ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Perse urrejme?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Perse urrejme?   Sun Aug 24, 2008 11:54 pm

Shkencetaret kane arritur te shpjegojne ndertimin
anatomik te zones se trurit qe sjell ndjenjen dhe rreflektimin e
urrejtjes.Studime dhe eksperimente ne kafshe e njerez tregojne qe keta
te fundit kane nje sistem shume me te komplikuar nervor,

Jo vetem betejat ne jeten personale (ka dhe nga ata qe rrefuzojne te
perdorin "urrejtje"),por per nje moment te vezhgosh dhunen dhe
konfliktet qe turbullojne realitetin e njerzimit dje dhe sot...urrejtja
duket se ka marre "timonin" ne vazhdimin e historise.
Pse urrejme?! Keni pas urrejtur dike? E per cfaredo motivi apo
shkaku qe fshihet pas(keto shpresoj te diskutojme) Mendoni qe eshte e
drejte qe te urresh?...Si mendoni te luftohet?


---

Nuk mund te kete ndonje kundershtim qe urrejtja eshte emocion i
fuqishem i qenies njerzore. Eshte e vjeter si vet ekzistenca e njeriut.
Eshte lekundur gjate valeve me sukses te civilizmit njerezor dhe jeton
ne te quajturen "Bota Moderne".
Por cfare e ka mbajtur urrejtjen gjalle? Jane shume gjera, ne vecanti diferencat e kulturave, rracave dhe feve te ndryshme.
Urrejtja ndodh kur kulturat, rracat dhe fete e ndryshme mundohen te
jene mbizotrues ndaj te tjereve. Urrejtja, ne formen e saj me te
rrezikshme, ndodh kur dhuna perdoret per te arritur mposhtjen e
diferencave. Kjo ka arritur te shkaterroj jetesen njerzore.

Shume lloj pergjigjesh te ndryshme jane ofruar rreth fenomenit "urrejtje".

Mendoj qe njerzit qe urrejne, deshirojne te arrijne te pamunduren dhe
jane konsumuar nga pamundesia per ate arritur ate. Ato kurre nuk e
shikojne shkakun e humbjes ne veteveten, por ne syte e tyre, eshte bota
qe na rrethekon qe eshte per ti bere me faj. Te gjithe jemi njerez, me
komplekse te bazuar ne percaktime fatale qe bota nuk e falenderoj
vleren e saj te vertete.
Disa here, frika urrehet. -->Eshte nje pike e bere nga politikani
historik John Lukacs. Per shembull, ne qofte se urren nje parti
politike sepse ti mund te humbesh influencen, pasurine, privilegjin ose
hyrje, atehere kjo frike mund te ndez ose nxis urrejtjen. Urrejtja mund
te behet shume e paarsyeshme.
Rrezikshmeria e madhe e urrejtjes eshte se mund te nderpres punimin e
qarte te mendjes. Urrejtja mund te dhe shume here ka udhehequr ne
prirje fizike, ne akte fizike dhe ultimatisht ne vdekje, shkaterrim.

Nje gje eshte e qarte, ne nuk mundemi dhe nuk duhet qe ta luftojme
urrejtjen me urrejtje. Eshte e vertete, qe kur urrejtja prodhon lufte,
nuk ka asnje menyre tjeter vecse ti kthehemi ne nje menyre te njejte.
Perndryshe, urrejta duhet luftuar me tolerance, kuptim, arsyeshmeri dhe
paqe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Perse urrejme?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete-
Kėrce tek: