ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si ti krijojmė tabelat nė vBulletin - XHTML dhe CSS

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Si ti krijojmė tabelat nė vBulletin - XHTML dhe CSS   Sun Aug 10, 2008 1:02 am

Tungjatjeta, ky tutorial i thjeshtė do t'u mėsojė se si ti krijoni tabelat nė forumin vBulletin. Hap pas hapi ju do tė mėsoni se si tė pėrdorni tabelat, si ti modifikoni ato!
Nė rregull, pyetja e parė: ē'ka ėshtė njė tabelė e vBulletin-it? Ju duhet tė dini se vBulletini ėshtė e krijuar nga tabelat. Njė tabelė vBulletin-i do tė mud tė ishte kjo, pėr shembull:


Kodi:

<table class="tborder" cellpadding="$stylevar[cellpadding]" cellspacing="$stylevar[cellspacing]" border="0" width="100%" align="center">
<tr>
    <td class="alt1" width="100%">
<div class="smallfont">Hi, this is a vBulletin table. Table class: <strong>tborder</strong>. Td class: <strong>alt1</strong>. Border: 0. Width: 100%. Align: center.</div>
</td>
</tr>
</table>


Dhe tani, do tė mundohemi ta ndėrrojmė table class. sa mund ta shihni tani ėshtė tborder. Ta ndėrrojmė atė nė tcat!

Kodi:
<table class="tcat" ..

Duke pėrdorur CSS mund ti ndryshojmė stilin tabelave tė tanishme.
Tani do ta ndėrrojmė Td class, duke pėrdorur tborder table class dhe tcat table class.

*Table class: tborder. Td class: alt1:*Table class: tcat. Td class: alt2:Thjeshtė! Duke pėrdorur Tr. nė shembujt mė lart, ne po pėrdornim Tr. Nėse pėrodrim dy Tr, ne mund ta bėjmė tabelėn si fotoja..

Ky ėshtė kodi tė cilin e kam pėrdorur:

Kodi:
<table class="tborder" cellpadding="$stylevar[cellpadding]" cellspacing="$stylevar[cellspacing]" border="0" width="100%" align="center">
<tr>

<td class="tcat" width="100%">
<div style="text-align: center;">
New Table Title
</div>
</td>

</tr>

<tr>

<td class="alt1" width="100%">
<div class="smallfont">
This is a vBulletin table. Table class: <strong>tborder</strong>. 1st Td class: <strong>tcat</strong>. 1st Td text align: <strong>center</strong>. Second Td class: <strong>alt1</strong>. Border: 0. Width: 100%. Align: center.
</div>
</td>

</tr>
</table>

Table class: tborder. 1st Td class: tcat. 1st Td text align: center. Second Td class: alt1. Border: 0. Width: 100%. Align: center.

Ju do tė dėshironit tė keni njė tabelė tė paluar. Ėshtė lehtė .
Ky ėshtė kodi i cili do t'ju ndihmoj:

Kodi:
<a  style="float:$stylevar[right]" href="#top" onclick="return toggle_collapse('my_table')"><img id="collapseimg_my_table" src="$stylevar[imgdir_button]/collapse_tcat$vbcollapse[collapseimg_my_table].gif" alt="" border="0" /></a>

<tbody id="collapseobj_my_table" style="$vbcollapse[collapseobj_my_table]">

Ku duhet ta vendos unė atė?" Nė tabelėn tuaj tė parė Td, shpesh. Duke pėrorur kodet qė ne kemi pėrdorur deri tani..

Kodi:
 <table class="tborder" cellpadding="$stylevar[cellpadding]" cellspacing="$stylevar[cellspacing]" border="0" width="100%" align="center">
<tr>

<td class="tcat" width="100%">
<a  style="float:$stylevar[right]" href="#top" onclick="return toggle_collapse('my_table')"><img id="collapseimg_my_table" src="$stylevar[imgdir_button]/collapse_tcat$vbcollapse[collapseimg_my_table].gif" alt="" border="0" /></a>
<div style="text-align: center;">
New Table Title
</div>
</td>
<tbody id="collapseobj_my_table" style="$vbcollapse[collapseobj_my_table]">
</tr>

<tr>

<td class="alt1" width="100%">
<div class="smallfont">
[snip]
</div>
</td>

</tr>

1.

2.

Me tabelat ju mund tė bėni cfarė tė dėshironi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si ti krijojmė tabelat nė vBulletin - XHTML dhe CSS
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Informatika, Shkarkime :: Gjuhe programuese :: HTML / DHTML-
Kėrce tek: