ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 1. Arti Ilir nė prehistori

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: 1. Arti Ilir nė prehistori   Tue Aug 26, 2008 8:44 pm

1. Arti Ilir nė prehistori

Gjatė periudhės sė prehistoris, ilirėt kishin tėzhvilluar artin dekorativ,
artin e zbukurimit me figura gjeometrike tė objekteve qė ata pėrdornin.
Arti figurativ ka qenė pak i zhvilluar. Arti dekorativ ilir ka pasur
qėllim estetik (zbukurues) dhe botėkuptimor. Ai shėrbente pėr
hijeshimin e objekteve tė pėrdorimit praktik dhe pėr zbukurimin e
veshjes. Disa nga motivet gjeometrike kanė kuptim botėkuptimor, sepse
janė tė lidhura me kultet e kohės. Motivet gjeometrike qė zbukuronin
qeramikėn punoheshin me tekniken e gėrvishjes dhe tė mbushjes sė
figurave me ngjyrė tė bardhė. Nė disa treva ilire praktikohej edhe
pikturimi i qeramikės. Figurat gjeometrike mė tė pėlqyeshme kanė qenė
trekėndėshi dhe rombi, vijat zigzage, tufat e vijave dhe mė rrallė
rrethi. Trekėndėshi dhe rombi janė tė lidhura me kulte matriarkale,
kurse rrethi dhe kryqi i thyer pėrfaqėsojnė diellin. Parimet estetike
tė zbatimit tė artit dekorativ ilir janė simetria dhe harmonia e
kompozimit tė motive, pėrshtatja e kompozimit me formėn e objektit dhe
hijeshimi i pjesėve mė tė dukshme tė sendeve. Ky art shquhet pėr
saktėsinė e zbatimit tė motiveve, qė, sė bashku me parimet e tij bazė,
i kanė dhėnė artit deokrativ ilir njė bukuri tė veēantė, shumė tė
pėlqyeshme edhe pėr artėdashėsit e kohėve tona. Arti figurativ ilir
prehistorik kufizohej kryesisht nė punimin me baltė ose nė bronz tė
figurave tė kafshėve, tė shpendėve e mė rrallė tė njerėzve, tė cilėt
kishin me kultet fetare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
1. Arti Ilir nė prehistori
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ilir Muharremi: "Dejzillend" i Myftarit
» Cakrani i Fierit, fshati qė fsheh thesaret e mbretėrve ilirė tė Jugut
» Niko Stylos: Gjuha e ilirėve - gjuhė e shqiptarėve
» Ramadan Emini:ILIRĖT DHE SLLAVĖT
» Dr. Mustafa Ceriq: Bosnja ėshtė tokė Ilire dhe unė jam boshnjakė me plis tė bardhė nė kokė (VIDEO)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Arti dhe Kultura-
Kėrce tek: