ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Muzika zyrtare e Lojrave Olimpike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Muzika zyrtare e Lojrave Olimpike   Wed Aug 20, 2008 7:36 pm


Nė pėrpjekje pėr krijimin e njė atmosfere sa mė festive, Komiteti Olimpik i Kinės organizoi njė konkurs pėr tė zgjedhur muzikėn e hapjes sė lojrave. Mbi 100 muzikantė nga mbarė bota morėn pjesė nė konkurs dhe fitues u shpall suedezi Robert Wells. Ai thotė se ajo qė u pėlqeu organizatorėve nga muzika e tij ishte kombinimi i njė melodie tė lehtė, me rokun dhe me nuanca kineze.
Robert Wells dhe orkestra e tij Rapsodia e Rokut interpretojnė muzikė klasike, rroku dhe xhezi nė mbarė botėn. Kompozimet e tij janė pėrdorur nė gjimnastikė, hokej mbi akull dhe patinazh. Megjithatė ai thotė se pėr muzikėn e lojrave olimpike, 22 vizitat qė ai kishte bėrė nė Kinė, e kishin ndihmuar tė gjente muzikėn e duhur duke bėrė njė kombinim tė kulturės lindore dhe asaj perėndimore.

"Unė punoj shumė nė shkollat kineze. Nė fakt jam profesor i muzikės nė Universitetin Zheisiang tė Hangzhout. Ėshtė me rėndėsi qė ta respektosh tjetrin, edhe nėse vjen nga Suedia apo ndonjė vend tjetėr i Evropės veriore, duhet ta mbash zemrėn tė hapur.”

Muzikėn pėr lojrat Robert Wells pak a shumė e kishte nė mendje qysh nė fillim por ju deshėn muaj pėr ta pėrfunduar atė tė tėrėn.

”Pesė notat e para pėrfaqėsojnė pesė rrathėt e simbolit olimpik. Kėtė e bėra shpejt sepse muzikėn e kisha nė kokė,” tregon Wells.

Gjatė lojrave olimpike kjo muzikė do tė luhet mbi 1300 herė dhe Wells thotė se shpreson qė sa herė njerėzit ta dėgjojnė atė, tė bėhen mė tė interesuar pėr sportin.//rd//
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Muzika zyrtare e Lojrave Olimpike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Forumi i Rinise i Lidhjes Demokratike te Kosoves (Faqja Zyrtare)
» Alfred Papuēiu: Letėr drejtuar kryeministrit Sali Berisha?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Www.Albaone.Top-Board.Com :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: