ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:52 am

SI NDIHEM PA TY???
^^^^^^^^^^^^

Ku me ike ku humbe ku u tretė
njė plage ne zemėr me mbete
njė zjarr qė kurr nuk shuhet
njė emėr qė perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kėmbė ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke pranė
Kur te dy vetėm rrimė menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti pėr mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes pėr buzėt e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do tė ndodhė me ne te dy
Sikur tė mos jem mė me ty
Sikur kjo ender te ndalet njė ditė
S'e di a do tė shoh me o drite?

S'e di pa ty ēdo bėj o yll
Pa ty kjo botė me duket njė pyll
Pa ty kjo botė s'do kėtė kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do tė duroj
Pa e puthur me atė goje
Pa e prekur me atė dorė
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjatė do tė vazhdoje
Por di sa shumė te dėshiroj
E di sa shumė ti me gezon
Kur pak vėmendje me kushton.

E ndjej se shumė do tė te dua
Sa kohe kėto buzė do me puthin mua
Sa kohe qė zemra do t'me punoje
Emrin tėnd do tė kem ne goje.

S'e di sa shumė do tė zgjase kjo jetė
S'di si do shkoje ne te vėrtetė
Por diēka di me siguri :
Ajo qė dua je veē.......... Ti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:52 am

Vargu im ēalues.
E qendis bregdetin e ketij muzgu
me gjurmet e mia, qe prape vetmuese
enden e veniten, si rete mbi horizont,
njera pas tjetres. E behen trishtuese
ato tallaze qe rrotullohen shkumbuese
mbi therrmiat e reres, si ēdo sekond,
pa Ty qe vazhdimesine me frymezon.
Nje tjeter bregdet shtrihet pertej.
Gjurmet e tua i shprush e njejta vale,
qe perēart percjell ndjenja te trazuara,
me pulhirten dembele qe dal-ngadale
mesyn drejt diellit qe avis mes duarve.
E palos distancen, se kam shume mall,
te di, se ku mrizon zemra ime e ndare.
Ketu ne skaj te vargut tim ēalues,
ky qiell nuk flet por vetem tkurret
ne bluhin e vet, e behet me i thelle
tek me len ne medyshjen e zeze.
Ah qiell, po me gllaberon zjarrin
qe me ndezi madherishem.
Ah muzg, po ma ēakerdis fatin
me lojrat e tua
krejt te pa-hijshme,
per nje viktime si mua,
viktime dashurie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:53 am

Kur ty s'te shoh ,nuk qaj ,nuk renkoj
Mendjen nuk humbas kur te degjoj
Megjitheate kur kohe ri pa te pare
Diēka me mungon ,ndjej mallin te me mare
Dhe veten pyes une me kureshti
Miqesi te jete kjo ? a dashuri?

Kur dora ime tenden e mbeshtjell
Zhytem e dashur ne paqe te thelle
Dhe jeta shkon e nderohet ne nje ender
Por e zgjon pa pritur rrahja e fort ne zemer
Qe kureshtare pyet perseri:
Miqesi te jete kjo ? a dashuri ?

Kur kengen varg pas vargu per ty ngrita
Nga shpirti poetik diktat nuk prita;
Por i habitur s'mora vesh as vete
Mendimet ,rima ,si erdhen kaq lehte?
Dhe pyeta se fundmi perseri:
Miqesi po me inspiron ? a dashuri?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:53 am

ne ballkon rija une, ne dirtare rije ti
buk me gjap haja une, buk me gjalp haje ti
nje here e lepja une ,nje here e lepije ti
o ca dashuri qe benim, ca dashuri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:54 am

Buzėmbrėmje te liqeni

E vetmuar te liqeni qėndroj
E hedh njė gurė me njė ofshamė
Luleve tė zemrės u bie polemi
Sa kisha dashur tė t'kem pranė
Dhe tė t'stėrpik me ujė liqeni...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:54 am

Lamtumira e fundit


S'KAM DASHUR KURRE TE TE LENDOJ,
SE TE KAM DASHUR,
PO TI ME IKE, ME LARGOHESH,
NDAJ DHE UNE IKA, PO TE LE.

S'BESOJ SE DO TE LENDOHESH SHUME,
TI ENDE S'DIN C'ESHTE DASHURIA,
NDAJ S'MUNDE TA KUPTOJE DOT,
PRUSHIN E NDJENJAVE TE MIA.

VEC BUKURISE SE PAKURSYER,
NATYRA GJE S'TE KA DHURUAR,
ISHE NJE GONXHE QE NUK CELE,
U VYSHKE QE PA LULEZUAR.

DHE PSE E KAM KAQ VESHTIRE,
PO TE PERZE NGA ZEMRA IME,
ME MIRE NDRICO SI YLL I LARGET,
DHE ME DIL VEC NE ENDERRIME.

PAS MEJE DO TE VIJNE TJERAT,
DHE DO TE PUTHIN PUTHJEN TIME,
E TI ASHTU SI DHE ME MUA,
DO SHKRIHESH NEPER PERQAFIME.

E DO TIU THUASH HIPOKRITE,
"O, SA TE DUA SE THEM DOT"
EDHE NJELLOJ SI DHE ME MUA,
FARE ME KOT DO DERDHESH LOT.

UNE GJER TANI ISHA E NXEHUR,
NUK E MOHOJ QE PRAPE TE DUA,
SIKUR TE PUTHESH ME GJITHE BOTEN,
ASNJE S'DO TE TE PUTH SI MUA.

UNE VETE JAM E LENDUAR,
E NDOFTA TE LENDOVA SHUME,
KUSH VALL DI TE PERKDHELE,
ASHTU SIC PERKEDHELJA UNE.

MEGJITHATE PO TE UROJ,
U BEFSH PRAPE YLL E LESHOFSH NURE,
ME PAS BESOJ SE EDHE PER MUA,
DO CELE ME GAZ NJE TJETER LULE.

MBI NDJENJEN TONE RA DEBORE,
GJITHCKA ME TUTJE ESHTE E KOTE,
PRA LAMTUMIRE, VEC LAMTUMIRE,
SE MIRUPAFSHIM STE THEM DOT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:54 am

TI


Ti fshehur rrin pas shkronjave
E ne imagjinaten time je prap TINje ikone dy pastaj tri dhe nje klik


Mbyllet .


Prap hapet nje ikone dy tri


Pa fjale
Dhe pastaj pas perdes trishtimi ze vendNje klik prap ben zhurme


Kerkoj kerkoj them me vete qka kerkoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:56 am

NESENese ne deren tende trokitur do te kem
Mos ia ve dryrin se te hyj nuk dua
Te kam sjellur veq ato lule
Lulet qe kurre nuk mi kishe dhuruar


Gjethet e tyre nje nga nje rane ne mes rruges qe asnjeher nuk shkelaSa keq qe luleve aromen su mora
Luleve qe ende si qeli pranvera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:56 am

Dy yje.

U pane dy yje sysh mes tyre dhe kete nate,
- shpejt u skuqen,
- boten ndriēuan.
U aviten dhe flertuan bashke shume gjate,
- pastaj u puthen,
- u dashuruan.
U perqafuan prej shikimeve te mia tinzare,
- e u turperuan,
- udhen moren.
U kredhen ne te artat rreze krrepuskolare,
- ku dhe jetuan,
- me qiellin prore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:57 am

sa shume te kam pritur
te me vije
si cdo nate
me fjalen tende
qe qan dhe malin

sa shume vetmi
sonte kam jetuar
e ti
ku ta di
ne cfare rrugesh
e shetisje kohen

jam ketu
ketu
ne pritjen qe su sos kurre
dhe sonte nuk e di qka pres
ty apo ikjen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:58 am

Ftojake ēapkene.

Ftojake ēapkene, qe perkedhel hareshem
me trupin tend te njome, me gershetat e tua
flladin e lehte te veres; ate qe te deh vullnetin
e te vjedh dritherimen, ah, ate te emblen.

Nje fllad lakmiqar e i joshur nga parfumi yt
perdridhet si gjarper ne belin tend kur ti buzeqesh.
Perdridhet si gjarper ne belin tend e ti i buzeqesh
derisa iken me buzeqeshjen tende ne strajce.

Ftojake ēapkene, gjithēka qendron mes nesh.
Jemi si dy ishuj, te ndare nga fati mizor.
Ti je ne lulezimin e pare e ngjizur mrekullie.
Je si sorkallja ne valle livadhesh, e pazbutur.

Syte e mi nuk i ndahen imazhit tend, gjithsesi,
derisa n'horizont venitesh ngadale porsi muzgu.
E deshiroj afshin tend si femija qumeshtin e gjirit
o ftojake ēapkene me buzeqeshjen e bukur si dielli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:58 am

Mengjes i strukur ne kohen me ngrice
Pa ty i heshtur me ndjenjen pa teprice
pa ty i humbur pa fjale
Me ty Pikture plot ngjyre te gjalle

Me ty pa ty, ky mengjes po shkon
Me ty pa ty ky acar s'ndalon
Me ty nje dite ndoshta jo larg
Per ty nuk ndaloj as edhe nje varg

Per ty qe flak e ndez zemren time
Per ty qe hesht dhe le vend per zhgenjime
Me ty pa prap une do jetoj
Si mumje ne kohe pa shpirt do vazhdoj.. Mengjes i strukur ne kohen me ngrice
Pa ty i heshtur me ndjenjen pa teprice
pa ty i humbur pa fjale
Me ty Pikture plot ngjyre te gjalle

Me ty pa ty, ky mengjes po shkon
Me ty pa ty ky acar s'ndalon
Me ty nje dite ndoshta jo larg
Per ty nuk ndaloj as edhe nje varg

Per ty qe flak e ndez zemren time
Per ty qe hesht dhe le vend per zhgenjime
Me ty pa prap une do jetoj
Si mumje ne kohe pa shpirt do vazhdoj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 2:59 am

Puthme!

Puthme fort puthme e mos ndalo,
merrma frymen me ngadale!
Permbi mua embel pranvero,
porsi dielli mbi boren e bardhe!

Puthme prap puthme si di ti,
ēoma trupin ne ekstaze;
Sikur flladi i veres ne nxehtesi
joshme ti pa thene nje fraze!

Puthme ti puthme me mijera here,
qe dhe engjejt t'na kene zili!
Prekmi buzet me buze si floket ne ere,
jepme zjarr ne brendesi!

Falmi mua buzet e embla,
falma mua trupin tend!
Dashurine tende shume ma ka enda
le te kallim flake kete vend.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:00 am

Ah sa shume
te dua
egersisht te dua
merri lotet e mij sonte
merri pash mua
pash heshtjen tone
sonte nuk dua te te them zemer...
sepse zemra ime po me len..
dhe do te te them shpirt
per te fundmen here
se shpirti nuk vdes kurre
dhe per te fundmen here
dua te te them se une te deshta.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:00 am

Ekstaze.

Prej qiellit te thyer
lote pikojne,
si yje te dlire
qe jete tjeter kerkojne.
Bien mbi trupin tend,
te zhveshet e te ngrohte,
si shi mbi prush.
Energjia
qe te rrjedh damaresh
i vlon,
i avullon,
i kthen nga erdhen
qe qielli te qaje perseri
me gjemimat,
bubullimat
e lotet e tij te shtrejte,
pa reshtur,
kur trupi yt i qejfit
te kenaqet,
te shijoje
ate ndjenje te akullt
qe rreshqet mbi lekuren
e zjarrte
tani puprrisur,
ate potere
qe pershkon
nje hemisfere,
per tu hedhur
serish
mbi ty
plot epsh,
pa hezituar,
mijera here.
pa u lodhur,
pa pushuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:00 am

Ti ike sic erdhe
Pa zhurme pa fjale
Dy fjale sa i prita
te me thuash me fal
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:01 am

TE LUTEM O NATE

Asnjeher ste pashe po sa shume te njoh
Asnjeher ste preka po sa shume te ndjej
E sa afer te mbaj
E sa shume te dua
Ne u njohem ate nate ,ate nate kur skishte gje tjeter pos nates
Ti erdhe dhe si hene me shendrite
Rrugen per ne miresi

Sa larg je e sa afer te dua
Cdo nate te shikoj e I them henes e I them nates
E i them edhe vetes
Naten e mire zemer ,
Merre kete dashuri e I qo atij
I qo atij nje dashuri te larget
Kudo qe te jete sonte AI
Vetem ta di se eshte dikund
Duke me kujtuar
Duke vrare,me lot dashurine
Qe kurre se jetuam
O nate ku e humbe ate
Ku e hodhe o trishtim
Ku ia ndale ate buzeqeshje
Ne cilen udhe te paudhe e ke tretur
O nate perse kaq keq na ndave
Por AI……te lus
LE TE ME KUJTOJE
Se me dashurine e tij me shendriti
Rrugen te mos e humbja

Hene mu be e me rrinte si dhender
Sa me mall e ndjeja
Sa me force e dashuroja
Ashtu sikur tani
Ashtu si cdo here…
Sa larg eshte tani
E sa afer e dua..
O nate te lus qe AI..

LE TE ME KUJTOJE
Le te qaje per mua aq sa te doje
Se lotet e tij mua shprese me japin
Cdo nate me lagin
Me ngushellojne…
Mbase edhe me forcojne..
Le te me buzeqeshe kujtimeve
Kur vargjet I vrisnim me dashuri
Kur ti o nate shendrisje
Si te ishe dite
Vetem le te me kujtoje

O nate me trup te mbuluar

Sa lutje te kam bere
Si per nje pike uje
Sa fjalet ti kam thene
Qe te ma kthesh se paku ne endrra
O nate me sy te pagjume ..
Merre sonte kete varg e ia dergo
Kudo qe te jete
Vetem ia dergo
E ia thuaj

AJO NUK TE KA HARRUAR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:02 am

Me plagen ne gjoks, o luftetar.

Cila heshte ta shporoi gjoksin o luftetar,
qe s'po te merr te mbyllur plaga?!
...mos dhe ti ne fushe je ndale,
qe mbi fytyre te ka rene nata?!

...Azganen e hijshme do kesh takuar,
me ata syte e saj te pazbutur,
qe te shikojne si te dashuruar
e ta kthejne zemern ne nje flutur.

Do kete kenduar ndonje kenge zanash
tek te ēonte ne te sajen strehe
e ti i mrekulluar e ndiqje arash
pas parfumit qe zinte pre.

Do jesh ndjere mbret mbi ate shtrat
ku si thupur trupi i dritheronte,
ku dhimbe e embel prap e prap
si zjarmģ ishte e nuk lendonte,

drejt tek endrrat pastaj perkundur,
ku te ka zaptuar ngrice e acar,
ku je kthyer ne shprese te humbur
ne vreshten e plogesht me toke te thare.

Ku ke pare trishtime te shtrydhura,
shpirtra te humbur qe fort bertisnin,
ku pertej dyerve prej nates t'mbyllura
rinin te joshur sikur te prisnin.

...edhe une aty u urreva,
prandaj endem si zog shtegtar.
...edhe une aty u ktheva
me plagen ne gjoks, o luftetar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:02 am

Ti hyre ne zemren time,
thjesht per te pare dy sy.
Por ēelsin e zemres e humba
dhe ti mbete aty...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:03 am

Kete vere


Kete vere dielli nxeu pak si shume
Me shume se cdo here tjeter
Aq sa dogji edhe te fundmet shpresa..
Cdo te ndodh veren tjeter nese une dhe ti
Me nuk do te ecim hapsirave tona..
Nenqiellit te vranet te ketij qyteti plot fjale
Nese je hidheruar me kengen time
Mua ku me ke lene..?
Sa keq qe harrimi eshte vdekjeprures..
Kjo vere mbet ne kalendarin tim bashke me ty
Rrumbullaksuar me ngjyren e kuqe te cilen asnjeher nuk do ta prekim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:03 am

Nga une
nė njėrėn nga ėndrrat e netėve tė mia ishe ti
nė njėrėn nga mėngjeset e bardha tė shpirtit
prap ishe ti,
nė njėrin nga shikimet pėrtej lartėsive
ishe po ti
ishe diku
i fshehur nga bota e marrė
ndėrsa unė
mora veē pak jetė nga ditėt e jetės tėnde
dhe u ktheva nė strofullėn time
pa bėrė zhurmė
sepse ti ishe ėndrra vet....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:03 am

Mė thuaj nga duhet tė dal
Nga dyert e pasme tė shpirtit tėnd
Apo nga dritarja qė po rrapėllon cuditshėm
Mė thuaj si tė tė harroj
Mė mėso ta bėj kėtė
sepse
dimri erdhi
Pėr tė shembur si gjithmonė kalatė e ndėrtuara prej rėre
Pėrsėri e pėrsėri ....!
E unė kam frikė dimrin, zemėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:03 am

Asgjė mė nuk ėshtė me ngjyrėn e kuqe
Si dje ,
si mbreme,
si dikur
Si ate nate
si ate mengjes
Si ate vere
Asgjė mė nuk e ka bukurinė e zėrit tėnd
Si atė ditė
Si atė mot
Si atė shekull
Kur unė tė deshta pafundėsisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:04 am

Edhe te lodhura..edhe te gerryera deri ne asht
Edhe te kuqe a te verdha cofshin
Edhe pse ti spo mundesh me i shkrue si du une
Ska dert..vec shkruji..
Vec jepu pak fryme nga fryma jote
Vec jepu pak lodhje nga lodhja jote
Vec mos mi le te zbrazta
Mos mi le pa jete
Se une nuk dua te mbaroj
Sic mbaroi ajo
Sepse ajo u be per te qendruar
Ashtu sikur une qe po dua
Te jem
Pa fillim e fund, pa mbarim
Po gjarpnoj ku skam gjarpnue asnjeher
Neper kosmosin tand
Per ta kap yllin qe sdo ta leshoj kurre….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Sun Nov 30, 2008 3:04 am

Madhėrishėm filloi rrėfimi pėr ne
rrėfimi qė fundin s’ja gjen dot kush
me mijėra netė e mijėra ditė
gjersa njė ditė
gjersa njė ditė
s’dinim ēka tė flisnim

dhe sėrish filluam nga fillimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 8 e 11Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Skender Korēa: Trajektore dashurie
» VIKTORIA XHAKO - SONET DASHURIE - Poezi
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: