ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?   Mon Sep 08, 2008 12:20 am

Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?
Ėshtė shkruar shumė tashmė mbi pėrtesėn e burrave nė tregimin e xhentilesės ndaj grave. Burrat duket sikur pėrtojnė t’u thonė grave fjalė tė bukura, tė ėmbla e joshėse. Pavarėsisht gjithė atyre qė janė shkruar, deri mė tani nuk kam rastisur ndonjė shkrim qė tė tregojė mbi shkaqet qė ēojnė burrat tė jenė tė tillė. Ndoshta ėshtė mė e lehtė tė kuptojmė siuatėn duke e analizuar me shembuj konkretė.

Nė lidhjet bashkėshortore sa tė mira, ka edhe vėshtirėsi. Tani, po ndajmė me ju nė mėnyrė tė pėrmbledhur, njė letėr tė dėrguar nga njw lexues.

Nėse dikush nė kuletėn e tij ka 100 mijė lekė dhe i harxhon menjėherė, atėherė a i mbeten atij lekė nė xhep? Nė fakt, si burrat, ashtu edhe gratė ushqejnė brenda tyre njė dashuri reciproke ndaj njėri tjetrit; por qė kjo nuk ėshtė e pafund. Nėse harxhohet nga tė dy, ajo mbaron. Nė kėtė ēast, si mund tė shkoj njeriu e t’i thotė bashkėshortit/ bashkėshortes qė “Unė tė dua!”?!
Nė kėtė shkrim do tė pėrpiqemi tė analizojmė situatėn me syrin e burrave, qė edhe gratė disa gjėra t’i kuptojnė ndoshta mė mirė.

Burrat, kanė pėr natyrė qė tė falin gabimet qė bėhen ndaj tyre, por kurrė nuk falin padrejtėsitė ndaj tė afėrmve, familjarėve apo miqve. Pra, nėse njė grua nuk respekton prindėrit e burrit, familjarėt e tij, miqtė dhe tė ftuarit, atėherė kėtu mbaron dashuria dhe respekti nė ēift. Kur them kėtė, nuk e pėrgjithėsoj me tė gjitha gratė; ka shumė tė tilla qė respektojnė familjen e bashkėshortit dhe ushqejnė njė dashuri dhe respekt tė madh pėr ta, duke forcuar akoma mė shumė lidhjet nė familje. Por, ka edhe nga ata gra tė cilat mbajnė qėndrime shumė tė ēuditshme kundrejt familjarėve tė bashkėshortit, e kryesisht ndaj vjehrrit dhe vjehrrės. Kėtė po e ilustrojmė me disa shembuj qė kemi parė nė mjediset qė jetojmė:
Ėshtė njė ngjarje e jetuar rreth 20-25 vjet mė parė. Lezuesi shkruan: Ishim njė grup shokėsh shumė tė ngushtė prej 6-7 vjetėsh. Takoheshim ēdo javė, me rradhė nė shtėpinė e secilit. Mes nesh ishte njėri qė nė familje jetonte probleme me gruan. Kur vinte rradha pėr tu mbledhur nė shtėpinė e tij, ai gjithmonė i shmangej. Njė javė mė parė, tė mbledhur nė shtėpinė time, shokėt pyetėn se ku do tė takoheshin javėn e ardhshme. Miku jonė, qė pas njė jave i takonte tė mblidheshim nė shtėpinė e tij, u hodh dhe tha: Tė takohemi kėtu e unė t’ju sjell njė dash qė ta pjekim nė hell.

Kjo gjė u pėrsėrit edhe nė takimin tjetėr kur rradha i erdhi atij pėrsėri. Kėsaj here, ai tha qė kishte njė shtėpi tė vjetėr tė babait dhe se mund tė takoheshin atje. Kur shkuam atje, ishte njė shtėpi shumė e vjetėr dhe e shkatėrruar. Miku jonė u mėrzit shumė pėrballė asaj situate.

Njė grua qė nuk kujdeset pėr anėn e bashkėshortit, sado punė tė bėjė e sado e pastėr tė jetė, duket sikur nuk vlen. Kjo ėshtė e vlefshme edhe pėr anėn tjetėr. Sado i shkathėt e shtėpiak tė jetė njė burrė, nuk vlen aspak nėse nuk i respekton tė afėrmit gruas. Sipas traditės shqiptare, ėshtė mė e lehtė tė thotė gruaja “se nuk e le burri tė shkojė diku” sesa tė thotė burri se “nuk mė lė gruaja tė vij”. Situata e dytė kthehet nė komike.

Njė tjetėr ngjarje:

Kėtė ma ka treguar njė miku im biznesmen. Ai vijon nė kėtė mėnyrė: Njė ditė, ime shoqe telefonoi nė dyqan. Foli me njė zė mjaft tė qetė dhe tha: “Si po tė shkon puna? Ēfarė po bėn? Kur dėgjova zėrin e saj tė qetė, edhe unė ju pėrgjigja me tė njėjtin tonė: “Mirė zemėr, ja nė punė. Ti si je?”. Mė pyeti tėrė delikatesė: “Ē’tė tė gatuaj pėr darkė?”. Ti e di. Kė nevojė tė tė sjell ndonjė gjė”- thashė. Qė tė ishte diēka e mirė, mė porositi qė tė merrja bėrxolla. Mė pas nisa tė mendoja se ime shoqe asnjėherė nuk sillej kaq mirė. Ē’e kishte gjetur vallė? Duhet tė ketė diēka, por nejse, e kuptoj kur tė shkoj nė shtėpi- thashė. Kur shkova nė shtėpi, pashė qė kishte ardhur vjehrra.

Pas kėsaj ngjarjeje, kaluan disa ditė dhe krejt ashtu papritur e mora gruan nė telefon dhe e pyeta se si ishte. “Nuk jam aspak mirė”, mė tha. “Po nė darkė, ēfarė do tė na gatuash”, e pyeta. “Petulla nė ujė” tha ajo me njė zė tė ngritur. Aty kuptova qė nė shtėpi kishte ardhur nėna ime.

Shkojmė nga vėllai sonte?

Njė miku jonė tregon: Njė natė i thashė gruas: Bėhemi gati tė shkojmė sonte nga vėllai?. Gruaja, me njė zė tė lartė u pėrgjigj: “Nuk mundem. Gjithė ditėn kam bėrė punė e jam lodhur. Nuk kam fuqi tė ngrihem”. Jo e dashur,- i thashė, unė po thoja tė shkojmė nga shtėpia e vėllait tėnd. Gruaja, u zbut dhe tha: “Mirė atėherė, bėju gati se nuk do tė qėndrojmė gjatė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Albo
Anetare i Ri
Anetare i Ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 16
Age : 28
Registration date : 26/11/2008

MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?   Mon Dec 01, 2008 12:09 pm

Buri dashuron me Zemer e jo me fjal !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xhulia_Di
Ylli i forumit
Ylli i forumit
avatar

Female
Numri i postimeve : 607
Age : 27
Vendodhja : Zhytyr ne dashurine e tij...
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?   Mon Dec 01, 2008 9:52 pm

Albo shkruajti:
Buri dashuron me Zemer e jo me fjal !

Shocked Ca je tu thon o shoku? E Femra si dashuroka??? dunno protesta

Sipas meje ndjenjat jane ndjenja dhe ska te beje se je burre apo je femer, pastaj ju meshkujt e forumit nuk keni thene noj here "te dua" sinqerisht? mendushem Nese PO hallall ua befte Zoti nese JO dhe se keni ber per arsye karagjozlleku kuptojeni vet... slider hoh

_________________


albanian glitters, albanian myspace graphics, G�zuar Vitin e Ri

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peshkopia.net
Albo
Anetare i Ri
Anetare i Ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 16
Age : 28
Registration date : 26/11/2008

MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?   Mon Dec 01, 2008 11:11 pm

Ca je tu thon o shoku? E Femra si dashuroka???

Femra Dashuron me gjuhe se e ka te madhe fol shume bla bla bla hahahhah pak shaka gjysem e vertet .!


Sipas meje ndjenjat jane ndjenja dhe ska te beje se je burre apo je femer,

Pajtohem me kete plotsishte sepse edhe mashkulli eshte i bere nga mishi e koci dhe ka ndenja te tilla siē kane femrat .


pastaj ju meshkujt e forumit nuk keni thene noj here "te dua" sinqerisht? Nese PO hallall ua befte Zoti nese JO dhe se keni ber per arsye karagjozlleku kuptojeni vet... Very Happy

Jam shume i ri ne kete faqe e gjithe jeni fantazma per mua te ju theme ''te dua'',mbi te gjitha te dashurojshe nuk gabim ! As te them te dua nuk eshte tradheti apo lendim ,rrjedhe vete nga ndenjat .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Xhulia_Di
Ylli i forumit
Ylli i forumit
avatar

Female
Numri i postimeve : 607
Age : 27
Vendodhja : Zhytyr ne dashurine e tij...
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?   Tue Dec 02, 2008 7:07 pm

Albo shkruajti:

Femra Dashuron me gjuhe se e ka te madhe fol shume bla bla bla hahahhah pak shaka gjysem e vertet .!

pastaj ju meshkujt e forumit nuk keni thene noj here "te dua" sinqerisht? Nese PO hallall ua befte Zoti nese JO dhe se keni ber per arsye karagjozlleku kuptojeni vet... Very Happy
Jam shume i ri ne kete faqe e gjithe jeni fantazma per mua te ju theme ''te dua'',mbi te gjitha te dashurojshe nuk gabim ! As te them te dua nuk eshte tradheti apo lendim ,rrjedhe vete nga ndenjat .

Tani i dashur Albo, mos harro se te femrat futen dhe femrat e familjes tende, e jo vetem ato qe ndoshta te kane lene ndonje pershtypje te keqe apo ndoshta te kane lenduar zemren!!!

Persa i perket ktij shkrimit te dyte, nuk i referohesha dashurise ne forum (sepse ke thene une ne forum jam i ri...), por ju meshkujve te forumit, meqe me ju po flasim apo jo?

_________________


albanian glitters, albanian myspace graphics, G�zuar Vitin e Ri

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peshkopia.net
Albo
Anetare i Ri
Anetare i Ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 16
Age : 28
Registration date : 26/11/2008

MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?   Thu Dec 04, 2008 12:45 pm

Tani i dashur Albo, mos harro se te femrat futen dhe femrat e familjes tende, e jo vetem ato qe ndoshta te kane lene ndonje pershtypje te keqe apo ndoshta te kane lenduar zemren!!!

Tani e dashura Xhulia_Di ,mos harro se jam i pregaditur dhe me plot mirkuptim mendimesh une personalishte kure jap mendimen ne teme jap ne pergjithsi ,e nuk beje dallim nga ata familjare ne ata shoqerore ,dhe te keshilloj ta lexoish edhe njeher postimin time me vemendje se nuk kam then as ma pake as ma shume vetem se kam dhene nje mendim qe munde te quhet mendim i lire i imi pa dallim famile apo shoqerie .Po nese kerkohet me shume ndegjohemi ne kete teme nuk ka te keqe !

Persa i perket ktij shkrimit te dyte, nuk i referohesha dashurise ne forum (sepse ke thene une ne forum jam i ri...), por ju meshkujve te forumit, meqe me ju po flasim apo jo?

Sa i perket shkrimit te dyte tjerave here mundohu te forumlosh postimin me mire te kete sence kuptimi, formulimi i postimit per ndryshe edhe pse shkruajm shqip, e mendojm shqip, nuk do te kuptohemi,zgjerohu me shume ne psotimer e radhes !

Mirkuptime !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pse burri nuk thotė “Tė dua!” ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Cka do tė thotė njė gabim shtypi??????
» LDD thotė se njė kandidat i saj ėshtė rrahur nė Skenderaj
» Tė krijosh do tė thotė tė vrasėsh vdekjen

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Dashuria-
Kėrce tek: