ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nuk ha mengjes? Do lindėsh vajza

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Nuk ha mengjes? Do lindėsh vajza   Mon Sep 08, 2008 1:23 am

Nuk ha mengjes? Do lindėsh vajzaGratė qė bėjnė dieta hipokalorike apo qė nuk hanė mėngjes me shumė propabilitet kur tė mbeten shtatzanė do lindin vajza

Gratė qė bėjnė dieta hipokalorike apo qė nuk hanė mėngjes me shumė propabilitet kur tė mbeten shtatzanė do lindin vajza dhe jo djem.
Ketė e thonė disa shkencėtarė anglezė nė njė studim tė ri tė realizuar nga Exeter dhe Oksford, publikuar nė revistėn Proceedings qė botohet nga Royal Society B: Biological Sciences
Studimi jep tė dhėna tė cilat provojnė qė seksi i njė fėmije ėshtė i lidhur me dietėn e nėnės dhe qė njė dozė mė e madhe kalorish ėshtė e lidhur me farėzimin e fėmijėve meshkuj.
Ky studim ndoshta i jep pėrgjigje edhe faktit habitės qė nė vendet e zhvilluara ku gratė i nėnshtrohen nė vijimėsi dietave tė ndryshme, numri I meshkujve tė lindur ėshtė prej vitesh nė rėnie, thotė Fiona Matheės e University of Exeter.
Nė 40 vitet e fundit, pėrqindja e lindjeve tė meshkujve nė vendet e industrializuara ka pėsuar njė rėnie nė 1 pėr 1000
Nė qeniet njerėzore, tė tejkalosh mėngjesin si vakt, mund tė interpretohet si aftėsi e munguar e organizmit ndaj ushqimit, sepse nivelet e sheqerit nė gjak, ulen
Pavarėsisht se seksi i fėmijės pėrcaktohet nga babai, nivele tė larta tė glukozės inkurajojnė rritjen dhe zhvillimin e embrioneve meshkuj dhe shkurajojnė ato tė seksit femėr, edhe pse arsyeja e kėsja ėshtė e vėshtirė tė kuptohet.
Matheės dhe kolegėt e saj kanė studiuar 740 gra shtatzana me fėmijėn e parė dhe kanė zbuluar se 56 pėrqind e tyre me dendėsi tė lartė kalorish nė momentin e farėzimit, prisnin fėmijė djalė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Nuk ha mengjes? Do lindėsh vajza
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Po ta jap jetėn me pushkė nė duar mė duket porsi tė lind pėr herė tė dytė thoshte Deshmori i UēK -Sė Kolė N.Mirdita
» Erdogan's Daughter Joins ISIS - Vajza e Erdoganit nė ISIS
» Njė shqiptare nga Shkupi i bashkohet ISIS-it
» Bleta Gashi:Kush ėshtė vajza nga Kosova qė tentoi t'i bashkohej ISIS?
» Gjermani: Varroset vajza turke qė u vra nga banda serbe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Filozofia - Sociologjia - Psikologjia-
Kėrce tek: