ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zėnkat i bėjnė mirė dashurisė ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Zėnkat i bėjnė mirė dashurisė ?   Mon Sep 08, 2008 12:25 am

Zėnkat i bėjnė mirė dashurisė


Sipas njė studimi tė kryer sė fundmi, 48 pėr qind e femrave mendojnė se sherri nė familje i ndihmon tė kenė njė raport tė qėndrueshėmNdoshta tė lodhura nga roli qė kanė arritur tė kenė nė familje kėto vitet e fundit, ose tė paafta pėr tė reaguar ndaj provokimeve, tashmė gratė evropiane preferojnė tė kenė nė krah tė tyre njė burrė me cilėsitė qė e kanė karakterizuar historikisht, qė nėse ėshtė e nevojshme tė ngrejė zėrin, pse jo edhe duart, por me kusht qė nė fund tė dijė ta festojė paqen me njė mbrėmje tė ngrohtė dhe pėrkėdhelėse. Sepse dashuria dihet qė nuk ėshtė e bukur, nėse brenda saj nuk ka pak zėnka. Pėrkundrazi. Njė shfrenim nervash, ose njė situatė e pazakontė ndonjėherė bėhet kusht pėr tė evituar qė njė raport tė shkojė drejt monotonisė. Nė fakt, sipas njė studimi tė bėrė nga organizata evropiane "Gratė dhe cilėsia e jetesės", i publikuar nė revistėn e pėrjavshme "Diva dhe Donna" me 3500 gra tė fejuara dhe tė martuara nga mosha 24 deri nė 42 vjeēe, u pa se zėnkat "i bėnin shumė mirė" dashurisė. Nga pėrgjigjet e dhėna doli se grindjet nė familje nuk konsiderohen mė si fundi i njė lidhjeje, por si njė shkėndijė qė i jep zjarr dashurisė. Ndaj, pėr kėtė arsye gratė mendonin se burrat duhet qė tė jenė gjaknxehtė deri nė njė pikė tė caktuar. Kėshtu, 37 pėr qind e tė intervistuarave mendonin se gjaknxehtėsia ėshtė karakteristika qė vlerėsohet mė shumė nė temperamentin e bashkėshortėve ose tė fejuarve, ndėrsa 23 pėr qind tėrhiqeshin nga seksi. Mė e vogėl, rreth 18, ėshtė pėrqindja e atyre qė referojnė njė burrė tė vetėpėrmbajtur, ndėrsa 15 pėr qind njė flegmatik (gjakftohtė). Pavendosmėria e tė pyeturave reduktohet ndjeshėm, kur u kėrkohet se cili ėshtė eliksiri i njė jetėgjatėsie sė njė ēifti. Bindja mė e pėrhapur ėshtė ajo se tė zihesh i bėn mirė dashurisė dhe raportet mė jetėgjata dhe tė zjarrta janė ato nė tė cilat partnerėt u japin mė shumė liri shprehjeve dhe veprimeve tė tyre. Nė tė gjitha rastet gratė mendonin njėlloj, ndėrsa vetėm 29 pėr qind e tyre mendonin se ėshtė absolutisht shkatėrruese pėr qėndrueshmėrinė e njė ēifti. Pėr 33 pėr qind zėnkat pėrfaqėsojnė njė moment tėrėsisht autentik nė dinamikėn e njė raporti. Megjithatė, zėnkat dihet qė kanė ekzistuar gjithmonė nė jetėn e njė ēifti dhe tė gjithė ne, pa u mbėshtetur te studimet, kemi thėnė se ėshtė mė mirė kur zihesh, sepse pėrkėdheljet tė shijojnė mė shumė mė pas. Kėshtu, pėr shembull, vetėm njė muaj para martesės, bukuroshja Eva Logoria ishte paraqitur nė njė spot televiziv e vetme, sepse ishte zėnė me tė fejuarin pėr mosmarrėveshjet tė ndryshme nė menynė e dasmės. Pėr sa u pėrket periudhave tė zėnkave, mendimet janė nga mė tė ndryshmet. 39 pėr qind e grave tregonin se "kacafyteshin" me burrat e tyre dy ose tri herė nė javė, vetėm 32 pėr qind ishin ato qė me bashkėshortet, apo tė fejuarat nuk kishte ditė qė nuk shkėmbenin fjalė. Shumė tė pakta ishin ato qė tregonin se "bėnin luftė" me partnerin njė herė nė javė (13%) apo edhe mė rrallė (11%). Por cila ėshtė arsyeja qė i ēon ēiftet shpesh drejt zėnkave, ndonjėherė tė paevitueshme? Pėr pjesėn mė tė madhe (34 pėr qind) bėhet fjalė pėr punė xhelozish jo shumė tė rėndėsishme, por tė mjaftueshme pėr tė nisur sherrin. Ndryshe nga ato, 28 pėr qind tregonin se ziheshim pėr shkak tė ndėrhyrjes sė tė afėrmve tė bashkėshortit nė lidhjen e tyre. Mė e vogėl ėshtė pėrqindja e atyre qė ziheshin me shokun e tyre pėr probleme me natyrė ekonomike. Mė banale, ėshtė argumenti qė japin 15 pėr qind tė grave. Sipas tyre, ato bėjnė shamatė me bashkėshortėt, sepse nuk gjejnė asnjė objekt tjetėr se ku mund tė shkaktojnė stresin e akumuluar nga puna. Por, sė bashku me kėtė pyetje, tė intervistuarave u ėshtė kėrkuar qė tė thoshin edhe personin mė pak tė dėshirueshėm nė familje. Kėshtu, sondazhi i cili kishte pėr qėllimin "hetimin" e marrėdhėnieve familjare dhe nxjerrjen e personave mė pak tė dėshiruar nė familje, ėshtė zhvilluar me rreth 5000 gra, mes moshės 20 dhe 64 vjeēe. Sipas tė dhėnave qė dolėn nga analiza e rezultateve, nėna e bashkėshortit urrehet nga 53 pėr qind e tė intervistuarave, duke mos e humbur kėshtu vendin e parė historik nė klasifikim si "shtriga" e familjes. Gjithashtu, kurioz ėshtė fakti se 23 pėr qind e grave urrenin mė shumė se ēdo njeri tjetėr nė familje, gjithmonė pas vjehrrės, kunatin ose kunatėn dhe disa nga defektet qė kohė mė i parė i atribuoheshin vjehrrės, sot u atribuohen atyre si: pėrzierja nė punėt e tė tjerėve (pėr 28 pėr qind tė grave), aftėsi pėr tė futur xixat mes bashkėshortėve (pėr 20 pėr qind) dhe zakoni i tė kritikuarit (10 pėr qind). Por, edhe strategjitė e "shpėtimit" nuk ndryshojnė shumė: rreth 56 pėr qind e grave tregojnė se kanė marrėdhėnie normale me vjehrrat, ndėrsa 47 pėr qind e tyre pėrpiqen tė evitojnė takimet me to. Ėshtė mė mirė akoma tė evitohen diskutimet dhe tė shmangen zėniet sa mė shumė tė jetė e mundur, tregojnė tė intervistuarat, pasi vetėm 20 pėr qind e burrave nė diskutimet e provokuara nga vjehrrat u japin tė drejtė grave. Gjithashtu, vetėm nė njė pėrqindje tė vogėl tė rasteve (3 pėr qind) gratė flisnin mirė pėr vjehrrat e tyre, ndėrsa 13 pėr qind preferonin tė mos tregonin pėr marrėdhėniet qė kishin. Njė surprizė e vėrtetė pėr kunetėrit, qė tashmė renditen tė dytėt nė klasifikimin e "hit paradės" pėr njerėzit mė tė urryer. Sipas 19 pėr qind tė tė intervistuarave, janė gjithmonė ata qė ēojnė nė shpėrthimin e polemikave nė ēift, edhe pse rreth "pakėnaqėsisė" pėr nėnėn e bashkėshortit gratė arrinin tė shpreheshin mė me siklet nė krahasim me antipatinė e shprehur pėr kunetėrit. Gjithashtu, 56 pėr qind tregonin se nuk kishin asnjė lloj marrėdhėnieje, as tė mirė e as tė keqe, ndėrsa 47 pėr qind preferonin qė t‘i takonin sa mė rrallė tė ishte e mundur. 67 pėr qind e tė intervistuarave evitonin diskutimin e kėtyre problemeve me bashkėshortėt, pasi pėr mosmarrėveshjet mes nuses dhe vjehrrės, vetėm njė pėrqindje e vogėl e burrave u jepnin tė drejtė grave dhe jo nėnave. Kėshtu, nėse pėr burrat evropianė familja ngelet njė strehė pėrkujdesjeje (nga nėna nė fillim pastaj nga bashkėshortja), pėr "shoqet" e tyre ajo pėrfaqėson njė realitet tė dyanshėm me anė pozitive dhe negative. Kėshtu, pėr 79 pėr qind familja ėshtė njė "ēerdhe", ndėrsa pėr 12 pėr qind njė nevojė. Pėr 4 pėr qind tė grave ajo ėshtė pa vlerė, mbi tė gjitha ėshtė jashtė saj dhe e vėshtirė tė gjenden hapėsira autonomie. Fatmirėsisht ėshtė parė edhe si vendi pėr ndarjen e gėzimeve, sidomos nė periudha festash (29 pėr qind) dhe nė vėshtirėsi (28 pėr qind), por edhe si njė "grumbull" zilish, xhelozish dhe konfliktesh (5 pėr qind), nga tė cilat mund tė mbrohesh duke evituar takimet. Nė fakt, 75 pėr qind e tė intervistuarave mendojnė se tė afėrmit mė tė ngushtė duhen vizituar njė herė nė javė, pėr 21 pėr qind ndonjėherė dhe pėr 10 pėr qind sa mė rrallė tė jetė e mundur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Zėnkat i bėjnė mirė dashurisė ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ora e dashurisė
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Baki Ymeri:MAGJIA E KRISHTĖRIMIT DHE DRITA E DASHURISĖ

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Dashuria-
Kėrce tek: