tė na dhėmbi largimi jon i zi...
Sepse ky malli jonė mė s'pati shėmbėllim,
Se na 'shte vaj njė kengė, dhe kėnga nj'ėndėrim,
Pa cmallje, pa tė sosur, pa nojmė kurrėkund,
Sic ish , sic do te jetė - njė dashuri pa fund.
__________________
Mbahu, Nėno, mos ki frikė,
se ke djemtė n'Amerikė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:24 pm

Ē'u mbush mali-shkėputur nga vėllimi poetik "Zemra e dherit"
Ē'u mbush mali
(rapsodi popullore)

I

Ē'u mbush mali me dėborė,
Ē'u mbush deti me pamporė,
Sec u mbush e shkreta Vlorė,
Plot me krushq e me dasmorė:
S'jane krushq edhe dasmorė,
Janė Toskė-e Malsorė-
Janė Toskė-e Malsorė
Me flamur tė kuq nė dorė
Si dhėndurė me kurorė.

Ē'u zbardhė malet, ē'u zbardhė:
Nga cdo anė sec na ardhė
Shqipėtaret gunė-bardhė.
Sec na ardhė palė-palė
Dyke rrutulluar male
Kush me kėmb' e kush me kalė,
Kush me shpejt, kush mė ngadalė:
Kush i lum e kush i gjorė
Kanė zbritur mun nė Vlorė,
Mun nė Vlorėn e lirisė,
N'atė thelb tė Shqipėrisė.

II

Ē'u nxinė malet, ē'u nxinė,
Gur' i kuq lėshon mavinė:
Qani, djem, e mbani zinė!
Qani gjithė Shqipėrinė,
Toskėrinė, Gegėrinė-
Ububu! ē'humbi lirinė!

Ē'u hap qjelli pak-nga-pak,
Maj' e malit sec u flak,
Doli ylli zemėrak:
Me armikun kemi gjak.

Ē'u mbush sheshi me tė parė,
Ē'u mbush zyra me zyrtarė,
Thonė-u pake cet' e parė
Me tri mijė luftėtarė,
Tri shtėpi me fis e farė,
Qytetarė, katundarė-
Gjith bujarė Shqipėtarė.

Ē'ka qė ēan rrufeja retė?
Vjen Smaili trim me fletė,
Fluturon posi shigjetė.
Thonė, vjen pėrdrejt nė Vlorė,
Me flamur tė kuq ne dorė
Me flamurin e lirisė
N'ate thelb tė Shqipėrisė:
Thonė, ėshtė vet-i-tretė,
Thonė, ėshtė vet-i-tetė,
Thonė, vet-i-njėstetetė-
Rrofsh moj Shqipėri pėrjetė!
__________________
Mbahu, Nėno, mos ki frikė,
se ke djemtė n'Amerikė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:25 pm

KUR NUK NDIHESH FARE MIRE

Kur nuk ndjehesh fare mire,
(Sepse shpirtin e ke plot),
Ze kendon ne vetesire
Pa te derdhen pika lot.

Pika lot, si pika dylli,
Oe te derdhen aqe shpesh,
Kush qepallat nuk i mbylli...
Nuku mund t'i marre vesh :

Kujt s'ju dha t'i rrahe mente,
Ne shtepi kush nuk u mbyll,
Me nje hov kur shpirt'j shenjte
Ndrin e digjet posi yll -

Nuku mund t'a dije fare,
As qe do te ndjeje dot
C'pruri kenga mendimtare
Me cdo varg prej pikash lot.

Kush te tall me verb te kote,
Nuku mund t'i ndjeje gjiri
C'Drit' e bardhe djeg ne bote
Me cdo pike prej qiriri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:25 pm

Kur ne flake

Kur ne flake te qiririt ze mendonem net-per-net
Dh'e ndjej shpirtin e kulluar neper driten qe me tret
Prej sketerres se pa mate me del bot' e enderruar,
vetem ti, o im-e dashur net-per-net me rri larguar

Po cdo enderr qe me shfaqet prej sketerres se pafund
Cdo mendim i llaftaruar qe me dhemb e me pertund,
Duke rene prej se lartash posi pike zemerate
T'i pershkohet per-se-felli bukuris' se qenies sate.

T'i pershkohet mes-per-mesi dliresis' se shpirit tend,
Ta merr pamjen e fytyres, behet shkronjez e kuvend.
Ai del prej shkretetire ment' e mi te m'i stolise
E ka tingull llaftarie, ka verbimin e magjise,
Ndrin i kthiellt e i paster si pasqyrez' e nje kroj
Pa ner te fytyren tende ta veshtroj... nuk ta veshtroj...

O! fytyr' e vjersheruar qe me mbush me desherime!
Q'i fal gaz perjetesie dashuris' se zemres sime!
Qe me ben kur ment' e mia regetijne varg e varg
Te te ndjej aq fare prane, te me jesh aq shume larg...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:25 pm

U PATME NISUR

U patme nisur un' e ti:
Un' hijemvrejturi-ne-zi,
Ti flokendritura-flori

Dhe ikm'! e ikme perseri,
Large - e me -large n'arrati,
Prane - e me prane - e gji-per-gji.

Dhe me nje vend nje bukuri,
Dhe me nje ēas nje shenjteri,
Na zu nje mall, nje dashuri.

S'ish dashuri, po fshehtesi
S'ish fshehtesi, po llaftari
S'ish llaftari, po ēmenduri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:27 pm

Lasgush Poradeci, poeti qe i fali famen nje qyteti

Lasgush Poradeci lindi ne qytetin e Pogradecit me 27 dhjetor 1899. Ndoqi studimet ne disa qytete te Evropes, si, ne Bitola, Athine, Bukuresht, Grac. Ne vitet '30, poezite e tij i permblodhi ne dy vellime "Vallja e yjve" dhe "Ylli i zemres". Mbas viteve '90 u be e njohur edhe publicistika, shkrime kritike si dhe korrespondence intime e poetit. Me rastin e 100-vjetorit te lindjes, ai u nderua nga Presidenti i Republikes, me titullin "Nderi i kombit".

Sipas deshires se tij, ai u varros ne qytetin e Pogradecit me 14 nentor te vitit 1987.

Udhetonte serish drejt qytetit te vogel qe e deshi aq shume. Kete here per te mbetur perjete atje. E kishte shprehur vete deshiren qe trupi i tij te prehej perkrah njeriut qe i ndenji afer per vite te tera. Ishte vjeshta e vone e vitit 1987. Fjala e "ikjes" fizike te poetit te madh kishte fluturuar shpejt. Miqte e pakte te tij u pikelluan, te tjere thane: e prisnim. Ndersa makina mbante mbi "shpine" vetem trupin e pajete te nje njeriu, shpirti i te cilit fluturonte ende mbi liqenin pa kufi. Ishte nje rruge e veshtire qe poeti e kishte pershkruar kush e di sa here me idene fikse te nje legjende dashurie dhe feminore per qytetin e tij te lindjes. Ishte pikerisht ai qe nuk e lane te kendonte kenget e djalerise, te cilat i tregonte vetem mes veshtrimit te zgjuar te syve. I madhi i letrave shqipe qe i mori emrin nje qyteti, ndersa qyteti i mori famen e madhe te tij, po kthehej serish ne vendlindje, atje ku kish shkruar vargjet e para. Qyteti i vogel me liqenin e kalter do te mbante keshtu perjete emrin dhe trupin e nje njeriu te madh.

Lasgush Poradeci e kish shprehur me kohe deshiren per t'u kthyer serish ne Pogradec. Ua kish thene vajzave te tij, te vetmeve mike. Dhe ne vjeshten e vone te 15 viteve me pare u kthye pergjithnje. Per te gjetur prehje perkrah shoqes se tij te jetes, se ciles i thuri aq shume vargje. Do te mbetej perhere aty per te shijuar deboren e pare, lulen e pare, lajmetare te pranveres, qetesine qe mundi te gjente vetem atje. Vargjet e tij jane nje skene hyjnore pa dekor, ndersa filozofia e tij e jetes dhe e vdekjes i klasifikon ende te bertiturat qe bene qe ai te mos flase ne kategorine e heshtjes. "Ato perbejne nje substance qe quhet heshtje", vazhdon te thote nga ajo kodra qe i qendron mbi shpine liqenit te futur ne nje varr modest, i harruar nga bryma e te ftohtes dhe nga plasaritja e te nxehtit.

Pena e madhe shqiptare nuk heshti kurre, edhe pse shume e deshironin nje gje te tille. Vargjet e tij kendoheshin ngado nga zerat e qytetit te tij, dhe paditur gdhendeshin cdo dite e me shume ne permendoren e madhe te letersise. E, megjithate, te shumte ishin ata qe deshironin harrimin per te.

I dhane te perkthente me faqe, ia sterholluan vendimin duhet te marre apo nuk duhet marre leje kriuese, duhet te kete apo nuk

duhet te kete pension, dhe pastaj i gjeten pune ne perkthimin e me te medhenjve te koherave per te prekur shpejt kufirin e ekzistences, por jo mes njerezve te familjes se tij.

Vetem nje titull honorifik i dhane, kur ai mbushi 100 vjet nga dita e lindjes se tij, i vetmi titull ne jeten e tij, e ulur vetem ne fronin e poezise, e cila krijonte dhe do te krijoje lexuesin me sekretin e mosdhenies se ideve te zakonshme. Ai trianguli poet, poezi, lexues, tek ai eshte nje. Per t'i dhene poezise se tij, gezimin e kuptimit dhe te jetegjatesise ndaj shekujve indiferente.

Ai ka ikur fizikisht 15 vjet me pare, ndersa ende shume te tjere rrotullohen rreth emrit te tij nen shiun e fjaleve dhe mjegullen e dendur te veprave te tyre. Iku dhe la pas nje liqen te kalter, vargjet per te cilin diti t'i thurte vetem ai. Iku duke mbetur pergjithnje aty, mes dallgeve te kaltera, per te fluturuar se bashku me eren e liqenit nepermjet poezive qe shkroi vete ai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:27 pm

Te rite e viteve te mi

(kenge)

Te rite e viteve te mi,
M'a fryri fati zall me zall:
Sesi ckelqenje ne stoli
Kur me pat zen' i pari mall!

Te ndrinin floket posi ar
T'u derdhur supes tatepjet,
E te veshtronja zilitar
Ne sy te felle posi det.

E shtat' i shkundur-hije-plot
Aq bukuri pa shembellim:
Aq dhembshuri ky mall i kot,
O pellumbesh' e shpirtit t'im!-

Te rite-e viteve te mi
M'a fryri fati zall me zall:
Ti perendove ne stoli
Sa me pat zen' i pari mall.

Qe sot i endravete varg
M'u mbyll ne gji si nene varr
Dh'u nisa per ne vend te larg
T'u djegur pas si yll me zjarr.

Po nga mergimi zemerak
Te pres me mardhje te me vish,
Te me rrefehesh si zembak
Ner mije lule dhembshurish:

Ner mije shpese nje pellumb
Q'i mbene shoket aqe pas...
E zin' e jetes do t'a humb,
E buzen do t'a bej me gas.-

...Tashi ah! djelli vate-e shkoj
I perveluar permi dhe
Nga zemr e tija fluturoj
Nje reze-e bukur neper re.

Ner zemerime ku po qaj
Vjen lajm i ri plot embelsi,
Pa me mbush n'emerin e saj
Me drit' e me perjetesi.
__________________
Mbahu, Nėno, mos ki frikė,
se ke djemtė n'Amerikė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:28 pm

Kush ta fali bukurine

Kush ta fali bukurine
Qe t'e me trerosh te zine!

Kur te pashe per te vluar,
Pellumbeshe pende-shkruar,
Bubu!plumb ne kraharuar,
Plumb qe vret dyke gjemuar!

Mbledhur shoqet me nje qoshe,
Dic, m'ju flisje,dic m'ju thoshe,
Gushe-e-llere-e-gji-bardhoshe.

Pa me syckezat e tua,
Sy-larme!c'me fole mua.

Leshrave t'ju binte hija,
Yll i ndezur me shkendija,
Ndezur mun ne mes ne balle,
Te me vesh ne dhe te gjalle.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:29 pm

Kroj i Fshatit t'one

Kroj i fshait t'one uje i kulluar,
C'na mburon nga pylli dyke mermeruar.

Vene mbushin uje vashat an'-e-mbane,
Cipezen me hoje lidhur me-nj'-ane;

Cipezen e bardhe,cipezene kuqe,
Gushen si zembaku,buzen si burbuqe.

E si mbushin uje, bubu! c'm'ju ka hije
Ndaj kethehen prape me hap nuserije:
Ndezur yll'i ballit si yll shenterije.

II

Kroj i fshatit t'one, ngjyre-'rgjendi-i-lyer,
Qe nga rrez'e pyllit c'na mburon rrembyer.

Vene pijne uje trimat an'-e-mbane
Takijen me lule permbi sy me-nj'-ane.

Takijen e dlire, takijen e nxire,
Buzen me te qeshur...me te psheretire...

Mbrenave kur uji mermeron nga-dale,
Vjen t'i thote trimi vashes nj'a dy fjale:

Vashezene bujare qe po vij me krua
Sec e pershendeta,sec m'u turperua
Papo ula kryet e shkova si grua.

Kroj i fshatit t'one,tete sylynjare,
Ne tete krahina qenka kroj i pare;

Qenke nje ne bote,s'paskerke te dyte,
C'na sheroka plaget,c'na sheroka syte.-

Kroj i fshatit t'one,n'ate pyll me flete,
Derdhet aq i eger,derdhet aq i qete,
Posi mall'i zemres mun ne gji te shkrete:

Derdhet aq i eger,derdhet aq i qete,
Posi mall'i vashes,qe djeg me te fshete,
Posi mall'i trimit,qe bucet perpjet,
Obobe!si malli,qe nuk vdes perjete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   Tue Aug 19, 2008 12:29 pm

SYTE E LUMTUR

Ishe vogelushe....... isha mituri.........
Kur me dole ne udhe, ti, moj lumja ti !

Vinte perendimi duke vagelluar
Po mi shtire tinez ata syt' e shkruar

Ata syt' e shkruar, syte moj, te fjetur
Shtate vjet me radhe ti kam pershendetur
Kur me pe se pari, more m'u largove
Kur me pe se dyti, more m'u afrove
Kur me pe se treti, more me pushtove,
Te putha ne gushe,ti m'u turperove
Popo ule kryet e shkove vajtove.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: LASGUSH PORADECI..   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LASGUSH PORADECI..
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Fatmir Halimi: Vallja e yjeve dhe Vargjet e lira (Lasgush Poradeci dhe Migjeni)
» Letėrsia shqiptare
» Lazgush Poradeci

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia-
Kėrce tek: