ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:33 am

,,Dashuria e pa arritshme,dashuri e enderrave''

Dashuri e pa arritshme ishe ti per mua
dashuri e enderrave qe ne zemer e mbaj
dashuri e cila me shtyri te them te dua
dashuri e cila me beri qe te qaj

Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashuruar

Dashuri e papare ne jeten time
ne zemer me mbete si pike
dashuri e cila me ben jeten jetime
dhe ne zemre me nguli thike

Dashuri e pa realizuar e pa fat
dashuri e pakufizuar nga largesia
nje dashuri qe e kisha ne mend
nje zemer tash vuan nga vetmia

Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
tyy do te dashuroj

mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone

E di se dhe ti ndjen diqka per mua
apo zemra ime tash po me genjen
ndoshta perseri shpirti mu mashtrua
sepse zemra ime shum per ty ndjen

E di se e ke rende te vendosesh
e di se gabimin nuk don me perserit
por fatin tend nuk duhet ta fundosesh
edhe nese te ka ardh ty pa e prit

Nuk dua te flas me ty tjera fjale
Kur fakti dhe realiteti jane krejt ndryshe
nese kupton se per ty po vuan nje djale
do te pendohesh per fatin qe prishe

Nuk je ti aspak per kete fajtore
por as une nuk kam fare faj
e di se nje enderr veshtire realizohet
na takoi zoti,po kush don te na ndaj

Ke nje merite te madhe ne jete
qe me fjale me pate dhene shpres
vuajtjet e mia per nje kohe ti ndale
edhe pse e afert eshte dita kur do te vdes

Nuk pata qte bej dhe vendosa pa pritur
qe keto poezi per ty ti shkruaj
do te vij nje dite,gjitha ke me i ditur
se per ty me zemer une po vuaj

E di se do te thuash une nuk kam faj
dhe vertete do te kesh plotesisht te drejte
por ja zemra ime vazhdon prap te qaj
se kjo dashuria eshte nje gje e shtrejte

Nese vjen nje dite e rende per mua
edhe pse ndoshta dit me te rend nuk ka
edhe ne qast te vdekjes do te them te dua
sepse vetem vdekja nga ti ka me mė nda

Une me zemren time te vuajtur
te uroj suksese dhe fat ne jete
dhe shpresoj se ndonjehere si mua
do te gjesh dashurin e vertete

Nuk e di aspak se qka ndodhi
nuk e di pse dashurine e veretet refuzove
as une se di kjo dashuri si me rrodhi
por te lutem me thuaj se mire e mendove

Eshte nje fund qe ndoshta ska te arritur
eshte nje dashuri qe sdi a me kthehet
eshte nje dashuri qe nuk jam duke e ditur
kur te vie fundi si do t'me shperblehet

Por ti mos mendo shum se ske nevoje
mendoje vetem nje te vertete
se sikur te deshta une me gjith zemer
nuk do te doje kurr askush ne jete

Mendoje kohen si po me kalon
mendoje naten valle a bej gjum
mendoje zemren time qe per ty rrah
mendo njehere se te dua SHUM

Mendo vetem nje grime per mua
mendo sa te kuptosh realitetin
mendo se je e vetmja ti qe e dua
per ty po shkruaj me gjith respektin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:34 am

Pa titull

Per ni qik qet vjersh ja kom nis me shkru
Nuk e di as vet kur ko me perfundu
Zdi qa su tu kuptu
Po nashta po don veq hajgare me mu me lu


o daj pe di qe tjeterkush po te pelqen
une skom kerkun ven
se lo pa kalu me ty
se t’du e zdi naj dajl qe per ty kish shkru poezi


po du me ty ma shpejt me kalu
sa kejt djemt e tjer stu kan gju
spo du me eksazgjeru
nese e din qa jam tu menu

Pritom sonte en enderr se do te vij
po mos u tut flej perseri
S'do te trokas ne dere
as nuk do te zgjoj
por do te puthi leht
prap do te shkoj..


Por qa me te thon un tash,
kur ti e din shum mir?
met dasht edhe mos me te pas afer,
shum esht e vshtir.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:35 am

Kur je me te rruges
behesh qe sme sheh
dhe i harron puthjet
qe dikur mi dhe
*************************
sa her qe mbes vetem
ndalem dhe mendoj
se a esht e vertete
se po te pres une kot ?
**************************
te kam dasht bre Vajz
ma shum se vetveten e
tani ti me shkove e
zemren time e shkatrrove.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:36 am

Ti zemren ma shkrine
met desht kaq shum pse mshtine,
e preva gishtin dhe nuk me dhimbi
e preva buen dhe nuk me dhimbi
kur ja nisa me ty mu dashuru
ja nisa mu smu
as doktori smujti mem ndimu
mtha veq puthje ???? ka met sheru

kur te vij dita e fundit
per mua dua te vdes ne duart e tua
kur te me shohesh se kam vdekur hiq mos qaj zemer hekur
kur te me leshojn ne varr kujtoje takimin ton te par
kujtoje ate fjal qe me the te dua
por mundohu mem harruar.

a thua krejt me harrove
a thua tjetren e dashurove
e thua me sdo te me kujtosh
a thua ne dasem a do te vish
kur tme shiqosh a do tme kujtosh
ate dit kur te martohem nga jeta jote do te largohem
a thua ne rrug kur te shihem a do te njihem?

me mundon tash kjo nat me vret kjo qetesi
se nuk mund ta perballoj qe mbeta tash paty
por e di nje fjal te drejt qe po e them edhe tash
se dy njerz qe duhen kurr smund te jen bashk

e mallkoj diten qe te pash
e mallkoj shiqimin qe ta dhash
e mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova
e mallkoj veten qe ne ty u dashurova

ti zemer je diqka exelent
je diqka shum e trent
e fort si cement
me mend shum inteligjent
je shum serioze
por pak gjeloze
e bukur si miss botnore
ftyren si lule bore
kisha pas qef met pas dashnore
me hec bashk dor per dore
po e shoh se u dashurove
ohh puthem niher se um tranove

ehheheheh ata qe dojn me ja kushtu nje vajzes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:36 am

Ti je nje ender e nates
Shum here per ty enderoj
Kur vjen ne endren time
Dije se shum te dashuroj


Ne kengen e bylbylit
Emrin tend e degjoj
Ne bukurin e qjellit
Ftyren tende e shekoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:36 am

Kristal

Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
si tė harroj une dalėngadal
si vdes tek une kujtimi yt
si vdesin flokėt dhe gjithēka.

Tani kėrkoj poshtė e lartė
njė vend ku ty tė tė lėshoj
nje strofė a notė, a njė brilant
ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.

Nė s'tė pranoftė asnjė varr
asnjė mermer, a morg kristal
mos duhet vallė prapė tė tė mbart
gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.

Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
do gjej njė fushė a njė lulnajė
ku butėsisht porsi polen
gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.

Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harim ish ky a s'ish harim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:36 am

ne ket nat te vetmuar jam
ne ket nat te vetmuar jam
sepse ty ste kam pran
ste kam pran te te perqafoj
dhe te them se sa shum te dashuroj
jam merzit me te pa
se ne dashni me ty kam ra
mendjen nga ti smund ta largoj
kur do te jet ajo dit te te takoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:37 am

dua armepushim me lotet se shume kam qare
dua nje fjale te ngrohte te sheroj zemren e vrare
sot shpirti im po vdes po jep shpirt
endrra krahethyer ne qiell dot su ngrit
po ujo une shpresoj se endrrat do te behen realitet
ne mos ne kete ne ndonje tjeter jete
nje dite do jem plakur po akoma do te pres
dhe vdekja po te vije une jo sdo te vdes
vetem qe endrren me ty ta jetoj perseri
dhe sdua te jetoj me do vdes me lumturi


Edituar pėr herė tė fundit nga Davidon nė Wed Sep 10, 2008 1:37 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:37 am

"LULJA"

Njė lule e mbolla
dhe me lotė e ujita,
mė shumė vaj e vuajtje
lulėn nė kopsht e rrita.
Lulja ngjyra ngjyra,
pėr ēdo ditė po rritet
nga dashuria qė ka pėr ty,
e mua s'po mė pritet!
Lulja veē po rritet,
fare s'po mė kupton,
thellė nė zemrėn time se ēka po mė mundon?
Atė lule do ta rriti, do e bėj tė madhe,
do tė rri edhe unė akoma nė pritje,
me plotė mėrzi dhe halle,
edhe pse kjo lule s'mė kupton dot,
por unė do vazhdoj ta rrisė,
do vazhdoj ta ujisė,
me dhembje e lotė,
s'do lejoj qė tė vyshekt kurrė,
edhe pse u vyshka unė...!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:37 am

NJĖ LULE PĖR TY...

Qė atė ditė
njė lule e mbjella vetėm pėr ty...
thellė nė trupin tim
edhe thellė nė zemrėn time tani.
Veē nga gjithė tjerat
nė kopshtin e saj
ku lindėn kujtimet, dėshirat
ėndėrrimet...
E ti nuk e beson dot
s'e beson dot asnjeri
sa e ndjejė, si mė vije
si mė deh aromė e saj
njomur nga Lotė Dashurie...
E unė ēdo ēast, ēdo natė
me rrahje zemre pres, dėgjoj
kur do tė vish i dashuri im
lule e shpirt ty t'i dhuroj
ty Engjull i jetės sime
plotė shpresė e gėzim...
Ty qė shumė tė dua
ty shpirti im
vetėm ti je pėr mua
me ty dua tė jetoj edhe nė amshim...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:38 am

"S'MUND TĖ SHKRUAJ LETRA DASHURIE"

Larg jemi sa larg
Njė kohė nė mes na ndan
Vijat e fytyrės sate s'i qartėsoj nė kujtesė
Njerėzit qė i duam s'i parafytyrojmė dot
Bėj tė tė shkruaj letra dashurie
Por fjalėt mikluese mė mungojnė
Sikur ēdogjė mė duket kot
Bėn tė ftohtė
Tė veshura fjalėt trashė me petkun e ashpėr
Si dimri qė futet pabesisht nėn palltė
Tė ndjej ēmendurisht tė ndjej
Fjala " tė ndjej" nuk mė mjafton
Sa borxh u kam ngelur fjalėve plaka e tė harruara
Andaj kur mė duhen nuk i gjej, t'u ngjes flatra
Te ti t'i nis
S'di
Ka kohė qė nuk shkruaj letra dashurie tani...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:38 am

"S'MUND TĖ SHKRUAJ LETRA DASHURIE"

Larg jemi sa larg
Njė kohė nė mes na ndan
Vijat e fytyrės sate s'i qartėsoj nė kujtesė
Njerėzit qė i duam s'i parafytyrojmė dot
Bėj tė tė shkruaj letra dashurie
Por fjalėt mikluese mė mungojnė
Sikur ēdogjė mė duket kot
Bėn tė ftohtė
Tė veshura fjalėt trashė me petkun e ashpėr
Si dimri qė futet pabesisht nėn palltė
Tė ndjej ēmendurisht tė ndjej
Fjala " tė ndjej" nuk mė mjafton
Sa borxh u kam ngelur fjalėve plaka e tė harruara
Andaj kur mė duhen nuk i gjej, t'u ngjes flatra
Te ti t'i nis
S'di
Ka kohė qė nuk shkruaj letra dashurie tani...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Wed Sep 10, 2008 1:38 am

QETĖ...


Mė erdhe qetėsisht,
pa trembur heshtje.
pa bėrė zhurmė.
Ishe ėndėrra ime e bukur
qė vetėm njė herė e ėndėrrova,
ėndėrra ime e shkurtėr!
Pastaj ti mbarove,
gjumin ma prishe,
shkove dhe ike...
ashtu sikur qė erdhe edhe nė heshtje,
pa trembur njeri,
pa trembur heshtje.
Gjithēka tėndėn more me vete,
vetėm kujtimin dhe mallin ma le mu,
erdhe dhe ike pėrsėri,
pa asnjė fjalė apo shpjegim,
mė le ashtu nė heshtje sikur tė shkretė me lotė nė sy!
Sikur tė kthehesh edhe njė herė ashtu nė heshtje,
oh sa do tė du...?!

"VIJAT PARALELE DO ZHDUKEN"

Sot e ndjejė edhe mė mirė
pse ende rendi pas
vargjėve tė pashkuara
tė kėngės sė ėndėrruar,
pėr ato duar, pėr ata sy
pėr atė hijeshi plotė madhėshti...
po, po tani e dijė pse
dhe do tė rend unė ende
qė diellin t'ia marrė ditės
e hėnėn natės sė vonė
tė bėj dritė pranė vetes
derisa tė nxjerrė nga shpirti
thellė nga brendia
nė pentagrame
notat e kėngės sė nisur
pėr ty...
Do t'i shkruaj, sigurisht
edhe pse asnjėherė
nuk do tė dėgjohet ai zė
i kėngės sė heshtur
sepse ashtu, njejtė
nė heshtje tė dashuroja ty unė...
E njė ditė
do tė mbeten vetėm si hije
pentagramet
e vijat paralele do zhduken
larg njėra pa tjetrėn
njejtė sikur do tė tretet
dora qė i ka shkruar!
Vetėm laps e letėr do ngelen si sot
mbuluar me pluhurin e harresės.
Ndoshta ti do mund t'i lexosh edhe atėherė
edhe atėherė...!
Vetėm t'i lexosh... ti
sepse zėri im i ngjirur nuk do tė dėgjohet mė...

NDOSHTA JETA...

Dhėmbja mė thotė
se pėrherė do tė mbetesh
vetėm njė ėndėrr pėr mua
vetėm njė shpresė
njė lotė
qė ti nuk deshe
tė ndalėsh dotė.
Dhe kėtė qė ti ndeze nė mua
kėtė shkėndijė
nuk mund ta shuaj asgjė
as loti i njomė
as dhėmbja e madhe
as ky largim
mund ta shuash vetėm ti...
Pėr mua pėrherė do tė mbetėsh
ai... qė ishe
edhe pse dje tė njoha
qė tė dua sot
ngase zemrėn time tė zbrazur
ti e mbushe plotė...
Vetminė s'mund ta heq
as dhėmbjen s'mund ta ndalė
shpresat s'do tė pushojnė
as me kohėn
argėsinė
atyre u mbetet tė bėjnė ballė...
Atėherė desha tė ta them
vetėm tė vėrtetėn qė mėsova
se me ty...
njė minutė do tė thotė
mė tepėr se njė jetesė
pa dhėmbje e lotė
e plotė shpresė...
Dua tė ta them
pėr mua mos u brengos
ndoshta jeta do t'mė do
edhe mua njė ditė
ndoshta...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:21 am

PĖR DY JETĖ...

Ah! ...e ndjejė,
nė thellėsinė e shpirtit
se aq mė shumė qė mė largohesh
edhe mė afėr tė kam.
Por nė realitet, jo afėr,
ne jem gjithėherė bashkė,
nė ēdo ēast tė kėsaj jete
qė aq ashpėr po mė lėndon!
Ne ishim dhe jem bashkė
edhe nė ėndėrrat e mia tė netėve tė gjata
e pa gjumė.
Dhe tani e pyes veten quditshėm:
" Vallė, deri kur kėshtu
zemra ime do tė rrah
pėr dy jetė,
pėr mua dhe pėr ty...?! "
Edhe pse zemra ime nuk mė flet
nga heshtja saj kuptoj
fjalėn e fundit sikur mė thotė:
" Unė vetėm ashtu dua,
sepse vetėm ashtu mundem,
asnjėherė ndryshe..."!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:21 am

TI S'E DI...!

Edhe sonte
dua qė t'mė vish ti,
tė trembėsh heshtjen e thellė,
qė shpirtin ma ka plakosė,
dua qė dorėn tėnde fort ta shtrėngoj,
ta mbaj nė dorėn time
dhe tė them se unė po jetoj...
Por ti se di,
sa lumturi mė sjellė qenia jote
edhe pa tė prekur,
jo, ti kėtė nuk e di!
Sikur qė nuk e mėsove asnjėherė,
qė pėr mua
vetė jeta je ti,
vetėm ti...
Jo, ti nuk e di,
ndoshta as s'do ta kuptosh kurrė,
qė tė deshta dhe do tė tė dua edhe mė shumė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:22 am

A E DINĖ...

A e dinė sa lotė, nė faqėn time janė tretur,
A e dinė sa fjalė, pa t'i thėnė mė kanė mbetur,
A e dinė sa lule janė qelė dhe janė tharė,
A e dinė se kam jetu me ty, edhe pse s'tė kam parė!
Jam e ftohtė si dimri qė s'mbaron nė male,
Se ti zemrės sime vetėm dhembje i fale,
Plaga ime mbeti thellė, sa njė detė,
Jo ti nuk je ai... qė harrohesh lehtė...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:22 am

NĖSE...

Nėse kam njė lotė
fshije ti o engjull
nėse kam pakė frymė
thithe ti o shpirt
nėse kam njė jetė
jetoje ti pėr mua
ēdo gjė timen merre
veē mė lerė tė tė dua....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:22 am

VETĖM TY SYTĖ E MI DO T'I FALI....

Ti je njė lotė qė pikon nė mua,
Ti je njė lotė i nxehtė valė,
Njė lotė i patharė qė shumė e dua,
Kur pikon ēdo dhembje m'i n“dalė...

Ti je lotė me plotė hidhėrim e gėzim,
Cdoherė pikon i bukur si kristali,
Qė kurrė s'pushoj nė syrin tim,
Vetėm ty sytė e mi do t'i fali...

Ti je njė lotė shumė larg nga unė,
Nga sytė e mi kurrė nuk u trete,
Ti je ai loti qė e dua shumė,
Nė zemėr gjithmonė mė mbete...!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:22 am

SA MĖ MUNGON BUZA JOTE...

Ishte nata jonė e fundit ,
kur mė the se mė s'tė dua,
prita se do tė rridhnin lotėt,
por s'pat lotė nė faqet tua,
dhe s'tė erdhi keq pėr mua.
Ishte natė dhe shiu binte ,
shumė n'gadalė dy fjalė i fole,
me dy fjalė ti ma vrave zemrėn
dhe shpejt ike u largove,
krejt ēka pata ti m'i more.
Sikur njėherė tė flisja,
s'dua mė asgjė tjetėr prej kėsaj bote,
sikur veē tė mė kuptoje,
sa mė mungon buza jote,
qė s'po mund ta puthi sonte...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:22 am

" TI SIGURISHT DO MĖ KUJTOSH NJĖ DITĖ "

Nėse nuk do mė shohėsh mė kurrė ....
Dhe nėse njė ditė nuk do tė mė shohėsh,
Nėse njė ditė do tė sjell nga larg kėtė varg tė bukur poezie
Ashtu si ėndėrrova pėrherė tė fluturoj nė gjoksin tėnd magjik
Tė kap ndjesitė e ėndrrės tė kap qetėsinė shpirtėrore
Ti sigurisht do mė kujtosh njė ditė...
Pasi lash njė fjalė te gjdhendur
Me pendet e mia shlodhur nė gjoksin tėnd qiellor
Do mė kujtosh nė ''kashtėn e kumtrit, ku mbėshtetėm sytė
Dhe fjalėt e dashurisė i bėmė kaq herY meteorė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:22 am

....PA UDHĖTIM.......

Valėzonte dallga pėrkundėte faljėn time ta vinte nė gjumin e madhė
dhe zgjonte tė shtrira dhembjet e kristalta tė ndjesisė femėrore
unė urrejtjen sa herė e bėra nyje nė gisht
dhe grushtin shtrėngova drejt kohės ta kthej nė kėngė e melodi
ku tė pėrkundja dhe njėherė dashuritė e trupit tė butė.
Valėzonte e kthjellėt dallga e ngrihej para meje e bėhej lotė
e dhembje ...o Zot....
pse mė rikthehesh pa qenie tė gjallė nė grembon time
pse krijohesh urrejtje kur dashurinė ke pikuar
nė krijimin e globit fatal, ti ke gabuar?
Pėrplaset dallga nga skaji nė skaj nė anijen e udhėtimeve pa mua
nga dhera tė largėta pa mallin mė ngarkuar
po me njė grembo e mbushur nė urrejtje e faj
tė mbysė qelizen me kaq dhembje krijuar
unė eci...nė kohė e ngrirė me dhembje, kafshimi nė trupin tim tė brishtė
nga krijesa ime coptuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:23 am

DUA EDHE NJĖHERĖ ....

Nga cili kėnd ta shoh dashurinė
mė thuaj vetė, nga cili kėnd
tė gjej pėrsėri melodinė e humbur?
E heshtur para zemrave qė vuajnė
unė shkak pa dashur, nė atė trishtim
pėrcjelle nė tė lodhurat ėndėrra e shpresa tė largėsisė?!
Sot, kėrkoj dhe njėherė tė mbėshtes gishtėrinjtė
deri nė dhembjet e dėrguara kohore tek shpirti i bukur i dashurisė...
Kėndova heshtur me varg pėr ty kėndova
sepse zėri mekur nga erėra tė ēmendura na humbi shpesh ndjesitė
kėtė kėngė tė nxjerrė pa dashur tani
tė jem pėr ty dhembje e lotė i ngrirė si gur i padrejtėsisė
U lodhe e di ....por unė jo!
Kurrė nuk do tė lodhėsha sikur edhe njė notė melodie ta sillja
nė vallzimin tonė qė zgjodhėm nė kohė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:23 am

TY, QĖ MĖ THIRRE NĖ BETEJĖ...

Sa shpejt kėrkove urrjejtjen dhe hakmarrjen tėnde
mbi mua tė dėrgosh
armet e dobėta tė zgjasėse pėrdore pseudomik i vjetėr.
A thua u pasurove? apo ngele sėrish me duart bosh?!
Unė armė kam shpirtin dhe dashurinė
me kėto tė dyja shpesh gjej gjuhė dhe me Perėndinė!
Po '' ti "?
Jo ti se gjete asnjėren kurrė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:26 am

TĖ SHOH...

Ecėn zbathur
e unė shoh reklama…
Ditėn...
Ti gjuan kundėr njerėzve tė tu,
unė bėj grevė duke mėnduar...!
Fabrika ime shpirtėrore
prodhon si armė tė paqes, puthje...!
Ėndrrat e mia ngelėn tė paprekura.
Ato fluturojnė lart
tė pa arritėshme nga zvarranikė nė lagėshtirė!
Shoh jetėn tėnde nė ekran
si imazhe tė njė filmi
armėt e mia tė faljės qė vrasin ty dhe tė tjerė...
Kam lindur nė prehėrin e Paqes
dhe e mėsuar me gėrrhitjen tėnde.
Njė palė buzė tė rrudhosura tė urrejtjes
pėrplasen nuk flasin.
Stėrkalin njė erė tė mykur, tė vdekur pa kohė,
pėrpėlitur nga drita.
Unė nuk qaj....Puth dhe Hesht....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:26 am

LAMTUMIRĖ...

Tė hidhem nė krahėt e tua kėrkoj
nga udhėtimi gjatė mbi tė panjohurin oqean
si njė valėz qė gjoksin tėnd ėndėrroj
dhe pse pak njė vijes blu tė dy na ndan.

Tė shoh tė heshtur dhe akoma nxitoj
dallgėve mbi gjoks qė tė godasin
me hedhjėn time mbi ty t'i largoj
nėse duan shpirt mua tė mė marrin
e nė dhėmbėt e tyre tė mė pėrplasin...

Ti qėndro i tillė mbi to dhe unė nga larg tė shikoj
pėrjetėsisht nga fundi asaj hapesire
si njė shkumbė e bardhė nė gush tė reflektoj
mbi gjoksin tėnd si shkėmb do tė gdhend!

''Lamtumirė"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 11Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Skender Korēa: Trajektore dashurie
» VIKTORIA XHAKO - SONET DASHURIE - Poezi
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: