ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit ?   Mon Sep 08, 2008 12:22 am

Gjithkush duhet tė dijė tė puthė.

Por ēėshtja ėshtė: I dini ju vėrtet tė gjitha faktet dhe detajet interesante rreth puthjes?

Ėshtė e mirė, apo e keqe mėnyra se si ju kėmbeni puthjen?


Ēfarė ndryshimi ka tė puthurit nė kultura dhe popuj tė ndrsyhėm?

Si puthin japonezėt, francezėt dhe tė tjerėt?

Ēfarė tė rejash tė tjera mund tė mėsoni?

Mė poshtė ju do tė lexoni fakte nga mė tė ēuditshmet pėr puthjen.

1. Njė akt puthjeje vė nė veprim 29 muskuj tė fytyrės. Me fjalė tė tjera, puthja mund tė pėrdoret si njė ushtrim efektiv pėr parandalimin e rrudhave nė fytyrė.

2.

Tė dashurit kėmbejnė pėshtymėn gjatė puthjes dhe dihet se ajo pėrmban disa lloje substancash, ku nuk mungojnė mikrobet, kripėrat minerale, proteinat dhe tė tjera pėrbėrje. Bazuar nė studimet e fundit, kėmbimi i kėtyre substancave gjatė puthjes mund tė reflektojė nė pėrmirėsimin e imunitetit dhe prodhimin e antitrupave qė e bėjnė mė efikas bashkėveprimin e substancave mbrojtėse tė organizmit kundrejt sėmundjeve tė ndryshme.

3.

Si rregull, 66 pėrqind e njerėzve i mbajnė sytė mbyllur kur puthen. Kurse pjesa tjetėr kėnaqet duke parė se si ndryshon fytyra e partnerit emocionalisht gjatė kėmbimit tė puthjes.

4.

Sipas statistikave amerikane rezulton se ēdo grua amerikane ka puthur mesatarisht 80 burra pėrpara se tė martohet.

5.

Njė puthje e shpejtė romantike mund tė djegė 2-3 kalori, ndėrsa njė puthje franceze ( me gojė hapur dhe kontakt tė gjuhės) mund tė djegė mė shumė se 5 kalori.

6.

Ndjeshmėria e buzėve ėshtė 200 herė mė lartė se ndjeshmėria e mollėzave tė gishtėrinjve.

7.

Mendohet se burrat qė i puthin gratė pėr t’i pėrshėndetur para se tė dalin nga shtėpia, kur nisen pėr nė punė ēdo ditė, kanė avantazh nė lidhje me tė tjerėt qė s’e kanė kėtė zakon, ata qė thjesht mbyllin kanatin e derės e dalin. Thuhet se ata qė pėrshėndeten me puthje jetojnė 5 vjet mė shumė mesatarisht. Ndėrsa burrat e tjerė kanė thėnė se janė mė tė prirur pėr aksidente rrugore.

8.

Njė puthje pasionante pėr 90 sekonda ngre tensionin e gjakut dhe shkakton shpeshtimin e rrahjeve tė pulsit. Ajo ngre gjithashtu nivelin e hormoneve nė gjak dhe redukton njė minutė nga jeta e personit.

9.

Puthja franceze ėshtė quajtur “bashkimi i shpirtrave” nė Francė. Nuk janė vetėm buzėt qė kryejnė kėtė puthje, por ėshtė gjuha shumė aktive. Njė puthje pasionante franceze ėshtė edhe ajo kur ndėrveprojnė vetėm gjuhėt.

10.

Nė ndryshim nga ajo qė besohet nė pėrgjithėsi pėr puthjen e eskimezėve, ata nuk bashkojnė thjesht majat e hundėve, pėr tė krijuar puthjen specifike tė tyrte, qė bota njeh. Ata i hapin pak buzėt pėrpara se tė bashkojnė majat e hundėve. Dhe nė kėtė moment tė shkurtėr mbushen me frymė. Gjatė momentit kur bashkojnė majat e hundėve (qė ėshtė nė fakt puthja e tyre), ata lėshojnė ajrin qė sapo thithėn, nė drejtim tė njėri-tjetrit. Dhe arrihet kėshtu njė shkėmbim i frymės, qė vijon edhe gjatė kohės kur hundėt tyre prekin faqet e njėri-tjetrit, pasi janė nė pėrfundim tė puthjes eskimeze. Njė puthje eskimeze zgjat njė deri nė dy minuta.

11.

Puthja nė publik ėshtė zakonisht e papėlqyeshme nė Japoni, nė Tajvan, nė Kinė dhe nė Kore. Njė puthje tipike japoneze nuk mund tė jepet nė publik. Pėrkundrazi puthja faqe tė tjerėve konsiderohet si akt i njerėzve me moral tė humbur dhe nuk miratohet, ajo quhet njė zakon i ēthurur i perėndimorėve. Ndėrsa pėr adoleshentėt e ish Bashkimit Sovjetik nė fillim tė viteve ’70, puthja nė publik ishte njė gjė e zakonshme dhe nėnkuptonte takimin e parė, domethėnė ata adoleshentė qė putheshin kėsisoj, sapo kishin vendosur njė lidhje. Ndėrsa japonezėt e sotėm, edhe kur japim njė puthje tė shpejtė nė publik, kujdesen tė mbajnė njė distancė tė qartė dhe nuk puthen nė buzė pėr mė shumė se njė sekondė.

12.

Trupat e personave tė angazhuar nė puthje prodhojnė njė substancė 200 herė mė tė fortė se morfina, nė kuptimin e efektit narkotik. Kjo ėshtė arsyeja pse kur partnerėt puthen, ata ndiejnė njė lloj euforie dhe lumturie tė thellė, ndėrsa janė duke bėrė kėtė gjė.

13.

Tė puthurit mund t’i ndihmojė femrat tė qetėsohen dhe ul me lehtėsi efektin e stresit tek ato.

14.

Mesatarisht njė njeri harxhon duke u puthur 20,16 minuta, ose thėnė ndryshe dy javė tė jetės sė tij.

15.

Puthja qė zgjat njė minutė mund tė heqė nga trupi juaj 26 kalori.

16.

Mesatarisht ēdo person nė botė ėshtė puthur nė mėnyrė romatike tė paktėn njė herė pa i mbushur ende 14 vjeē.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit ?   Mon Sep 08, 2008 12:48 am

Shume interesante! Davidon bravo... Very Happy

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit ?   Mon Sep 08, 2008 12:49 am

PO KUR SI KAM BER TEMAT E MIRA :d:d:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit ?   Mon Sep 08, 2008 12:50 am

Very Happy :cheers: lol!

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit ?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Puthja, 16 fakte interesante qė nuk i dinit ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Briliana Shaova:Puthja

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Dashuria-
Kėrce tek: