ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arma gjysėm-automatike, Kalashnikov, mė e famshmja nė botė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Arma gjysėm-automatike, Kalashnikov, mė e famshmja nė botė   Fri Aug 15, 2008 12:28 am

Arma gjysėm-automatike, Kalashnikov, mė e famshmja nė botėMihail Kalashnikov, konstruktori i armės gjysėm-automatike mė tė
famshme tė botės, u prit me nderime nė qytetin e tij tė lindjes
Izhevsk, ku u ankua rreth prodhimeve falso tė armės sė tij.

Mė shumė se 100 milion armė tė tilla, qė kanė marrė emrin e
konstruktorit, janė shitur gjatė 60 vjetėve qė prej fillimit tė
prodhimit dhe mė shumė se 47 shtete i armatosin trupat e tyre me AK-47.

Izhevsku, 1 mijė e 300 kilometra nė lindje tė Moskės, nuk ėshtė vetėm
qyteti i lindjes sė Kalashnikovit, por edhe baza e uzinės Izhmash, ku u
prodhua arma origjinale Kalashnikov.

60 vjet pas fillimit tė prodhimit tė Kalashnikovit, fabrika Izhmash
llogarit humbje prej 360 milion dollarėsh ēdo vit pėr shkak se armė tė
falsifikuara Kalashnikov prodhohen nė Bullgari, Kinė, Poloni dhe nė
Shtetet e Bashkuara.

Megjithatė shitjet kohėt e fundit tė armėve tė tilla kanė shkaktuar
debate tė shumta. Sipas lajmeve, hetues italian tė antimafias thonė se
kanė zbuluar 105 mijė armė Kalashnikov tė dėrguara nė Irak, pėr tė
cilat nuk kishte dijeni komanda e lartė amerikane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Arma gjysėm-automatike, Kalashnikov, mė e famshmja nė botė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Universiteti i Bolonjes dhe partizanėt me gjysėm opinge

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete-
Kėrce tek: