ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Perberja e trurit te njeriut.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Perberja e trurit te njeriut.   Fri Aug 15, 2008 1:33 am

Truri eshte i formuar nga


Hindbrain : i cili eshte i vendosur ne basen e kafkes .

Medulla: eshte e vendosur ne maje te shtylles kurizore, dhe kontrollon frymemarrjen dhe reflektet.

Pons: eshte e vendosur siper medulles , dhe ka efektin e kontrollit te balances, degjimit.

Cerebellum : dy struktura rrumbullake te vendosura mbas pons , te cilat
kordinojne levizjet e muskujve, te mesuarin dhe kujtesen.

Midbrain: e vendosur siper hindbrain, dhe kontrollon reflekset e syrit dhe te vesheve.

Forebrain: Mbulon hindbrain dhe midbrain dhe mbush pjesen me te madhe te kafkes.

pjese e Forebrain eshte Cerebral Cortex e cila eshte struktura me e
madhe e Forebrain dhe kontrollon eksperiencen dhe inteligjencen dhe
eshte e lidhur gjithashtu me sistemin nervor.

Brocas's area: kontrollon aftesine tone per te folur ( demtimet ne kete
pjese te trurit shkakton veshtiresi te lezuari dhe foluri edhe nese te
demtuarit ne kete pjese te trurit e kane kuptuar se cfare ju eshte then
atyre)

Wernicke's Area: controllon aftesine tone te kuptojme se cfare eshte
thene tek ne( demtimet e kesaj pjese te trurit u shkakton njerezve
moskuptimin e gjuhes se folur , mgjths ata vete mund te flasin
rrjedhshem)Truri gjithashtu eshte i perbere nga dy HEMISFERA ( e majte dhe e
djathte) te cilat jane te lidhura me njera tjetren nga Corpus Callosum.
Corpus callosum lejon te dy hemisferat te ndajne informacione midis njera tjetres.
( p.sh. Dora e majte eshte e kontrolluar nga hemisfera e djathte e trurit)

Truri i majte : ka zonen e gjuhes, i cili luan nje role te rendesishem
ne emocionet positive. ( njerezit me demtime ne zonen e djathte
depresionohen shume shpejt dhe shume lehte, por gjithashtu kane
veshtiresi te kuptojne gjuhen ) gjithashtu pjesa e djathte e trurit
njihet per : llogjiken, krijmtarine , shkencat

Truri i djathte : luan nje role te madh ne procesin e emocioneve
negative, luan role ne identifikimin e emocioneve tek njerezit e tjere.
( njerezit me demtime te trurit te majte nuk behen shpejt te
depresionuar) gjithashtu pjesa e majte e trurit njihet per aftesi ne
fantasi, music dhe krijmtari.

Ne pergjithesi hemisfera e djathte e trurit luan nje rol te madh . Sic
e thashe me lart pjesa e majte e fytyres e cila eshte e kontrolluar nga
pjesa e djathte e trurit , luan nje rol te madh ne shpehjen e
emocioneve. Pra me nje fjale te permbledhur pjesa e majte e gojes tone
" buzeqesh" dhe " shpreh merzitje" me shume se pjesa e djathte.

Si prsh piktura e famshme e MonaLizes nga Da Vinci po ta shikoni me
vemendje ajo buzeqesh me pjesen e djathte te gojes se saj dhe ne nuk
jemi mesuar te shohim njeres te buzeqeshin ne kete menyre prandaj dhe
kjo gje ka bere qe te terheqi vemendjen tone. Por , historianet kane
teguar se Da Vinci e ka pikturar MonaLisen duke e pare ne pasqyre
prandaj ne kemi sot ne ditet tona Intrigusen MonaLisa me buzeqeshjen e
saj ne anen e djathte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Perberja e trurit te njeriut.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Skeleti gjigand
» Mimoza Dajēi:DUA TĖ RRIT NDJESHMĖRINĖ PĖR FATIN E NJERIUT TĖ KOSOVĖS NĖ PĖRDITSHMĖRI DHE ARDHMĖRI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Filozofia - Sociologjia - Psikologjia-
Kėrce tek: