ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si tė pėrmirėsojmė memorien?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Si tė pėrmirėsojmė memorien?   Mon Sep 08, 2008 1:21 am

Si tė pėrmirėsojmė memorien?
Bindeni veten se memoria mund tė pėrmirėsohet. Shumė njerėz mendojnė se kanė njė memorie tė keqe dhe se nuk mund tė bėjnė asgjė pėr ta pėrmirėsuar.

Do tė ishte bukur sikur tė lexonim njė faqe libri dhe tė mos e harronim kurre? Ose tė mbanim mend ditėlindjet e shokėve. Ėshtė e vėrtetė se vetėm pak persona kanė memorie tė fortė, ndėrkohė qė tė tjerėt mundohen por kanė shumė vėshtirėsi nė kthimin nė kujtesė tė ngjarjeve.
Lajmi i mirė ėshtė se kushdo mund tė bėjė diēka pėr tė pėrmirėsuar memorien.

Bindeni veten se memoria mund tė pėrmirėsohet. Shumė njerėz mendojnė se kanė njė memorie tė keqe dhe se nuk mund tė bėjnė asgjė pėr ta pėrmirėsuar. Por kjo nuk ėshte e vertete.

Mbani trurin tuaj aktiv. Truri nuk ėshtė njė muskul, por ėshtė e sigurtė se “ushtrimet” bėjnė qė tė zhvillohen lidhje tė reja midis nervave, qė ndihmojnė nė pėrmirėsimin e memories.
Duke zhvilluar aktivitete tė reja, si p.sh tė mėsoni njė gjuhė tė re, tė mėsoni ti bini njė instrumenti muzikor, ose tė bėni lojėra tė ndryshme bėn qė truri tė jetė aktiv dhe tė pėrmirėsojė funksionin e tij fiziologjik

Ushtrime ditore. Ushtrimet e pėrditshme fizike ndihmojnė nė qarkullimin e gjakut, i cili shkon edhe nė tru, duke ndikuar nė pėrmirėsimin e memories e cila humbet me kalimin e moshės. Ushtrimet gjithashtu ju relaksojnė duke ndihmuar nė memorie.

Reduktoni stresin. Stresi kronik, megjithėse nuk e dėmton fizikisht trurin, bėn qė njeriu tė humbė kujtesėn. Edhe stresi i pėrkohshėm e bėn mė tė vėshtirė fokusimin nė gjėrat e pėrditshme. Pėrpiquni tė relaksoheni, praktikoni yoga ose ushtrime tė tjera relaksuese pėr trurin.

Hani mirė dhe atė qė duhet. Ka shumė barishte qė ndihmojnė nė pėrmirėsimin e memories, por asnjė prej tyre nuk ka treguar efektivitet nė testet klinike. Po megjithėkėtė njė dietė e shėndetshme, kontribuon nė tru, pasi pėrmban antioksidantė. Kėshtu – brokoli, boronicat, spinaqi, dhe ushqimet e pasura me Omega -3 ndihmojnė nė pėrmirėsimin e funksioneve tė trurit. Ushqehuni me Thiamine, Vitamine E, Niacine dhe Vitamine B-6. Ėshtė vėrtetuar gjithashtu se ata persona qė hanė 5- 6 herė nė ditė kanė memorie mė tė mirė se ata qė hanė vetėm 3 vakte nė ditė. Kjo gjė limiton sheqerin e tepėrt, i cili ndikon negativisht nė tru.

Vėzhgoni mė shumė. Shpesh njerėzit harrojnė gjėrat jo pėr shkak tė memories sė keqe por sepse nuk vėzhgojnė gjėrat aq sa duhet. Situata mė e thjeshtė ėshtė kur ne takojmė njerėz tė rinj. Ne e kemi tė vėshtirė tė kujtojmė emrat e tyre pasi nuk pėrqendrohemi. Ėshtė e qartė qė sikur tė bėni njė pėrpjekje sado tė vogėl pėr tė kujtuar kėto gjėra, do ti mbani mend pėr shumė kohė. Njė mėnyrė pėr tė mbajtur mend pamjet ėshtė tė shikoni mbi tė pėr disa sekonda dhe pastaj tė mbyllni sytė dhe tė mundoheni tė krijoni atė pamje nė mendjen tuaj.

Jepini vetes kohė pėr tė mbajtur diēka nė mendje. Memoria ėshtė shumė e delikate nė kohė tė shkurtėr, dhe hutimi mund tė bėjė qė ju tė harroni shumė shpejt njė gjė, po aq sa dhe njė numėr telefoni. Ēelėsi pėr tė shmangur humbjen e njė pamje ėshtė fokusimi pėr disa sekonda nė atė pamje duke harruar ēdo gjė tjetėr.


Krijoni pamje tė gjalla nė kujtesė. Njė informacion krijohet mė lehtė nė mėndje nėse shikohet me sy. Kėshtu nėse doni qė njė fėmijė tė lexojė njė libėr, mos e detyroni atė ta bėjė kėtė, pasi do ta harrojė shumė shpejt atė ēka lexoi. Pėrpiquni tė bėni diēka mė argėtuese, si pėr shembull libri qė ndjek fėmijėn, ose fėmija duke ngrėnė njė libėr. Kjo do tė bėjė qė fėmija tė ulet me dėshirė ta lexojė atė libėr.


Pėrsėritni gjėrat qė doni tė mėsoni. Sa mė shumė tė dėgjoni, ta shikoni, ose mendoni diēka aq mė mirė do ta kujtoni atė. Nėse doni tė mbani mėnd diēka pėrsėriteni me zė tė ulėt ose tė lartė, dhe mendoni pėr kėtė.


Organizoni jetėn tuaj. Mbani gjėrat nė tė njėjtin vend gjithmonė. Ruani numrat e telefonit dhe mos u mundoni ti mbani mėnd. Shkruani datat e takimeve ose gjėra tė tjera nė njė axhendė. Ideja ėshtė qė truri tė mos mundohet tė mbajė mėnd gjėra rutinė tė cilat nuk kanė rėndėsi, por tė fiksojė gjėra mė tė rėndėsishme se aq.

Meditoni! Kėrkimet e fundit kanė zbuluar se njerėzit tė cilėt meditojnė kanė memorie mė tė mirė. Mjekėt argumentojnė se meditimi rrit qarkullimin e gjakut nė korteksin qendror tė trurit. Kjo rrit pėrqendrimin, dhe memorien.

Flini mirė. Gjumi ndikon nė aftėsinė e trurit pėr tė thirrur informacionin e fundit qė ka mėsuar. Duke fjetur mirė- minimumi 7 orė nė natė – ndihmon nė pėrmirėsimin e memories afatshkurtėr dhe afatgjatė.

Ndėrtoni arsenalin tuaj tė memories. Mundohuni tė mbani mend vende ose emra tė historisė. Pėrpjekjet pėr tė mbajtur mend shumė gjėra ndihmojnė nė pėrmirėsimin memories.

Burimi:Gazeta Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Xhulia_Di
Ylli i forumit
Ylli i forumit
avatar

Female
Numri i postimeve : 607
Age : 27
Vendodhja : Zhytyr ne dashurine e tij...
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: Si tė pėrmirėsojmė memorien?   Fri Oct 10, 2008 8:42 pm

Mos hani molla dhe dardha sepse nuk ndihmojne fare me kujtesen...

_________________


albanian glitters, albanian myspace graphics, G�zuar Vitin e Ri

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peshkopia.net
Albo
Anetare i Ri
Anetare i Ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 16
Age : 28
Registration date : 26/11/2008

MesazhTitulli: Re: Si tė pėrmirėsojmė memorien?   Mon Dec 01, 2008 12:01 pm

Mos pini duhan hani molla pak shaka

Premisohet edhe duke lexuar

Leximi eshte ushqimi i memoris .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
LaNi
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 614
Age : 25
Vendodhja : tirane
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Si tė pėrmirėsojmė memorien?   Thu Dec 04, 2008 9:29 pm

po ke te drejte aldo por me lexu libra jashte shkollore romane apo ku di une ene jo me lexu lende shkollore se ato te bejne budalla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Si tė pėrmirėsojmė memorien?   Fri Dec 05, 2008 1:34 am

LaNi shkruajti:
po ke te drejte aldo por me lexu libra jashte shkollore romane apo ku di une ene jo me lexu lende shkollore se ato te bejne budalla
po ti ja ke kaluar budallajt
hhahahhahaha
hajgare

o lano aj e djegim shkollat er hehe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Si tė pėrmirėsojmė memorien?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si tė pėrmirėsojmė memorien?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Filozofia - Sociologjia - Psikologjia-
Kėrce tek: