ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pamje e Mrekullueshme e Pleiadeve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Pamje e Mrekullueshme e Pleiadeve   Fri Aug 15, 2008 12:23 am

Pamje e Mrekullueshme e Pleiadeve

Imazhi i meposhtem i perket grupit yjor Pleiadet ose sic njihet ndryshe Shtate Motrat.
Kjo foto eshte realizuar nga Spitzer Space Telescope.


Eshte nje nga fotot me te bukura te realizuara ndaj ketij grupi yjesh
qe ndodhet 400 milion vjete drite larg Tokes ne drejtim te
konstelacionit te Demit.
Ky grup eshte formuar vetem 100 milion vjete me pare dhe ne raport me
vjetersine e diellit tone eshte thjesht nje bebe ne pelena.

Qe ne lashtesi ky grupim eshte njohur me emrin Shtate Motrat ose
Pleiadet dhe ne mitologji yjeve i jane vene keto emra: Alcyone,
Electra, Maia, Merope, Taygeta, Celaeno and Asterope.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Pamje e Mrekullueshme e Pleiadeve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fotoreportazhė nga Abas Fejzullahu:PAMJE TRISHTUESE NGA PRISHTINA
» Kadri Mani: Shaban Braha nga Prizreni - i dyshimtė nė ēdo pikėpamje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete-
Kėrce tek: