ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Medaljet e Beijing 2008

Shko poshtė 
AutoriMesazh
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Medaljet e Beijing 2008   Wed Aug 20, 2008 6:49 pm

Medaljet qe do te perdoren ne lojrat olimpike te ketij viti ne Beijing jane dizenjuar te frymezuara nga e ashtuquajtura “bi”, nje metal i vjeter i Kines se lashte i cili mendohej se ne perberjen e tij kishte nje strukture te ngjashme me ate te dragoit.Medaljete e bera me ar dhe "jade" sic quhet edhe ky metal simbolizojne fisnikerine dhe virytet e gershetuara me vlerat tradicionale kineze te dashurise per atdheun dhe nderit duke bere qe ne kete kampionat gjithshaka te kete nje shije te forte kineze.

Keto medalje jane 70mm ne diameter dhe 6mm ne gjeresi.Ne anen e perparme medaljet permbajne figuren standarte te miratuar nga komiteti internacional olimpik .Ndersa ne anen e pasme ne pjesen qendrore e punuar me "jade" eshte gdhendur emblema e lojrave te Beijingut .Kjo dizenjo e pjeses se thelluar ne pjesen e prapme te medaljes vjen nga jade “huang”, nje cope tipike ceremoniale me dekorime te nje dragoi te dyfishte dhe nje “Pu”, strukture poroze dhe e ngjeshur.
Fisnike dhe elegante ,medalja e lojrave olimpike te Beijing rrezaton kulturen tradicionale kineze dhe olimpizmin .Ajo i jep fituesve nje nderim te madh duke i kujtuar per arritjet e tyre

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Medaljet e Beijing 2008
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Pranimi i Rezolutės 1244 pėr shkak tė kėmbėnguljes sė Serbisė, devalvon pavarėsinė e Kosovės, tė shpallur mė 17 shkurt 2008

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Www.Albaone.Top-Board.Com :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: