ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 08.08.08, dita me fat pėr t’u martuar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: 08.08.08, dita me fat pėr t’u martuar   Mon Sep 08, 2008 12:26 am

08.08.08, dita me fat pėr t’u martuar


Denise Becker dhe i fejuari i saj, Michael Zagari, kanė zgjedhur 8, Gushtin 2008, pėr martesėn e tyre. Por, ata nuk janė tė vetmit pasi nė datėn - ditėn e bashkimit tė tre 8-ve,(08/08/0Cool do tė bashkojnė pėr fat nė martesat e tyre, me mijėra e mijėra ēifte ane mbanė botės, tė cilėt ashtu si ēifti Becker - Zagari, edhe ata zgjodhėn datėn 8/8/08, ditėn e premte, tė zhvillojnė ceremoninė e martesės. Tre 8-at, sipas kalendarit kinez janė "Fati - Prosperiteti - Dashuria" dhe janė shumė tė rėndėsishme pėr nga simbolika dhe proefetizimi astrologjik . Tre 8-at, Kina i ka zgjedhur pėr tė hapur edhe lojrat Olimpike verore, "Pekini 2008". Nė Nju Jork deri tani mbi 300 ēifte emigrantėsh kinezė kanė parashtruar kėrkesa pėr lidhjen e martesės mė datėn 8 gusht. Nė tempujt budist sipas ritualeve tė celebrimit nesėr zhvillohen ceremonit e martesės sė qindra ēifteve emigrantėsh kinez, tė cilėt zgjodhėn datėn 08/08/08, ditėn e premte , ditėn e martesės. Numri i kėrkesave martesore pėr kėtė ditė, e cila ėshtė ditė pune, ėshtė shumė e madhe, krahasuar edhe me ditėt mė tradicionale pėr martesa siē janė e shtuna dhe e diela, thonė zyrtarėt njujorkezė.. Sipas tyre kjo i detyrohet grumbullimit tė tre shifrave tė njėjta 8 - 08/08/08, ditėn e premte. Tre 8-at, sipas kalendarit kinez janė "Fati - Prosperiteti - Dashuria" dhe janė shumė tė rėndėsishmepėr tė ardhmen e kėtyre ēifteve. Numėri 8 ėshtė konisderuar si mė i favorshmi pėr shumė kultura. Dhe veēanėrisht ka njė simbolikėt tė veēantė nė kulturėn kineze. Teta(ba) ėshtė embėlsia e dashurisė simbas sibolikės kineze, e cila nė gjuhėn katunare - Mandarinė lidhet nė mėnyrė simbolike me prosperitetin (fa) dhe e treta ėshtė ftesa pėr martesė. Entuziazmi i tifozėve tė Lojrave Olimpike ėshtė i madh nė Pekin, ndėrkohė qė Kina u jep fund pėrgatitjeve pėr ceremoninė e hapjes sė lojrave nesėr,pikėrishtė mė ditėn e bashkimit tė tre tetave - 08/08/08. Mijėra njerėz brohorisnin, ndėrsa Pishtari Olimpik kaloi pėrgjatė Murit tė Madh kinez, me ceremoni madhėshtore. Me mijra ēifte kineze kanė zgjedhur 08/08/08 tė martohen e zhvillojnė ceremoninė e martesės nesėr ne tempujt budistė.


Kuriozitete

A e dini se?


Zezakėt

Nė SHBA 1/3 e zezakėve mes 20-29 vjeē janė nė burg ose nėn hetim.
Njė mashkull harxhon mesatarisht 3350 orė duke u rruajtur dhe duke u qethur.

Dollari

Origjina e fjalės “dollar” vjen nga Roma e lashtė. Njė minierė argjendi nė Bohemi ishte baza kryesore pėr prodhimin e monedhave tė Romės. Vendi ku ndodhej miniera quhej Joachimsthal dhe monedhat morėn emrin “Joachimstalers”. Me kalimin e kohės shkurtimisht i quajtėn “Talers”. Amerikanėt dalėngadalė e deformuan nė “dollar”.


Gjuhėt nė Indonezi

Indonezia me 216 milionė banorė flet 365 gjuhė. Bahasa Indonezia ėshtė gjuha zyrtare. Disa nga tė tjerat janė Acehnese, Ambonese, Batak, Buginese, Ceramese, Dayak, Halmahera, Javanese, Minahasa, Sundanese, Sasak, Tetum, dhe Toraja.

Domatja

Domatja ėshtė fruti mė popullor nė botė duke ja kaluar bananes dhe portokallit.


Birrat

Sot numėrohen mė shumė se 20 000 lloje birrash.


Piruni

Pėrdorimi i pirunit pėr tė ngrėnė konsiderohej skandaloz para 1000 vitesh.


Telefoni

Nė botė ka mė shumė se 600 000 000 linja telefoni, por gati gjysma e popullsisė nuk ka pėrdorur asnjėherė telefonin.


Larja

Mretėresha Isabela e Castiljes, qė financoi ekspeditėn e Kristofor Kolombit, thoshte se ishte larė vetėm 2 herė nė jetėn e saj; Njė herė kur lindi dhe herėn tjetėr kur u martua.


Bonoparti dhe arseniku

Napoleon Bonaparti mund tė ketė vdekur nga arseniku. Nė dhomėn e tij qėndronte e varur njė gravurė e lyer me njė pigment ngjyrosės Scheele's Green (quajtur pėr nder tė kimistit suedez qė e zbuloi) qė kishte pėrmbajtje bakri arsenit. Nė vitin 1893 biokimisti italian Gosio zbuloi se nėse ky pigment merrte lagėshti, lėshonte avuj helmues arseniku. Duke thithur vetėm avullin ndoshta nuk do ishte vdekjeprurėse pėr “korporalin e vogėl" por ai ishte i sėmurė edhe me ulēėr...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
08.08.08, dita me fat pėr t’u martuar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dita ndėrkombėtare e Emigracionit
» Ramadan Emini:5 MAJI, DITA E DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT...
» Dita e Pavarėsisė sė SHBA-sė, sinonim i lirisė
» DITA E VERES NE TORONTO
» Ilir Taraj:Dita e parė e PRANVERES ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Dashuria-
Kėrce tek: