ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:24 am

Mesazhi


Porten qe dikush e hapi
Porten qe dikush e mbylli
Karrigen ku dikush u ul
Macen qe dikush e perkedheli
Frutin qe dikush e kafshoi
Letren qe dikush e lexoi
Karrigen qe dikush e permbysi
Porten qe dikush e hapi
Rrugen ku dikush vrapon akoma
Pyllin qe dikush pershkon
Lumin ku dikush hidhet
Spitalin ku dikush vdiq


(nuk jane personale)
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Live!Google!Sphinn!Stumbleupon!Yahoo!Spurl this Post!Reddit! Wong this Post!
Pergjigjuni me Citim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:24 am

perse un per ty po vuaj
se di ne e beson
un diellin per ty e shuaj
po qe se ma kerkon

nje gje te dish mir
do te pres !
dhe sikur te mos vijsh
se te dua te dua perjet !!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:24 am

AI ME PUTHI KUR ISHA NE GJUME
NE BUZE,NE SY,NE QERPIK...
THONE SE VDES KUR TE PUTHIN NE GJUME
AH!KESHTU TE VDISJA CDO DITE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:25 am

Tė them

Tė tė thėm je yll,
jo se larg mė qėndron.
Tė tė thėm je mollė,
jo se dikush tė kafshon.,
Tė tė thėm je lule,
kam frikė se tė kėpusin.

Tė tė thėm je dritė,
jo se shuhesh shpejt.
Tė tė thėm je flutur,
ikėn nga unė.
Tė tė thėm je bota,
s“e di a mė dėgjon.
Tė tė thėm tė dua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:25 am

Mė fal

Mė fal qė i kam
hapat e vegjėl,
dhe nuk mund
tė tė mbėrrij.
Mė fal qė i kam
duart e vogla,
dhe nuk mund
tė tė prek.
Mė fal qė e kam
syrin e vogėl,
e nuk mund
tė tė shoh.
Mė fal qė e kem
zemrėn e dashur,
e nuk mund
nga kjo tė tė heq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:25 am

vetem
cdo nte drejt qiellit shikoj
mos ndoshta diku je ti
por ti nuk shfaqesh ndonjehere
dhe lotet ngelen pa u thare.
Ne cdo enderr ty te perqafoj
rri e bisedoj me ty si me pare
por enderren dikush e zgjon
dhe shoh qe ste kam prane
ATEHERE...................
erresira mbulon cdo pjese te trupit tim
Ankthi me ben te mos dua te jetoj
me duket se jetoj ne nje mashtim
por perseri une ty te kerkoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:26 am

SHKALLET E LINDJES SE DASHURISE

NDJENJA,
te ben pershtypje,
te terheq,
te ngacmon,
te pelqen,
dhe ne fund e dashuron
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:26 am

Perendia krijoi njeriun
njeriu te krijoi ty
ti linde per mua
un vdes per ty
sa yje ka ne qiell
ti smund ti numerosh
sa te dua un
ti smund ta imagjinosh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:26 am

Dashuria eshte ceshtja e ndjenjes e jo e deshires,
dashuria eshte nje por jeton ne dy zemra,
dashuria eshte plur qe e thuri natyra dhe
e zbukuroj fantazia.
Me mire te vdesesh sesa te japesh puthje pa dashuri,
puthja eshte himni i dashuris
ne rini jetojme qe te dashurojme,
ne pleqeri dashurojme qe te jetojme
Shpirti ka thesare qe i zbulon vetem dashuria,
te dashurosh eshte cmenduri,
te luash me ndjenja eshte krim
dhembja te bene te qash
ndersa dashuria te flasesh.
Nuk ka gje me te tmerrshme sesa te duash, e te mos te duan
nese nuk te ka prekur dashuria
je duke ecur neper erresir,
xhelozia lind gjithmon bashk me dashurin por
nuk vdes gjithmon bashk me te.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:27 am

ZEMER
Une,zemer, ty ti dhash krejt qka pata/
nje dite sa nje jav, shum keto dite t'gjata/
zemer pa ty dita tybe hiq spo shkon/
hajde ti tek une mos ta nin tjert qka thon/
ti e di se veq ty te dua/
lej rrenat e njerzve hajde ti me mua/
s'di bre pse prej meje po don me ik/
a thua s'po me do me apo nuk ke hiq shpirt/
e di qe ke mem kerku por atehere do jet shum von/
edhe ki shum per me u pendu, por von me i ra pishmon/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:28 am

T e dishe te lexosh
E shte e lehtė ta kuptoshe
D ashuria ėshtė pafund
U ne te dua ty gjithkund
A merika s'ėshtė katund
****** ***********
E kaluara me pėlqen
se te njoha ty,
te tashmen e dua
se jemi te dy,
nga e ardhmja kam frikė
se mbetem pa ty....
******* **********
Dua te behem lot
te shetise nėpėr fytyren tėnde
tė vijė deri tek buzėt e tua
dhe te them fjalėn TE DUA
********** *************
Thone se dashuria
ėshtė pa fund,
thonė se dashuria
si termet te tund,
thonė se dashuria
ėshtė c'menduri,
dhe kjo c'menduri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:29 am

E kam mohuar, e kam perzen

e kam dashur , e kam urryer

me ka dhen dhimbje

me ke dhen emocione

te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj

pse pa te dot nuk jetoj

pse kurr e urrej e kerkoj

pse te dua edhe kurveten e shkatroj

pse un ndjenjen ta mohoj

dhe un vet shpirtin ta mallkoj

e shtyj e perplas me ze te lart i flas

po prap perball ajo syt i perplas

nuk te dua nuk te kerkoj

me kembgulje e mohoj

po prap kurr se harroj

ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

je qorre e qesharake

je dinake e kurr su plake

per ty bejm lufta

per ty jetojm

per ty vuajm dhe veten shkatrojm

a lum si ai qe ty te ka provuar

ah mjer si ai qe ty te ka provuar

se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:30 am

NJE DITE PARA SE TE MARTOHEJ,
LASHE LETER QE ASAJ I DEDIKOHEJ,
QE DASMA TE ANULLOHEJ.
QELLIMIT TIM NUK IA HARITA,
PER NJE DASHURI NE PARAJS MBERITA.
TE NESERMEN ORA 10:00,CASTI QE AQ SHUME ALLUROHEJ,
SI ENGJELL CDO GJE NGA LART SHIKOHEJ.
AJO E VESHUR NUSE NE MAKIN ZBULUAR,
UNE I VESHUR dhender ne arkivol mbuluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:30 am

NQS DO TE ISHA NJE FLUTUR
DHE TE JETOJA NJE DITE,
KETE DITE DO TA KALOJA NE DUART E TUA,
DHE NE DARKE DO TE VDISJA NE ZEMREN TENDE

ME EREN E LEHTE DO TE VIJ TE PUTH BUZET E TUA,
BRENDA ERES DO TE VIJ TE LEDHATOJ TRUPIN TEND,
DO JEM UNE AJRI QE TI THITH,
DO JEM NDJENJA JOTE PLOT LUMTURI,
DO JEM ENGJELLI YT QE DO TE MBROJ,
DO JEM HIJA QE TE NDJEK KUDO,
DO JEM NDJENJA JOTE ME E MADHE NE BOTE,
DO JEM GJAKU QE RRJEDH NE VENAT E DUA,
DUA TE JEM .....................................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:30 am

nese e mban ket sms me don
nese e fshin me adhuron
nese e kthen me dashuron
nese nuk pergjigjes nuk mund te jetosh pa mua
qka do te bosh
mese e ruan ket sms me ke borgj nje puthje
nese e kthen mi ki borgj te dyat
nesenese nuk pergjigjes ma ke borgj nje jet
mendo e mos gabo
ME CILEN DO TE JESH MUA DO ME KESH
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:31 am

Me Gurė te Mbulova...

Te thash Te Dua
ti me mohove
Te thash gjithqka je per mua
ti me harrove

Ta dhash buzeqeshjen
ta dhash gezimin
Ti fala puthjet
ma tregove trishtimin

Prej teje mesova dashurin
prej teje mesova gezim
Un te dhash lumturi
ti me ktheve me tradheti

Te fundosa thell ne zemer
permbi te vendosa Gur
qe te mbetesh aty gjith
te mos dalesh kurr

Po ironija jote ishte me e fort
guret prej teje i heke
Nga zemra ime pa deshir
dole dhe u trete...

Un provova te harroj
kujtimet me gur ti mbuloj
tjetri me ngushelloj
provova ta dashuroj

Kujtova se jeta morri rregull
deri diten qe ti u ktheve
me fjalet e tua prekese
Guret prap i theve....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:31 am

Shum te reja po kuptoj
E tjetri gjithmone te te ngushelloje
Ai turp ishte per ty
Ne familje e ne shoqeri s'ke qene kurre dy

Te tjere do te kete e i paē me jete
Ai do dike qe nuk e mban ne kulete
E nese mund te mashtrosh se e beje per ta ruajtur
Ka qene per mundesite e tua qe je druajtur

Vetem gur i muros njerezit e gjalle
Qelloi guret e tu e vazhdo me u talle
Se tradhtite i ben me vepra
E permend ti jo zemra jo thembra?!

Kujto! Se jeta merr rregull
nder akuzat e friken mbledhur
Dordolecin tjetri do kete shembull
Le te rrije i varur i trembur

Si e kerkon njeriun goce
Te te doje e ta kesh karroce?
Te ndjeke qefet e tua
Kenaqsite e koheve te lira thua ?

Mos do nje ēekiē gjykatese qe je
Te vendosesh per te si gjithnje
Zemren goditja me ēekan
Duke e share idiot hajvan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:31 am

E SHKRUAJTA EMRIN TEND
NE NJE LULE TE THAT
EMRI ISHTE AQ I BUKUR
SA LULJA CELI PRAP

NJE HER ZEMRA RRAHU FORT
NJE HER SYRI DERDHI LOT
NJE HER SHPIRTI U GEZU
KUR ME TY U "Dashurua"

SOT PAS DISA VITESH TE NDAR
NE RRUGE HASEMI NE TE DY
NGA TURPI I PUTHJES SE PARE
NUK SHIHEMI DOT NE SY
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:31 am

po te mos kisha dhimbje se besoj
se do te kisha as dashur
nuk do ta din njerzit ta ēmojn
??
po te shkruj ndersa ti
per te kushe edin sa tene here do ti
lexosh fjalet te per kushtuar ty,,,
??
une heci i trulluar dhe te flas
sikur te mund te me degjosh
e shpihunat e mi besnik e thithin
ēdo fjal timen nuk mundem me tutje
nuk mundem pa ty
??
se cila nate e jona shtrengon trupin
nga dhimbjet dhemb dishka ne mua
lotet vin ne mese sikur vete ketu edhe
e kishit priture.....
??
dhe do te besoj nga dhimbja sikur disha
i lenduar qe edhe vete zoti te me degjoj
te me thrret nga nje here por asgje nuk
eshte e njejt heshtje eshte ndermjet neshe
i'mbylli syt deshiroj te endrroj te flej
e deshiroj qastin tend edhe siku nga nje here degjoj..................
??
i vetmi un te dua a po ah edhe une gjithe ashtu
por vetum heshtje i mbytur i shqyre e urrej
ah zot sa shum e urrej per se u deshte qekjo
heshtje te ndaloj pikrisht ndermjet nesh
??
ke qene edhe do te jeshe ajo gjysma e imja
te cilen e dua me shum se gjdo gje tjeter ne bote?
??
te kam dashtur dhe do te dua veten
tende ne mua do te dua ne fotografin
tende me shkrime letra te cilat ia kena
derguar njeri tjetrit me kujtimet deri sa
te gjithat endrrat nuk behen te dukshme
gjith nje deri sa mos ti puthe buzet tua qe
te shuajn se mundje per buzet te cilat e
sherojn vetum buzet tua
??
ate here krejt kjo qe me nuk do te jete enderr
dhe ti do te jesh ketu do te dua edhe me shum
i pres momentete tona dhe u gezova sikur te jesh
e para edhe e fundit ne jete time
edi se fshet do te qesh se pse me ke njohur ndersa
ke menduar se une te kam harruar dije se kurr nuk
do te harroj se pse....
??
engjellesha ne buzeqeshje djellore nuk e meriton
kete gje dhe per seri them e urrej kete largesi e
urreje ate fund te jetes ku gjendesh dhe gjith here
kete pa kuptimesi
??
mos lejo qe kjo te jete vetum enderr e imja dhe e
jotja sho shum te dashur qe duhen aq shum i dhurojn njeri tjetrit dhurata te ndryshme gjate festave te shumta po per mua
dhurata nuk eshte me renis ndersa une rri i vetmuar dhe shkruaj e shkruaj lotet percjellin lotet.....??

Lotet ne faqe rrodhen ngadale
-Te lutem,- te thashe,
-mos e thuaj ate fjale.
Perse kerkon shpirtin te ma brengosesh,
zemren te ma copetosh?
Kaq e veshtire eshte per ty.....valle
qe ta lesh zemren te lire dhe te dashurosh?
Mos e mbaj zemren ,te mbyllur ne kuti
lere te dashuroje ashtu sic zemra ime
te dashuron ty!!!!

Tani pyes veten pse diten me duken ndryshe
Tani qe jam kaq larg nga ty
Kujtoj te kaluaren ndihem vetem
Kurre me nuk mund te jemi te dy

Ne duelin e ndjenjave te dashurise dhe urrejtjes
kjo ndjenje do te triumfonte perfundimisht
dashuria u lodh,fryma e fundit mbaroi
valle ishte enderr apo vertet jetoi


Kur te them qe te dua..
Ta them me emer..
Mendoj dhe mendoj..
Dhe ta them me gjith zemėr..

Te dua-Te dua..
Me loqk e me shpirt..
Te dua- Te dua..
Per shkak dashuris..

Dot doja te isha Pikloti..
Te rrshisja ne faqen tende..
Dot doja te isha..
Loti ma i paq ne botė..
Por nuk doja te lotoja..
Per Vajzen qe e DUA fort..

Sjam xheloz..
As tradhtar..
Por jam Djal i KOSOVES..
Me zemer shqiptarė..

As nga qjelli..
As nga Deti..
Por nga Vajz..
Dhe lezeti..

Puthjen e par kur ta dhash..
Me gjith zemer e ke marr..
Me gjith shpirt e pranove..
Por kur me the Jeta ime..
At'here me tranove..

I pa fat zdi qte bej..
Vajzen qe dashuroj ne zemer me lendoj..

Larg ne kam qillu..
As fatit tim nuk muj me i ndihmu..

Jam ni engjull i liris..
Kerkoj fatin e rinis..
Kerkoj zemra ne vetmi..
Tju ndihmoj ne dashuri..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:32 am

Pranė teje kur jam,
pranė meje kur je,
po me rrodhen lotėt,
mos me pyet PSEEE?


Po mė rrodhen lotėt,
mos fol! Mė shiko,
nese m`dridhet zėri,
mos me thuaj JOOO!


Pranė meje kur t`ulesh,
ma fshijė lotin tim,
po te deshti zemra,
merrėm n`perqafim!


Nese POO mė thua,
thuaj se kurrė s`ėshtė vonė,
merrem merrem afėr,
mė mbajė pergjithmonė!

Kisha dashtė t`jem zog,
tė shkoi vėnd me vėnd,
kur t`jesh e vetmuar,
t`ulem n`krahun tėnd!


Kisha dashtė t`jem Flutur,
tė shkoi mal e pėrrua,
nektarin e luleve,
t`ua falė buzėve tua!


Kisha dashtė t`jem lule,
si lulet nė Pranverė,
tė mė mbashė nė duar,
tė mė marresh erė!Kisha dashtė t`jem qiell,
i shtrirė kėnd me kėnd,
ngjyrat e ylberit,
t`ia falė syrit tėnd!Kisha dashtė t`jem hije,
e kur je e fjetur,
tė ulem pranė teje,
tė tė puthė mbi vetull!


Kisha dashtė t`jem ėndėrr,
dhe kur je nė gjumė,
tė vijė t`mos le vetėm,
se tė dua shumėėė!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:32 am

Zoti te ti me ka dergu

A e din Vajz se si jemi taku?
me fal se te verteten kurr sta kam tregu!

Nje dit isha tuj mendu
tu mendu e tu Vajtu" Pse Zoti mu me ka harru?"
Pse une pa fat kam qellu?
Oh kisha pas deshir mu dashuru
kur do te vjen Princesha
dhimbjet e Zemres me mie sheru?!

Nje rreze ne Zemer filloj mem shendru
Zoti mua mu ka lajmru
ja nisi me mu me bisedu!

Pse bre Gjon po fol keshtu?
Pse mendon se te kam harru?
Po ty Princeshen ta kam dergu
shum te Bukur ta kam kriju
por pa fat kish qellu
Zemra eshte ti vajtu
flalen dashuri qe shum koh se ka ndegju
Ajo ty pot pret, veq me kliku
shko ne Albachat se ki me taku, e ke shum mu dashuru!!!

Une thash Zoti qenka Tranu
po si fol mor ky me mu
une ne Albachat kam mu dashuru?!!!
Po sguxoj kuj mit tregu
se gjith Bota dot kesh me mu!!!

Disa koh kish kalu
po fjalt e Zotit si kisha harru
Albachatin thash du me provu
qesaj Lindes du mu ju lajmru
thash qeta du me kliku!
"Tung" ja shkrova, fillum me bisedu.
Ja filloj mem tregu:
se pa na fak kish qellu
Zemra ish ti vajtu
fjalen Dashuri qe sa koh se kish ndegju
po e Pret Princin me ju lajmru
Plaget e Zemres me ja sheru!!!

Oh smujta ma me duru
Fjalet e Zotit mu kan kujtu
ka Qjelli kryet e kam qu
me lot ne sy jam Falemenderu
per Princeshen qe ma ka dergu!

Ah po shum kemi bisedu
une Qaj e ajo tu lotu
ah po shum jemi Dashuru!

Kur erdh dita mu taku
kurr ate dit skam me harru
dit me shi kish qellu
Engjujt prej gzimit ishin tu vajtu
se sod Princi Princeshen ka me taku!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:32 am

E di se te folen shoqet keq per mua
e di se te thane krejt djemt jane njesoj
por ti ver doren ne zemer mendo se te dua
se pa ty kete jete nuk e imagjinoj


ti je e rritur dhe me vetedije
mund te vendosesh vet fatin tend
nuk besoj se ke nevoje per keshilla shoqerie
sikur une qe per dashuri se pyes askend


te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete


kupto se sa do te isha i lumtur
nese ty do te kisha ketu prane
ndoshta ekziston nje mundesi per bashkim
edhe pse largesia neve tash na ndane


Nuk e di ti valle ,a mendon per mua
sikur une nate e dite qe mendoj per ty
nuk e di se zemra jote qe une tash e dua
a mundet zemren time tani me e thy


nuk e di ky takim yni si ndodhi
ndoshta zoti deshti qe neve te na takoje
nuk e di kjo dashuri mua si me rrodhi
qe me beri qdo qast per ty te mendoje


Nese edhe ti kerkon lumturine
dije se te une e ke dashurin e vertete
nese i beson zemres tende
beso se une do te dua perjete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:33 am

Per TY!Kisha dashtė t`jem zog,
tė shkoi vėnd me vėnd,
kur t`jesh e vetmuar,
t`ulem n`krahun tėnd!


Kisha dashtė t`jem Flutur,
tė shkoi mal e pėrrua,
nektarin e luleve,
t`ua falė buzėve tua!


Kisha dashtė t`jem lule,
si lulet nė Pranverė,
tė mė mbashė nė duar,
tė mė marresh erė!Kisha dashtė t`jem qiell,
i shtrirė kėnd me kėnd,
ngjyrat e ylberit,
t`ia falė syrit tėnd!Kisha dashtė t`jem hije,
e kur je e fjetur,
tė ulem pranė teje,
tė tė puthė mbi vetull!


Kisha dashtė t`jem ėndėrr,
dhe kur je nė gjumė,
tė vijė t`mos le vetėm,
se tė dua shumėėė!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:33 am

Kur jam pranė teje!!!!
Kur me falė shikimin,,
dhe levize atė vetull,
shpirti zjarr me ndezet,
si vullkani i fjetur!


Kur mė falė buzėqeshjen,
dhe ikė me nxitim,
zemra flakė me ndezet,
me t`marr n`perqafim....


Kur ulė kokėn poshtė,
dhe fshehtas m`shikon,
mė ndezė flakė tė tėrin,
mė djegė, mė pėrvlon.....


Pranė meje kur ecė,
dhe bėnė se s`mė shef,
copė mė bėhet zemra,
pseeee behesh se s`m`njef ???


N`telefon kur m`therret,
dhe zėrin ta ndiej,
humbi krejt i tėri,
vetes vend si gjėj....


E kur te kam pranė,
dhe prekė lekuren tende,
si besoj dotė vetes,
them mos jam nė ėndėrr!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:33 am

Ta dish qe per ty vuaj
ta dish qe per tu shkruaj
ta dish qe per ty jetoj
ta dish se kete nat ty ta dhuroj
ta dish se vetem ty te akm
ta dish se sa eshte jeta vetem i yti jam

Kam nje plag qe ne zemer e mbaj
vetem ti je ilaqi i saj
nga jeta kurr ty s'mund te largoj
sepse vetem ty te dua
dhe vetem per ty dua te jetoj,,,,


Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orė pa MuA!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 11Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Skender Korēa: Trajektore dashurie
» VIKTORIA XHAKO - SONET DASHURIE - Poezi
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: