ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 CSS Tutoriale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: CSS Tutoriale   Sun Aug 10, 2008 12:15 am

Para se tė filloni tė mėsoni CSS ju duhet ti dini disa elemente bazike tė HTML/XHTML.

1. Cka ėshtė CSS?

* CSS ka kuptimin Cascading Style Sheets
* CSS tregon se ku shfaqen elementet nė HTML
* CSS ėshtė pėrdorur pėr tė mos komplikuar punėn nė HTML
* Dokumenti duhet tė ruhet si .css dokument

__________________________________________________ __________________


2. CSS Syntax

CSS syntax pėrbėhet nga:

* selektori
* property
* vlera

kėto tė trija kur shfaqen nė css duket kėshtu:
Kodi:

selektori { property: vlera}

selektori ėshtė elementi qė doni ta ndryshoni nė HTML, property ėshtė tipari qė dėshironi ta ndryshoni dhe ēdo property mund tė ketė njė vlerė dhe vlera ndahet nga dypikat : dhe njė hapėsirė p.sh.
Kodi:

body {color: black}

nėse vlera ėshtė mė shumė se njė fjalė futni brenda thonjėzave""
Kodi:

p {font-family: "sans serif"}


nėse dėshironi tė shtoni mė shumė se njė property duhet qė propertzn ta ndani
me njė pikėpresje ; p.sh:
Kodi:

p
{
text-align: center;
color: black;
font-family: arial
}


Grupimi

Ēdo selektor mund tė grupohet dhe ti caktohet ndonjė vlerė p.sh.
Kodi:

h1,h2,h3,h4,h5,h6
{
color: blue


kėshtu tė gjitha Headings do tė shfaqen tė kaltėrta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
CSS Tutoriale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Informatika, Shkarkime :: Gjuhe programuese :: HTML / DHTML-
Kėrce tek: