ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ēfar eshte dashuria e vertete ???

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: ēfar eshte dashuria e vertete ???   Sat Aug 16, 2008 4:45 pm

ēfar eshte dashuria e vertete ???

Nė momentin kur do ta posedojmė njė bukuri, ne do ta bėjmė atė tė
shėmtuar. Sa i madh ėshtė numri i grave me burra tė bukur dhe ato
sėrish kėrkojnė burra tjerė. Njėjtė ėshtė edhe me meshkujt. Sa e sa
meshkuj kanė gratė e bukura dhe pandėrprerė kėrkojnė femra tė bukura!
Pse ėshtė pėrherė kėshtu? Thjesht! Shkaku qėndron nė posedim. Nė
momentin kur ta posedojmė njė bukuri, ajo pėr ne bėhet e shėmtuar. Nuk
ėshtė tėrheqėse si mė parė. S'ka mė vlerė.

Mė pas shkojmė mė tej. Gjithnjė kėshtu dhe jeta na shndėrrohet nė
kėrkim tė pėrhershėm. Nė kėrkim tė diēkaje qė nuk e gjejmė dot si
pėrderėsi.


ēfarė duhet bėrė qė tė tejkalohet kjo gjendje?


E thjeshtė! Kur ta shikojmė bukurinė, duhet ta adhurojmė atė. T'i
dorėzohemi asaj. Sepse, nėse nuk i dorėzohemi bukurisė, ne do ta
dėshirojmė tė kundėrtėn - qė ta pėrvetėsojmė. Bukuria ėshtė diēka e
madhe, madhėshtore. Si mund tė posedohet doēka qė ėshtė mė e madhe, mė
e lartėsuar se ne vetė?


Si paraqitet dashuria?


Zoti ėshtė bukuria mė e madhe. Zoti ėshtė vetė bukuri. Si mund tė
posedohet Zoti? Ne, gjithnjė brengosemi pėr diēka qė nuk e kemi. Pse?
Mendojmė se atė qė nuk e kemi ėshtė e bukur. Duhet ta pastrojmė atė
moskuptim nga bindja se ēdo gjė qė ėshtė e bukur duhet edhe tė
posedohet. Thjesht, duhet ta pranojmė se ajo ekziston, ėshtė ashtu
ēfarė ėshtė. ėshtė e bukur.


Ku ėshtė qėllimi i kėsaj urtėsie?


Ta njohim bukurinė, ta duan bukurinė dhe t'i dorėzohemi asaj - dhe tek
atėherė jeta nuk ėshtė e mėrzitshme. E bukura e vėrtetė, e natyrshmja,
ngritja dhe zhvillimi kah e vėrteta, nė tė bukurėn e vėrtetė qė gjendet
nė ne , nė qetėsinė tonė tė brendshme, kjo quhet Hyjnore.


Pėrjetimi i qenėsishėm i sė bukurės ėshtė rruga qė duhet tė na shpie
kah Zoti, kah falėnderimi. Nėse me kėto bindje e takojmė bukurinė dhe
falėnderimi pėr kėtė rritet, atėherė na ngjan dorėzimi. Paraqitet
DASHURIA.


Pra dashuria e vėrtetė ėshtė pėrjetimi i bukurisė dhe dorėzimi ndaj saj.


Duhet ta dimė se nė jetė mund tė ekzistojnė dy paradokse emocionale:
indiferentizmi dhe dashuria. Ju vetėm mund ta doni ose tė jeni
indiferent ndaj dikujt. Diēka tjetėr s'ka. ēdo gjė tjetėr ėshtė vetėm
shije, sepse dashuria mund tė ketė ēfarėdo shije. Ta zėmė, ju mund tė
jeni tė hidhėruar nė dike dhe sėrish ta doni. A mund tė hidhėroheni nė
njeriun qė rastėsisht e takoni nė rrugė?


Jo! Assesi!


Vetėm kur keni diēka me dike, dhe kur njėfarė dore jeni tė lidhur sė
bashku, tek atėherė mund tė hidhėroheni nė tė. A ėshtė e vėrtetė kjo?


Nga ana tjetėr, indiferentizmi ėshtė topitje emocionale. Kur ajo tė
vdes nė ne, tek atėherė do tė vėrejmė se jemi tė lidhur me
njėri-tjetrin. Vetėm atėherė mund tė na shpaloset ana tjetėr e
paradoksit- DASHURIA.


Dashuria e vėrtetė nuk mund tė shprehet, ajo vetėm pėrjetohet, ndjehet.
Sa herė dikush na ka shpreh dashurinė nė stilin: "Oh, sa tė dua!", "Unė
nuk mund tė jetoj pa ty!"... por njė zė nga brendia sikur na ka
kundėrshtuar "Gėnjen!", "Nuk ėshtė e vėrtetė!", "Nuk besoj se ai (ajo)
mė do!" ndėrsa, nė anėn tjetėr, sa herė dikush na ka qortuar, shpesh
edhe nėnēmuar, dhe mua ai zė nė veten tonė na ka folur: "Dyshoj!",
"Shpesh e tepron, por e di se mė do!


Ne kėnaqemi kur me fjalė na shprehin dashurinė. A nuk ėshtė kjo hipokrizi?


Si mund tė shprehet dashuria me fjalė?


Dashuria e vėrtetė nuk duron fjalė, andaj edhe askush deri mė sot nuk e
ka definuar saktė. Pėr tė gjatė historisė kanė thėnė plot dokrra dhe
doktrina, menēuri dhe menēurina, por jo tė sakta, andaj, mu pėr kėtė ne
kemi shumė definicione "tė bukura" pėr dashurinė...


Dikush qė, vėrtetė na do, kurrė nuk do tė thotė: "Oh sa tė dua!". Sė
paku nuk do tė teproj me kėtė shprehje. Sepse, ne, atė dashuri do ta
ndjejmė, nė frymėn, nė shikimin, nė lėvizjen...nė vetė prezencėn e tij.
Prandaj, ai, nuk duhet tė na flas fare, ose,...edhe letė na flas, le tė
na kundėrshtoj, tė mos pajtohet me ne, dhe...ne...sėrish, nga ai do ta
ndjejmė dashurinė ēdo fjalė e thėnė nga ai do tė reflektoj dashuri.


Pse ėshtė kėshtu?


Sepse, kush tė do vėrtetė, tė do nė heshtje, nė qetėsi. Me atė ndjenjė
tė fshehur nė brendi dhe pa etiketime. Mė pas, kjo farė e mbledhur diku
nė thellėsi, fillon tė gufoj nė aksion, nė vepra. Shpėrthen nė atė
ēfarė ndjehet e jo thuhet.
Kjo ėshtė dashuria e vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: ēfar eshte dashuria e vertete ???   Thu Dec 04, 2008 9:07 pm

si bo davidoni upupupuupupu na flliqi Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
ēfar eshte dashuria e vertete ???
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Enver Bytyēi:Nihilizmi dhe teoria e argumentit
» Lediana Kapaj: Ndarja!
» Pėrsiatje shkrimesh nga Sylejman Aliu:-Ibrahim Rugova: Jeta dhe veprimtaria letrare e politike
» Bimėt dhe shtazėt sheruese dhe ushqimore
» Vangjush Ziko: Poeti, mėkati dhe dashuria

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Tema te lira-
Kėrce tek: