ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Elementet Bazike Te Html

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Elementet Bazike Te Html   Sun Aug 10, 2008 12:38 am

Basic HTML TagsEshte shume e rendesishme HTML tags (apo shenjat e html) qe definojne ne krye,paragrafet dhe linjat e thyera.


Rruga me e mire qe te mesosh HTML eshte te punosh me shembuj.Une kam
krijuar nje HTML Editor shume te mire per ju.Me kete editor,ju mund te
Editoni burimin e HTML code qe deshironi ju.

Headings

Headings eshte e definuar me

te

shembull.

definojme si me te madhin.

e definojme si me te voglin.Cito:

Kjo eshte nje kaptine


Kjo eshte nje kaptine


Kjo eshte nje kaptine


Kjo eshte nje kaptine


Kjo eshte nje kaptine

Kjo eshte nje kaptineHTML automatically adds an extra blank line before and after a heading.

PARAGRAFET

Citoaragrafet jane te definuara me shenjen


Ky eshte nje paragraf


Ky eshte nje tjeter paragraf
HTML automatically adds an extra blank line before and after a paragraph.

Mos harroni te mbyllni shenjen apo TAG.

Ky eshte nje paragraf

Ky eshte nje tjeter paragraf

Shembulli me lart duhet te punohet ne shume shfletues,por mos u
mbeshtetni ne kete.Verzioni i HTML nuk deshrion tju kapercej ju ne
NDONJE shembull te perfunduar.


Mbyllni te gjitha HTML elementet ne nje dhe perfundoni shembullin eshte
nje e ardhme e proof way per te shkruar nje HTML.Nese rregulloni tjeter
kod eshte leht per ta kuptuar(lexosh,shletosh)

LINE BREAKS
Cito:

This
is a para
graph with line breaks

or
Shume e me shume para se ju te shikoni
shenjen te shenuar keshtu:

Spese
tags nuk mbaron (se mbyllet shembull"tag"),kjo eshte
nje nga rregullat en te ardhmen e HTML (XML bazohent ne XHTML),dmth te
gjitha elementet duhet te mbyllen.

Shkruaj nese don
eshte e ardhmja e proof way per te
mbyllur (ose per te perfunduar) shenjen brenda ne hapjen e shenjes,e
pranuar nga te dy si HTML po ashtu edhe XML.

KOMENTET ne HTML


Komentet si shembuj jan te futura si komente ne HTML surce
code.Komentet duhet te shperfillen nga shfletuesi.Ti mund te perdoresh
komente per te sqaruar kodin tuaj,te cilet mund te ndihmojne kur te
editosh burimin e kodit pasa disa ditesh.

Cito:


Dalloje kur ty te duhet nje exclamation point after the opening bracket,por jo para se te mbyllesh bracked.

Basic Notes - Useful Tips

Kur ju shkruani nje HTML tekst,u kurre nuk mund te dini se si teksti
mund te duket ne nje tjeter shfletues.Disa njerez kane pc te madh
(ekrani) e disa te vegjel.Teksi do te formatohet cdo oje kur perdoruesi
e rizmadhon dritaren.Kurre mos u perpiq te besh format tekstin ne
editor i cili vjen nga linja te zbrazeta dhe hapesira ne tekst.


HTML duhet te shkrutoje zbrazetirat ne hapesiren tuaj.Cdo numer ne
zbrazetire numerohet si nje.Disa ekstra informacione: ne HTML linja e
re numerohet ne nje hapeire.Pedor paragrafe te zbrazeta

per te futur blank lines eshte e
habitshme apo involved.Perdor
si shenje dalluese ne
vend.(por mos e perdor
shenjen per te krijuar ndonje
list.Prit derisa ti te mesos HTML List.)HTML automatikisht adds extra before lines para disa elementeve,eshte mire edhe para disa paragrafeve,dhe para kryesuesit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Elementet Bazike Te Html
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Foto tė tetorit 2015

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Informatika, Shkarkime :: Gjuhe programuese :: HTML / DHTML-
Kėrce tek: