ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 AMD nė probleme serioze

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: AMD nė probleme serioze   Sun Aug 10, 2008 12:41 pmProdhuesi i ēipave AMD ka publikuar humbjet e mėdha tė saj pėr tremujorin e fundit financiar, pasojė e sė cilave ishte drejtori ekzekutiv i kompanisė Hector Ruiz, i cili ka qenė nė krye tė AMD-sė pėr gjashtė vite dhe ėshtė dashur tė largohet.
Rezultatet e tremujorit tė dytė kanė dėshmuar qartė se AMD ėshtė nė telashe tė mėdha. Humbjet prej 1.19 miliardė dollarėsh janė rritur dyfish nė krahasim me 600 milionė dollarė tė humbjeve nė periudhėn e njėjtė tė para njė viti. Qarkullimi ėshtė rritur nga 1.31 miliardė nė 1.35 miliardė, por edhe kjo rritje nuk ia ka vlerė qiranė sipas mendimeve tė analistėve.

Humbjet mė tė mėdha janė realizuar nė njėsinė e AMD-sė pėr prodhimin e ēipave pėr celularė dhe atė tė pjesėve pėr televizione digjitale, prandaj AMD ka njoftuar se do t’i shes tė dy njėsitė.

Krejt kjo ka rezultuar me rėnien e vlerės sė aksioneve tė AMD-sė pėr 6.6 pėr qind, respektivisht nė 4.95 dollarė. AMD ende mbetet njė konkurrent i madh i Intelit dhe kompani kryesore nė tregun e teknologjive komunikuese, por pas kėsaj goditje e ardhmja e saj ėshtė shumė e pasigurt.

Kodi:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
AMD nė probleme serioze
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Informatika, Shkarkime :: Info, Tutoriale, Mesime-
Kėrce tek: