ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dhimbje koke ne pune? Mund ti reduktoni me ushtrime per trurin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Dhimbje koke ne pune? Mund ti reduktoni me ushtrime per trurin   Mon Sep 08, 2008 1:19 am

Dhimbje koke ne pune? Mund ti reduktoni me ushtrime per trurin

Te qetesosh muskuj dhe te besh ushtrime ne zyre. Punonjesit qe vuajne nga dhimbjet e kokes kane nje shprese per te mbijetuar edhe pa ilace. Rezultatet flasin qarte: reduktim deri ne 40 per qind te shqetesimeve dhe 50 per qind te perdorimit te ilaceve per ata qe bejne gjimnastike te trurit.

Studimi eshte bere nga Departamenti i fiziopatologjise te Spitalit Molinette ne Torino. Studiuesit kane vene peraballe 169 persona te varur nga dhimbjet e kokes ne pune, me 175 koleget e tyre. Tek te paret qe kane ndjekur ushtrimet per relaksimin e muskujve cdo dy ose tre ore, u regjistrua nje ulje pre 41 per qind te dhimbjeve te kokes.

Ushtrimet mud te behen edhe ne shtepi. ushtrimet ne studim jane bere per tete muaj. Punonjesit per tu kujtuar per te bere ushtrimet kane vendosur etiketa te kuqe ne kompjuterat e tyre. Dhe pas gjimnastikes ne pune, mjafton vetem cerek ore ushtrime te tilla ne shtepi per te evituar lodhjen e muskujve. "Studimi yne tregon qarte qe ushtrimet e vogla ne vendin e punes mund te reduktojne shqetesime si dhimbjet e kokes nga intensiteti i punes", shprehet Franco Mongini, drejtori i departamentit te Fiziopatologjise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Dhimbje koke ne pune? Mund ti reduktoni me ushtrime per trurin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Komente tė ndryshme
» Shokėt e Atjon Zhitit nuk mund tė besojnė se ai nuk jeton mė (FOTO)
» Thaēi: Presidenti do tė zgjidhet nga PDK-ja
» Esat Ahmeti:Ai qė nuk e njeh veten, nuk mund ta njohė as tjetrin
» Kristaq Shabani:Lajthitje e tė lajthiturve?!A mund tė ngacmohet zjerrmi?!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Filozofia - Sociologjia - Psikologjia-
Kėrce tek: