ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Femrat i nxisin burrat si mit drejt dhunės….

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Femrat i nxisin burrat si mit drejt dhunės….   Mon Sep 08, 2008 2:03 am

Femrat i nxisin burrat si mit drejt dhunės….Nga tė intervistuarat nė qytetin verior i njohur ndryshe si qyteti i erėrave, nė 55.8% pranojnė tė jenė dhunuar fizikisht, 7.4% seksualisht, 22.3% psikologjikisht.

nga Laureta Roshi
lauretaroshi@hotmail.com

25 Nentor 2007 - Gratė ende nuk janė tė vetėdijshme se dhuna nuk ėshtė e drejta e burrave por ėshtė krim mbi to dhe fėmijėt e tyre. Kėtė fakt tė dhimbshėm e tregoi edhe studimi mė i fundit pėr gjėndjen aktuale tė Pabarazisė Gjinore dhe Dhunės nė Shqipėri, e vecanėrisht ne qytetin e Lezhės, studim i punuar nga pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Punės dhe Ēėshtjeve Sociale dhe tė Shoqatės Gratė Mbėshtesin Gratė.

Nga tė intervistuarat nė qytetin verior i njohur ndryshe si qyteti i erėrave, nė 55.8% pranojnė tė jenė dhunuar fizikisht, 7.4% seksualisht, 22.3% psikologjikisht.

Dhimbshėm nga pyetėsori del se 28% e tė intervistuarave kanė thėnė se burri ka tė drejtė tė dhunojė, madje 53% e tyre e vecojnė faktin se burri ka tė drejtė tė qėllojė kur ajo bėn faj. Dhe faji sipas tė anketuarve ėshtė kur ajo gabon nė gatim, kur del paleje. “Femrta janė ato qė i ushqejnė mė shumė mitet” vecoi gazetraja Gentiana Ramadani, duke pohuar se nėse burrat e anketuar i thonė jo punėve nė shtėpi nė masėn 21%, janė gratė nė masėn 31% qė deklarojnė se burrat nuk duhet tė pėrfshihen nė punėt e familjes. Gjatė takimit ku u publikuan rezultatet e studimit gazetarja Briseida Mema vecoi faktin se “Ne gazetarėt thjesht tė mos e shohim dhunėn si njė pjesė tė sensacionit por tė zbulojmė mėnyrat, shkaqet..Ne realisht mund ta mposhtim dhunėn, pasi ne media jemi njė pushtet, pushteti I katėrt”.

Tė dhėnat e studimit u publikuan nė njė ceremoni nė prani tė gazetrėve. Gjatė ceremonisė u bėnė me dije edhe fituesit, per esetė e paraqitura nė konkursin e organizuar nė kuadėr tė ditės Ndėrkombėtare tė Eliminimit te Dhunės ndaj Grave 25 Nėntor. “Asnjė minutė mė shumė, thyhej heshtjen, thuaj jo dhunės”.

Juria me pėrfaqėsuese nga media dhe shoqėria civile vlerėsoi me cmim tė parė gazetaren Manjola Zeka. Sipas drejtores sė shoqatės Gratė mbėshtetin Gratė, Gentiana Ramadani, tė qėnurit aktiv kundėr dhe pėr eleminimin e dhunės, mbetet rruga mė e mirė pėr tė ndaluar indiferentizmin qė ka kaplluar shoqėrinė Shqiptare, pasi indiferenca ka lejuar qė tė gjithė ne tė jemi pjesė e krimeve makabre qė po ndodhin ēdo ditė kundrejt grave dhe vajzave Shqiptare.

Jepni dhe ju mendimin tuaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
 
Femrat i nxisin burrat si mit drejt dhunės….
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Diana Bunjaku:A i dhunuan femrat gardianėt hungarez!?
» Murat Jashari: Kosova drejt humnerės
» Frank Shkreli: Bashkimi i Kombit - Enderra qe nuk shuhet
» Bleron Baraliu:Vetėvendosje ka tė drejtė te Dheu i Bardhė!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Filozofia - Sociologjia - Psikologjia-
Kėrce tek: