ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Peshėngritja e kreu misionin e saj nė Pekin...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Peshėngritja e kreu misionin e saj nė Pekin...   Sun Aug 24, 2008 10:39 pm
Federata Shqiptare e Peshėngritjes e konsideron tė suksesshėm pėrfaqėsimin e saj nė “Pekin 2008″

Pėr Federatėn Shqiptare tė Peshėngritjes, analiza e Lojėrave Olimpike “Pekin 2008″ do tė bėhet pasi KOKSH-i tė ketė bėrė analizėn e vet. Gjithsesi, sekretari i kėsaj federate, Ilir Kraja, ka njė opionin tė tijin pėr pėrfaqėsimin e tre peshėngritėsve tanė, Romela Begaj, Gerti Trasha dhe Erkand Qerimaj, nė Lojėrat Olimpike “Pekin 2008″.

Pėr Federatėn Shqiptare tė Peshėngritjes, pėrfaqėsimi nė Lojėrat Olimpike “Pekin 2008″ konsiderohet i suksesshėm pėr sa u pėrket dy sportistėve tanė, Romela Begaj dhe Erkand Qerimaj. Duke pėrjashtuar Gerti Trashėn, ku pėr dėshtimin e tij ka dhe njė shpjegim, pasi mendoj se problemi qėndron tek trajneri, i cili me pretendimin pėr tė hyrė nė grupin A, ka deklaruar shumė peshė pėr peshėngritėsin para garės. Nė bazė tė pėrllogaritjeve qė kishim bėrė ne si federatė pėr Gert Trashėn, me rezultatet e tij ai mund tė ishte klasifikuar nė vendin e 14 tė nė Lojėrat Olimpike “Pekin 2008″.
Aq mė tepėr pėrfaqėsimin e peshėngritjes shqiptare nė Lojėrat Olimpike “Pekin 2008″ e konsideroj sukses, duke pasur parasysh moshėn e tre peshėngritėsve, qė ėshtė shumė e re dhe qė nuk shkon mė shumė se 20 vjeē.
Erkand Qerimaj u rendit nė vendin e 13 tė nė njė peshė me rivalitet shumė tė fortė. Romela Begaj u rendit nė vendi e 6 tė, rezultati mė i mirė nga 11 sportistėt tanė nė Pekin. Por edhe Gerti Trasha, me pak kujdes nga ana e trajnerit, do tė ishte nė vendin e 14 tė. Ky pėrfaqėsim i peshėngritjes nuk mund tė anashkalohet. Aq mė tepėr qė nga 11 sportistė qė u pėrfaqėsuan nė Lojėrat Olimpike “Pekin 2008″ peshėngritja u pėrfaqėsua mė mirė se tė gjithė, pėrjashto kėtu vendin e 8 tė tė sportistit tė mundjes klasike Elis Guri.
Pėr mua, si sekretar i Federatės sė Peshėngritjes, pėrfaqėsimi nė Lojėrat Olimpike i peshėngritjes shqiptare ėshtė mė i miri deri tani.
Federata jonė kėtė sukses e parashikoi edhe para startit pėr nė Lojėrat Olimpike nė njė mbledhje tė bėrė me pėrfaqėsues tė Komitetit Olimpik Kombėtar Shqiptar dhe Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve. Nė atė mbledhje parashikuam qė sporti mė i suksesshėm nė olimpiadė do tė ishte peshėngritja, pavarėsisht se aty kishte opinione dhe pretendime edhe pėr sporte tė tjera.
Ndėrsa krahasuar me pėrfaqėsimet e tjera olimpike tė sportit tė peshėngritjes, i vetmi pėrfaqėsim qė mund tė veēoj si mė tė mirė se ky i arritur nė “Pekin 2008″ ėshtė ai i Ilirjan Sulit nė Lojėrat Olimpike “Sidnei 2000″, ku peshėngritėsi ynė u rendit i 5 ti nė peshėn 77 kg. Rezultatet e Ilirjan Sulit deri tani janė tė pakapshme nga peshėngritja shqiptare. Por Ilirjan Suli ka pasur tjetėr klas si sportist.
Ndėrsa po t’i krahasoj rezultatet e peshėngritjes me rezultatet e arritura nė lojėrat qė u zhvilluan 4 vjet mė parė nė Athinė, pėrfaqėsimi nė Lojėrat “Pekin 2008″ ėshtė shumė mė dinjitoz. Pavarėsisht se dhe nė Lojėrat “Athina 2004″ dy vėllezėrit Theoharis dhe Gerti Trasha u klasifikuan pėrkatėsisht nė vendet 13 tė dhe 14 tė, rezultate kėto domethėnėse, peshat qė ata ngritėn nė Athinė nuk janė nė nivelet e rezultateve tė Romela Begajt apo Erkand Qerimajt. Por pėr suksesin e Romela Begajt do tė thosha se ėshtė krejt i veēantė pėr rezultatin qė ka arritur dhe duke qenė se pėrfaqėsohej dhe pėr herė tė parė nė njė olimpiadė. Po kėshtu, edhe Erkand Qerimaj, qė zhvilloi njė garė shumė tė bukur dhe arriti sukses nė njė peshė me shumė rivalė dhe konkurrencė, duke u renditur i 13-ti. Personalisht, pėr ta mbyllur kėtė analizė, e konsideroj pėrfaqėsimin e peshėngritjes shqiptare nė Lojėrat Olimpike “Pekin 2008″ si pėrfaqėsimin mė dinjitoz, pėrjashtuar rastin e Gerti Trashės, pėr tė cilin jam i sigurt se, sikur trajneri i tij tė mos kishte deklaruar aq shumė nisur nga mania pėr tė hyrė nė grupin A, edhe ai do tė arrinte tė klasifikohej nė 14-shen e mė tė mirėve nė peshėn e tij.
Kodi:
Gazeta Sporti Shqipetare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Peshėngritja e kreu misionin e saj nė Pekin...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gani Qarri:Ēlirimi i Shkupit dhe ngritja e Flamurit Kombėtar nga Bajram Daklani mė 12 gusht tė vitit 1912

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Www.Albaone.Top-Board.Com :: Lajmet e Portalit-
Kėrce tek: