ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:31 am

MIQĖSI APO DASHURI?

Kur ty s'tė shoh nuk qaj e nuk rėnkoj
mendjen nuk e humbas kur tė takoj
megjiithatė, kur kohė rri pa tė parė
diē mė mungon ndjej mallin tė mė marrė...
dhe vetėn pyes unė me kurėshti ...
vallė miqėsi tė jetė kjo apo dashuri?

Kur sysh mė zhdukesh s'mund mė asnjėherė
fytyrėn tėnde nė mendje ta sjell
megjithatė padashur kam ndjerė...
se ajo kujtesė pranė rri pėrherė
dhe pyetja mė kthehet pėrsėri...
miqėsi tė jetė kjo a dashuri?

Kam vuajtur shpesh e s'kam menduar kurrė
tek ti tė prehet zemra ime e sėmurė...
por rrugėve kur endem pa qėllim
as unė s'e di nė pragun tėnd ē'mė shtynė
dhe duke hyrė pyes pėrsėri...
... oh ē'ėshtė kjo qė mė sjell kėtu
miqėsi apo dashuri?

Kur dora ime tėnden e mbėshtjell
zhytem padashur nė njė paqe tė thellė...
dhe jeta shkon e shėndrrohet nė njė ėndėrr
nga e zgjon papritur rrahja e fortė nė zemėr
qė kurėshtare pyet pėrsėri...
miqėsi tė jetė kjo apo dashuri?

Kur kėngėn varg pas vargu pėr ty ngrita
nga shpirti poetik, diktat nuk prita
por e habitur s'mora vesh as vetė
mendimet, rimat si erdhen aq shpejtė
dhe pyeta sė fundi pėrsėri ...
miqėsi mė frymėzoi apo dashuri?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:31 am

Tė ndahemi...
Le tė ndahemi tani sa ka mbetur
Nė lidhjen tonė pakė shkėlqim.
Tė ndahemi pėrpara se nektari nė gotat tona tė ketė mbaruar.
Tė ndahemi pėrpara se hėna tė perėndojė nė njė agim.
Pėrpara se tė lindė dielli e njerėzit tė jenė zgjuar.

Le tė ndahemi tani sa ka mbetur nė buzėt tona tinguj e gaz.
Tė ndahemi pėrpara se zemrat tona t'i pushtojė urrejtja.
Tė ndahemi pėrpara se gjuha tė pushojė sė rrjedhuri mjaltė.
Tė ndahemi pėrpara se nė gojė tė na ngrijė buzėqeshja.

Le tė ndahemi tani pasi dėgjoj zėra tė trishtuar.
Tė ndahemi sa nuk ka ikur nga fytyrat tona drita.
Tė ndahemi pėrpara se stuhia tė ketė filluar.
Tė ndahemi pėrpara se zemrat tona t'i ka#@*%!ojė frika.

Le tė ndahemi tani si tė panjohur e tė harrojmė se ē'ndodhi.
Tė ndahemi e ta lėmė tė nesėrmen tė lindė njė kohė tė re.
Tė ndahemi me kohė tė mirė pėrpara se tė na prishet moti.
Tė ndahemi sa nuk kanė filluar shtėrngata e rrufe.

Le tė ndahemi pra tani pasi kam ftohtė e frikė, tė lutem lerna.
Na lerė ta braktisim kėtė vend tė errėt e tė kthehemi nga erdhėm.
Tė ndahemi si tė panjohur para se tė na ndodhė mė e keqja.
Pėrpara se urrejtja pėr njeri-tjetrin tė na e ketė pushtuar zemrėn.

Tė ndahemi sa ka mbetur pakė besim
Tė ndahemi tė mos vuajė mė ky shpirti im
Tė ndahemi natėn tė mos na shohė njeri
Tė ndahemi, tė ndahemi tė t’harroj ty.

Se kam tė lehtė ndoshta as dhe ti
Tė ndahemi tė mos marrė mė vesh pėr ty
Kur u bashkuam ish ditė me diell
Tė ndahemi me dėshmitar hėnėn nė qiell.

Nė ndarjen tonė yjėt le tė bėjnė sehir
Tė ndahemi natėn kėshtu ėshtė mė mirė
Tė ndahemi sa nuk ėshtė tharė loti nė sy
Tė ndahemi mbase ėshtė mė mirė pėr tė dy.

Tė ndahemi dhe le tė fryjė furtunė
Tė kujtojmė veē ditėt qė u deshėm shumė
Tė ndahemi e mos mendo pėr mua
Ta fshijmė nga kujtesa fjalėn:"tė dua"..

Tė ndahemi nė fshehtėsinė mė tė madhe
Mė pas t'i harrojmė kėto brenga edhe halle
Tė ndahemi tė mos na shohė askush
Tė fshihemi nė vreshta mbuluar me rrush.

Dhe qielli le tė ndahet atė natė
Dita tė mos vije nata tė jetė e gjatė
E ashtu tė lagur tė dy tė vrapojmė
E njeri-tjetrin pėrjetė ta harrojmė.

Tė ndahemi dhe tė harrojmė ēdo gjė tonėn
Tė ikim larg, sa mė larg ta hedhim kėmbėn
Tė ndahemi dhe tė ikim sa mė larg mėrguar
Ta fshijmė nga kujtesa kėtė ėndėrr tė mallkuar.
Tė ndahemi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:31 am

"MOS MĖ LE..."

Po tė lutem me gjithė zemėr, mos mė ik, mos mė le,
Kėta lotė qė nuk po ndalen t'i kam fal, a i sheh...
Nėse tė pėlqen ndonjė tjetėr, pse nuk flet, pse s'ma the,
Ku tė mbeti dashuria, ai premtim qė ma dhe...?

...Mos mė le, mos mė le!

Mos ma le shėtitoren sonte, s'jam mėsu tė shetis vetė,
Kėto rrugė qė i kaluam, sikur qajnė, mbetėn shkretė...
Ah kjo zemėr qė mė digjet, mė s'duron pse s'pėlcet,
Po e shoh se pa mėshirė po mė vret...

...Oh, mos mė le, mos mė le!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:31 am

" Mos qaj "

Mos qaj, mos qaj, se unė s'kam faj,
kėtė dashuri, me zor se mbaj,
u mundova tė ta them,
ah kjo zemėr po mė dhemb...
Se s'mė dashuron
dhe po mė harron.
Do tė kisha falur ēdo gjė nė kėtė jetė,
vetėm qė kjo ndarje tė mos jetė e vėrtetė.

Kush tė tha se s'jam pėr ty,
dua tė tė shoh me sy
eja se tė kanė mashtru
dhe tė flasin keqė pėr mu...!

Mos qaj, mos qaj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:31 am

Vraje heshtjen...

Pse rrinė i mėrzitur,
ma falė atė buzėqeshje,
hape zemren mor,
mjaft ndejte nė heshtje...

Hejjj, s'ėshtė turp tė duash,
mos mė rri i strukur,
ndėgjo zemrėn tėnde,
mos hesht, qeshu i lumtur...

Vraje, vrajeee heshtjen,,
mos m'u mbyll n'mendime,
qeshu pėr tė ardhmėn,
ndėgjo fjalėn time....

Jo veē pėr njė ditė,
as pėr pesė a gjashtė,
unė tė dua pėr jetė,
gjithmonė kam me t'dashtė....

Jeta ėshtė e shkurtėr,
mos kujto tė djeshmėn,
jeto jetėn tėnde,
pėr tė sotmėn e tė nesėrmėn...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:32 am

Nėse……

Nėse ditėve tė ardhshme,
kėndej dukem rrallė,
ta dish se mė mungon,
dhe nė shpirt ndjej shumė mallė….

Nėse shkruaj pak,
dhe rrallė kėtej kaloj,
prapė jam ajo e djeshmja,
dhe tė dua njėsoj….

Nėse kur je kėtej,
e tė mungon fjala ime,
mos mendo se s`tė dua,
kujto zemrėn time!……

E nėse gjatė s'dukem,
ndoshta me javė e muaj,
tė lutem kujtom,
mos harro mė shkruaj!….

Nėse shumė ke mallė,
dhe pėr mua mendon,
tė lutem mos vuaj,
me thirrė nė telefon.....

Dhe nėse tė vuan shpirti
e pėr mua ndjen mallė,
kudo nė botė po tė jeshė,
mė thirrė, kam me tė ardhė.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:32 am

*pendese*
Ndoshta Nje Dite Do Te Pendohesh
Por Ateher Do Te Jete Shume Vone
Ti E Humbe Lumturin Ton.........
Te Lutem Largohu Mos Ma Shpalos
Plagen E Vjeter Edhe Pse Te
Dua Ty Sot Jam Me Nje Tjeter
Te Thash Ne Fillim Eja Me Duaj
Do Te Jem E Jotja Pergjithmon
E Sot Me Dhembjen Me Te Madhe
Qe Shpirtin Ma Copton Te Them
Te Largohesh Se Me E Jotja Jo
Sdo Te Jem Me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:32 am

*te Dua*
Te Dua Edhe Pse Ti Je Larg
Te Dua Edhe Pse Sdi Te Krijoj Asnje Varg
Te Dua Edhe Pse Yjet Per Mua Sndricojn Me
Te Dua Edhe Pse Syt E Mi Me Sgezojn
Te Dua Edhe Pse Si Me Par Koha Nuk Rrjedh
Te Dua Edhe Pse Pa Ty Mengjeset Jan Te Ftohta
Te Dua Edhe Pse Buzeqeshjet Me Nuk Jan Te Ngrohta
Te Dua Edhe Pse Nuk E Di Pse Te Dua .............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:32 am

Se di!!!
Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kėmbė ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke pranė
Kur te dy vetėm rrimė menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti pėr mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes pėr buzėt e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do tė ndodhė me ne te dy
Sikur tė mos jem mė me ty
Sikur kjo ender te ndalet njė ditė
S'e di a do tė shoh me o drite?

S'e di pa ty ēdo bėj o yll
Pa ty kjo botė me duket njė pyll
Pa ty kjo botė s'do kėtė kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do tė duroj
Pa e puthur me atė goje
Pa e prekur me atė dorė
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjatė do tė vazhdoje
Por di sa shumė te dėshiroj
E di sa shumė ti me gezon
Kur pak vėmendje me kushton.

E ndjej se shumė do tė te dua
Sa kohe kėto buzė do me puthin mua
Sa kohe qė zemra do t'me punoje
Emrin tėnd do tė kem ne goje.

S'e di sa shumė do tė zgjase kjo jetė
S'di si do shkoje ne te vėrtetė
Por diēka di me siguri :
Ajo qė dua je veē.......... Ti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:33 am

Udhetim i trishte
Dashurine tende skam ce dua
ti kurr sma ben ta ndjej ate
thua se je i dashuruar me mua
Por dhimbjen s'e duroj dot me

Erdha ne kete bote, duke qare
Duke qare, do te iki
Dashurova me zjarr
Por, Ai s'ma diti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:33 am

rome e jargavanit te pare...

Ne femijeri, te tejdukshem ishin perrenjte e perendimet,
Dhe rridhnin mes kallamishteve e shavarit castet, minutat

Tundja e shamise dhe stacioni. Dhe me s'do te kete kthim
tek ylli i arte mbi shperthimin e jargavanit.

Pluhuri i rruges dhe lodhja e humbjes.

Nga merzitja e ndarjes nuk gjen dot shpetim.

...Diku kembana po qan, sic qanin dikur
syte e shndritshem e pranverore te nje vajze, diku.

Arome e jargavanit te pare...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:33 am

Per zemren time mjafton kraharori yt,
per lirine tende mjaftojne krahet e mi.
Prej gojes sime gjer ne qiell do ngrihet
gjithcka, qe thelle ne shpirtin tend flinte.

Vegimi i cdo dite eshte te ti.
Dhe ti je vesa ne zemer te lules.
Kur ti mungon, zhduket horizonti.
Si nje dallge je, qe perjetesisht iken.

Une thashe, qe ti kendoje neper ere,
si pisha dhe direku i anijes.
Porsi ato e larte dhe e heshtur,
trishtohesh pernjeheresh si nje rruge

E mirepritur je si nje shteg i vjeter,
ku gelojne oshetimat, zerat nostalgjike.
Sapo une zgjohem- ikin,fluturojne,
zogjte, qe flinin ne shpirtin tend...

Per zemren time mjafton kraharori yt,
per lirine tende mjaftojne krahet e mi.
Prej gojes sime gjer ne qiell do ngrihet
gjithcka, qe thelle ne shpirtin tend flinte.

Vegimi i cdo dite eshte te ti.
Dhe ti je vesa ne zemer te lules.
Kur ti mungon, zhduket horizonti.
Si nje dallge je, qe perjetesisht iken.

Une thashe, qe ti kendoje neper ere,
si pisha dhe direku i anijes.
Porsi ato e larte dhe e heshtur,
trishtohesh pernjeheresh si nje rruge

E mirepritur je si nje shteg i vjeter,
ku gelojne oshetimat, zerat nostalgjike.
Sapo une zgjohem- ikin,fluturojne,
zogjte, qe flinin ne shpirtin tend...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:33 am

e Humbem Edhe Kete Mbremje"
E humbem edhe kete mbremje,
Askush nuk na pa te zene dore per dore,
kur muzgu i kalter binte mbi bote

Nga dritarja une pash'
lodrimin e perendimit

E pastaj, si nje monedhe
nje copez dielli u perndez ne duart e mia.

Te kujtova ty, me shpirtin e ndrydhur,
me ate trishtim, qe ti ke njohur tek une.

Ku ishe ti ne ate kohe?
Me c'njerez?
Cfare fjalesh u thoshnje?
Oh, pse me ndodh keshtu: Dashuria shperthen pernjeheresh,
kur jam e trishtuar dhe kur ti je larg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:34 am

Nese dikur ne ishim bashke
Dhe njeri tjetrin e donim shume
Per hire tenjerezve u ndam
E rrinim gjithe naten pa gjume

Nese sonte s'jemi bashke
Dhe me te tjere ne jetojme
Dua nje fjale vetem te them
Se gjithmone do te dashuroj

Nuk te kam harruar kurr
E nuk do te harroj
Ne zemren time do te jesh gjithmone
Se vetem ty te dashuroj

Nuk te kam harruar kurr
E nuk do te harroj
Se ti je vazhdimi im
Je enderra qe une jetoj

Nese dikur naten kam fjete
Ka qene shpirti ne qetsi
Nese ne agim jam zgjuar une
Ti ke qene shkaku im

Nese tani nuk fle dot
Dhe vetem ty te mendoj
Nuk dua kurr te heq kte shpres
Nuk dua kurr te te harroj

Ti me the qe te dua
Nuk rri dot pa mua
Por me tjetren ti jeton

Ti me the qe te dua
Ti me ben qe te vuaj
Por une prape vec ty te dashuroj

Por ti je larg
Edhe une me larg
Mes nesh nje oqean i madh qe na ndan

A kjo dashuria jone
Kur s'ka per te qene e qete
A kjo dashuria jone
Vec ne zemrat tona do jete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:34 am

etėn pėr ty do ta jap, vetėm ty tė dashuroj.!!
Zemrėn time do ta jap,dhe askush nuk mund tė mė ndalė..
PSE??? Pse qdo nate une tė kujtoj..?
Pse qdo nate une tė ėndroj..?
Pse qdo nate, une qaj pėr ty
Emrin tėnd qdo nate e pėrmendi.
Qka ti ksaj zemrės se shkrejtė, qė smė la tė jotoj rehat nė ket Jete
Kur shof dikand nė rruge, mendoj se ti je dhe vrapoj qe te te ndali..!
Pse ndodhi ajo vajzė tė jet ne zemrėn time, kur do tė mė hiqen mua keto Kujtime..??
Qka po ndodh o zot, qka po ndodh me mua ..
Hiq spo e di,pse aq shum e dua..!!
Kur do tė jet mjaft, pėr tė mos kujtoj, se gjysmėn e jetės ajo ma ka
ngrėne..
Nuk e dija se do tė ndodh kjo punė,por pse mu shtua edhe njė mėrzi..??
Se pėr ty moj Dashuri e shkretė,edhe natėn nuk po muj me fjetė..
Nese ma thuash fjalėn **TE DUA** ather mundesh me mė qetsuar.
U dashurova sa shume une ne Ty, smundje keqe paska qen edhe kjo dashuri..
Nuk besoj se mund tė jetoj pa ty.!
Zemra ime gjithmon vajtonė.
Syt e mi gjthmonė lotojn.
Emri yt nė zemėr mė flen, me krah hapur gjithmon tė pret.
Pa ty syri kot lotėn.
Pa ty zemra kot vajton, Dikush tjter Ty te dashuron dhe mua mė haron..!
Ditėt po kalojn, po arrijn nė fund por dashurin qe e patėm, mos mendo se do ta gjejsh dikund!!!
Do tė mundohem me tė harru, por Zemra ime thot JO nuk dua
A thu do tė jem gjall o zot..??
A po do tė mė mbulojė kjo tokė
Pa Ty nuk mund tė rri..!!
Pa Ty jeta mė behet hi.
Pa Ty vorri nuk mė parnon..
Se zemra vetėm Ty tė don..!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:34 am

Pse e denon vetėn dhe mua..??
Pse e fik dashurinė qe e dua..??
Pse e shkel fjalėn qė ėshte..??
Pse sot mė urren mua..??
Kur e din se ende TĖ DUA...


Pėrse sonte yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesėn tande e ndjejn..??
Tė lutem mendo pak nė mua..
Dhe ne zemrėn tėnde ruaj njė vend pėr mua !!


Nė kėt natė plot me shi..
Mė shkoj mendja,te ty..
Tut shiku ne fotografi, mė kujtoj ni lot nga ti..
Po mendoj nat e dit, ku ja ku mė ke ik..!!


nje dit kur te zgjohesh mos i laj syt me lot
dikush do te tregoj se sjam me ne ket bot
ti mos pyet si vdiqa por pyet si jetova
pyet sa kam vuajtur per ditet qe pa ty kalova
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:34 am

E mban mend kurr me thoje
Se ne te pandare do jemi
E mban mend kur dashurine shpjegoje
Dhe synoje me dore qiellin

E mban mend kur ika
Te thash me prit nje vit
E mban mend cme the
Dashuria pa ty nuk ka kuptim

Une ika dhe tek ty u ktheva
Se nuk jetoja dot pa ty
Une e di qe ti me do akoma
Por nuk kuptova pse me the te iki perseri????????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:34 am

skam dashur kurre te te lendoj,
se te desha sa ska me,
por ti me iken me largohesh,
prandaj dhe une po te le.

sbesoj se do merzitesh shume,
ti ende se di se ceshte dashuria,
ndaj ti s'mund ta kuptoje dot,
prushin e ndjenjave te mia.

une jam dhe vete i lenduar,
s'besoj se do merzitesh shume,
po kush valle do te doje,
ashtu sic te desha une?

mbi ndjenjen tone ra debore,
gjithcka qe bem, iku kot,
nese s'te them dot lamtumire,
as mirupafshim s'te them dot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:34 am

I thashė zemrės, je nė risk
Kur kaq fort ti rreh!
Pse tė trembem, thotė zemra
Ndjenjat pse t'i fsheh...?!

Sa pandehma, iluzione
Gracka fati ngreh?!
Zemra ime, dashuria
Ėshtė "pije" qė deh...!

Me shigjeta helmatuese
Tė godet e ti s'sheh
Le tė gjuajnė, gufon zemra
S'mė vdes ai helm...!

Dhimbjen kur unė thellė ndjej
Botės pse t'ia fsheh
Ēfarė mė shumė se dashuria
Na merr mendtė, na deh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:35 am

Nė parkun qė mbuluan fletėt


Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
Tė dy ne ecim qetėsisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
Qilim tė verdhė natyrisht.

Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
Ju fanit njė muzg i vonė
Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

Nga vagabondėt me cigare
Ti mos u tremb e dashur kot
Imazhin tėnd as dinosaurėt
Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

Qė ti tė vije kaq e bukur
Me kėta flokė, me kėtė hap
Toka tė egrėn klimė e zbuti
Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
Qė te kjo botė tė vije ti...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:35 am

...................Endrra

Ngatėrrojnė rrugėn brėnda shpirtit tim.
Si nė njė mjegull mate tė ftohtė e pa kuptim,
Ngrihen si stuhi plot zhurmė e bujė;
Pėrplasen pėrsėri dhe shtyhen nė rrėmujė;
Nėpėr njė tym veshtullor qė zverrkun tė lėpin;
Egjėr i hidhur mes lulesh qė mbin.
Si ligaveci qė ecėn e ndot gjurmėt e tija;
Ngatėrrojnė rrugėn kėto ėndrrat e mia.
Kontradiktore siē janė-njė i tėrė univers.
Endrra konfuze qė thėrrmohen nė mėngjes.
Tė pakapshme e flurore- antimaterje mistike.
Epope e poema lirike e tragjike.
Dhe shpresa te kota pėr njė eterne jetė.
Akeronin e Hadin dhe Parajsėn vetė.
Balancėn nė botė me Engjėj e Demonė,
Humanėt bastardė qė s’njohin tė Zo’nė…


…Kurrė, qė ti kap kėto ėndrra s’kam ditur.
Rrėshqasin ndėr gishta si rėrė e situr.
Tėrheqėse plot passion, refleks i pakuptim..
Materje e tejngopur me shprese dhe intrigim…
Ah!…Sikur tė mundja, njė nga njė ti lexoja!
Tė rrezikshme dhe joshėse... Eh! Sa do tė doja!
Dhe tė magjishme si ato… Nje mirazh i vėtretė.
Sarkofag i braktisur i Shpresės vetė…
Do tė jetoja atėhere, sa pėr njėmijė jetė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:35 am

Ti se meriton dashurinė time"

Ti hyre nė zemrėn time e gjete tė vrarė
kisha harruar tė qeshuren
shok kisha trishtimin!
nga plagėt e jetės i mbushur me vrerė
doja tė shėrohesha
tek ti pashė shpėtimin!!

Tė desha si shpirtin - si i verbėr tė besova
ėndėrrat ty ti fala
shpirtin tim ta dhashė!
qaj- qaj zemra ime - kam frikė se gabova
desha tė tė shėroja
mė shum plagė tė dhashė!!.

Qaj-qaj zemra ime-dhe un bashkė me ty
ajo kurrė s'mė ka dashur
iku mė harroj!
nė vend tė dashurisė- lotin mė la nė sy
e desha me shpirt
ajo mė mashtroj!!.

dhe pse zemrėn time ke pėr tė ma coptuar
dora mu mė dridhet
kto fjal kur ti shkruaj!
zhduku pėrgjithmon - ti s'mė ke merituar
me shpirt tė kam dashur
kurrė pėr ty me s'do vuaj!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:35 am

Ti je dashuria
ti je jeta ime
nė zemrėn time -perjetė ti ke ngelur!
lulja mė e bukur aromė trėndeline
thellė nė shpirtin tim
petalet ke celur!!


Puthjet hapėn krahėt
tek ti fluturuan
sytė e mi tė lumtur- gjithmon tek ti mbetėn!
zemrat shuan mallin
fort u pėrqafuan
je gjithcka pėr mua- tė dua sa jetėn!!.
__________________
mos duaj ate qe te thote shpirte e zemer,por duaj ate qe te flet ne emer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:36 am

Do ti them nates kurr mos te mbarroj
Dua te kem afer jo te perfytyroj
Do ti them dites kurr mos te vi
Qe te jem gjithe kohen vec me ty.

Te njejten gje e dashur po kerkoj dhe une
Nuk dua te largohesh nuk dua te te humb
Dua te kem prane gjithmone ne jeten time
Nuk dua te perjetoj vec me enderrime.

Ne kte jete qe jetojme
Kurr ne bashke sdo jemi
E lam ne njeri tjetrin
Por dashuria ngeli.

Si me le te iki
E me the ste dua
Ti e dije mire
Vetem une do te dua

Kur te lash te ikje
Ishim shume te rinj
Gabimet qe kam bere
Nuk kthehen perseri.

Doja sonte te gegjoja zerin tend
Ndjeja malle qe te flisja pak me ty
Morra telefonin ne dore
Numrit tend i rash ngadale
Por mesazhi yt me doli perseri

Doja sonte te flisja me dike
Qe me ndjene e te me thote se me do
Ndihem kaq e ngaterruar jam shume e shqetesuar
N0uk e di cfare te bej me

A ti o jete pse me ke mallkuar
Larg atij ti me ke derguar
E me ben qe te qaj e vajtoj si e marre
Nuk e kuptoj ku kam gabuar

A ti o zot pse s'me ndjen
E me le ketu si e mjerre
Larg atij qe une dua
E qe kurr se kam harruar
Ckuptim ka kjo jete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:36 am

sonte shume po te mendoj
se di me ke je
mbase me dike perkra
dhe per mua shume sta ndjen.

Po cti bej kesaj zemre
i kam thene te mos te doje
por ajo ende sme degjon.

Sonte po vuan shume
ne sy nje lot per ty mban.

Ne zemer nje breng
qe ja dhurove ti
dhe dhimbja stre dhe fole
po mban ne shpirtin tim.

Pasi e le pa i thene asnje shpjegim
e lendove e dermove perfundimisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 11Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Skender Korēa: Trajektore dashurie
» VIKTORIA XHAKO - SONET DASHURIE - Poezi
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: