ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:26 am

HARRESA ...

Luli htja ime ėshtė e vogėl...
varri yt shumė larg...!
Mjaft qė unė tė mos mendoj pėr tė rikujtuar,
ėndrrat i kam lėshuar nėpėr fluturime
krahėt e tyre nuk kėputėn mė
nga armet e tua tė ndryshkura.
Dhe era jote e rėndė…
nuk e ndotė mė ajrin tim tė Lirisė!
Unė... ''Harroj,, sepse Fal"!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:27 am

NOTAT E MALLIT...

Lehtė petali i trandafilit u rrėzua
nga melodia zbritur nė pentagram
Kur rreze e diellit diku lart maja i preku,
kur pranė nė notat e mallit filloje kjo kėngė.

Puthjen e bekuar tėnden kaq tė shumėpritur …
Ajo e vetmja dhuratė e imja, e shtrenjta, qiellore…!
Mė erdhi pėrseri nė shpirtin e tallazitur…
Me ty, si njė dritė hyjnore…!

Me kėta gishtėrinj qė netėve takova
kaq herė vetminė mbi tastjerė
tani ta fėrkoj ballin kur ti fle i qetė
do te lutėm pėr ty edhe njė herė!

Prek duart e tua, ah ato duar sa herė i ėndėrrova
kaq larg i shihja dhe pranė nė cilindo tėndin kujtim
gjithė ēastet e jetuara, orėt e jetės time
mbi ato duart e tua, tė mia lanė mbishkrim…!

Ti erdhe dhe prapė do marrėsh fluturimin
e unė do tė shoh me tė njėjtin mallėngjim
do tė jap me vete si gjithmonė bekimin
nėn hijen e kėsaj peme , tek i njėti burim !

Tek ky burim i mallit do tė pres gjithmonė,
pres ujitjen e shuarjes sė mallit pėrsėri…
lumturomė, bėmė tė ndjej jetėn me kuptim
sa herė qė fytyrėn nė atė pikė loti, e shoh nė sytė e tu
E njoh vetėn femėr pėr ty e shtrenjtė o shpirti im!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:27 am

NGA...

Nga vitet ende nuk kam mėsuar
Qė tė mėsohem me vetminė…
U ndjeva keq nga duar qė ofronin miqėsinė
Dhe pse
Ah...!
Prekja e tyre
Mė vrau shpirtin, ma helmoi qetėsinė! !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:27 am

DUKE GĖRMUAR NĖ XHEPAT E KOHĖS...

Mbasdite verore qielli vesh mėndafshin e kuq
ngjyrė e tokės time larg diku...
Ti nuk njeh ende grepin e nostalgjisė
Si ta lodh zemrėn…
Ti nuk njeh shpaten e largesisė ,
Qė pret ēdo dėshirė
Ti nuk e njeh stinėn e mėrgimit
Se si lulėzon thatė rrėnjėt e jaseminit…
Se sikur njėherė ti tė kaloje tek unė kufinjtė e mendimit
Rruga jote do ndalonte nė njė qytet tė shkatėrruar tė shpirtit tim.

Atėherė , do kuptosh kėtė gjuhė me dallgė tė humbura
Nėpėr oqeane mbushur nga dete,
Lumenj e klithma shtegėtimesh pa fund…!
Larg kaq larg nga toka e dashur
Nga kull e lotėve dhe kurorė e dashurisė
Larg nga dhembshuria e dhembjes,
Qė ulė netėt nė dritarėn time tė nostalgjisė
Dhe shikoj pafundėsitė e udhėtuara nė erresirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:27 am

TĖ KAM THĖNĖ...

Jam njė trėndafil i eger ,
trėndafil malesh…
shumė larg nga ty...
nėse do parfum tė tillė petalesh
mos mė prek eger
se gjėmbat e mi tė ngulen nė sy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:27 am

Pastaj....

Pastaj ēdo gjė mori pėrmasa tė ēuditėshme
u derdhėn tė gjitha si nė kupė tė kohės
gėrryen edhe pikėn e fundit tė shpresės
tek rridhte nė trajėktorėn e tokės.
U rėnditėn qėlizat gjuhės rrjesht para buzėve
mbėshtetur tė pinė me fund kėtė ''lamtumirė"
kaēurrela qė lotė mbulojnė nė faqe, paskan zgjeghur
tė derdhėn mbi gjoks rreth qafės
dhembjet tė mbulojnė drejt qiellit
drejt puthjes tėnde qė pret aty plot dėshirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:27 am

NGA LARTĖSITĖ E TUA...

Kush tha se mu prenė flatrat e dashurisė
se krahun ma plagosi njė shigjetė
fluturimet mė bėn qė kurrė tė mos i nisė
nga dhembja qė kaq herė ma dha e bukura jetė.
Unė dhe Koha sa herė tė dashuruara
me hapat drejt saj kaq herė rrėzuar
e pėrsėri duke qeshur jemi ngritur
dashuritė qiellore me puthje duke pritur
heshtur kėrkoj me tė kjartė drejtimin
ku ''ēasti i fundit,,
Mua pa Kohėn!
mė jep krahė mė tė fortė pėr fluturimin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:27 am

MUND TĖ THEM MĖ KE MUNGUAR...

Nuk mė tregove kurrė ku ish sekreti asaj buzėqeshje
e cila me ty jetoi njė jetė tė tėrė nė sytė e tu dhe shpirtin tėnd
nuk mė the se ku forcat kaq herė i gjete
kur tė rrėzonin e ti ngrihėshe buzėqeshur pėrsėri nė kėmbė?!

Vitet kaluan fytyra jote engjėllore mbeti nė heshtje pėrsėri buzėqeshur
rrudhat mbi ballė si rrugė tė kohės sė kaluar shtriheshin mirėsisht
dorėn nė zemėr i vije humbjes me trishtim veshur
me njė ofshamė tė thellė i qeshur mbi dhembje qeshe sėrisht...

-Mos u mėrzit, mė thoshje, me humbjet e jetės qė vijnė
se ato janė pėr njeriun,jane mė i vyeri mėsim
mjerė kush ka frikė tė rrėzohet e mos njoh
lotin e dhembjes qė fati tė sjell nė kohė.
Ėshtė fat tė provosh gjithė shijet e natyrės
qė Zoti i ka falur pėr njerinė
mjerė kush ato ja mohoi vetės
e jetoi duke dhėnė dhembje mbi njerzinė!

E unė shpesh tė sjell nė mend si shembull i rrallė i urtėsisė
ashtu tė heshtur e menduar buzėqeshur mbi zhgėnjim
se kush vėrtetė dhembjen e provon
heshtja i flet edhe pse koha shpesh vonon...

Mė mungon sa shumė ''ti ndoshta e di"...
mė mungon shpesh herė kėshilla jote hynore
nė netėt qė gėdhija me ty nė kėtė largėsi
ku fjalėt bėheshin gurrė force, e kėshtjellės atėrore
nė shpirtin tim lanė gjurmė e nostalgji
tė dua dhe kujtoj buzėqeshjėn tėnde tė dashur
dorėn tėnde tė ngrohtė qė aq shumė mė mungon ti Engjulli im!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:27 am

KĖNGĖ E JETĖS...

Ma vranė dashurinė e shpirtit ėndėrrat
qė mėngjesėve mė kėndonin kėngė tė jetės
ma vranė dhe nuk ju dhėmba kur pa ndjenja ngela
si krijesė e tyre nė teatrin me rėrė ngritur pranė brigjesh largimi
varkė e braktisur edhe unė nė ktė rrugė mėrgimi.
Kėrkoja akoma tė zgjoj kėngė tė herėshme brėnda meje,
tek mbėshtesia fjalėt mbi buzė me dėshira tė ndezura
kur shetitjeve me natyrėn qė mė shfaqej e brishtė
fshiheshin dejeve tė zemrės dhembjet e hekurta!
Rendja tė kapja fluturat e bardha tė paqės agimeve vendit tim
qė netėve nė kėtė largėsi tė mė ri-sillnin ėndrrat
kujtimet qė brėnda meje pushuan
...tė vrara varur nė trungjet e prera tė kohės ....tashmė tharė!
Dikush donte tė mė shihte duke qarė
por unė qesh pėrsėri!
Lotėt kthyer njė vazo e kristaltė brėnda shpirtit tim
e ēdo ditė dashuria derdhet si lule mbi buzė e tingėllonė
Poezi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:28 am

NĖSE...

Nėse do tė shohėsh mallin tim
Zog ėshtė bėrė nėpėr shtegėtim
Nėse do tė shohėsh ndjenjėn time
Ėshtė tek lumenjtė nė vėrshime
Nėse do tė shohėsh lotin e pastėr,
Aty ėshtė ngrirė... tek plepi ynė i vjetėr, i kaltėr...

Veē , mos pyet pėr forcėn, krenarinė...
Nė gjunjė para teje
Kokėulura po rrinė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:28 am

SHKĖLQIMI YT...

Ditė e mė shumė
Ti mė vėrvitesh
Nėpėr mendimet e mia
Nė netėt pagjumė
Mė ngjan nė yll
Aq larg qėndron nga unė
Nė shtratin tėnd qiellor
Mė pėrgjon tinėzisht
Nuk bė zė
Por mė pėrkund
Nė djepin e pritjes
Deri sa gjumi tė mė pėrqafoj
E tė mė fal ėndrra tė mira
Mė thuaj...
Ē’do tė ndodh vallė?
Atėherė
Kur rrezet e para
Do tė lėmojnė ballin tim
E nuk do tė shoh mė
Shkėlqimin tend.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:28 am

TI VEĒ PAK PUSHO

Edhe nga largėsitė hyjnore
Ti rikthehesh
Me zėrin
Qė tingėllon ėmbėl
Nėpėr shtresat e zemrės
Sė pa'shpalosur

Me fluturim feniksi
Qiell i vrėrėt
Kthjellet

Ti veē pak pusho
Nė sytė e mi
Pastaj
Ik nė botėn tėnde...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:28 am

AS SOT NĖ MOT!

Borė e bardhė
Ngriu dėshirėn
Pėr tė vjedh shikimin
Dhe buzėn e zjarrtė

Se... ike shpejt

Mė shpejt se mendja vetė
Gjithēka takimit i le
E takimi treti
Nėpėr kohė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:28 am

HORIZONT HARRESE!

Pa bėrė
As edhe njė hap
Ti po fluturon larg
Shumė larg
Nė horizont harrese.

Sa mirė qė jetova pak
Bile pak
Aty...
Nė kėshtjellėn tėnde.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:28 am

PĖR TEK TI TANI JAM NISUR

Nga kaq larg me ankth udhėtoj.
Me orė tė tėra pėrmbi re...
Oh!...Kjo orė qė tė arrij,
E di mė pret dhe je atje.

E ēdo tė bėjmė ēastin e parė
Kur tė shikoj unė sytė e tu.
Do tė pėrpij me mallė dhe lotė
Do tė gėnjej: kam qenė kėtu!

Mė pas do ndjejmė qė jemi pranė
Do fillojmė tė themi plot.
Do dalim udhėve tė kėndojmė
Do shuajmė orėt kotė mė kotė.

E shohim prapė rindarjen tonė
Qė pas ca orėsh po na pret.
...Po le mė mirė aty t'i themi,
Se tani poshtė kam vėnė retė...

DASHURI E URREJTJE BASHKĖ

Dashuroj urrejtjen time
urrej dashurinė time.
A ėshtė kjo marrėzia mė e madhe
qė dikush ndonjėherė ka ndjerė?
A ėshtė kjo fjala mė e ēmendur
qė dikush ndonjėherė ka thėnė?
A jam unė ndryshe nga tė tjerėt
apo tė tjerėt janė si unė?
Tė dashuroj e tė urrej bashkė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:29 am

Pejes...

Edhe rrugėt me asfalt tė paasfaltuar
Edhe ndėrtesat e shtėpit e bombarduara
Edhe rrugicat me mbeturina
Edhe qentė endacakė qė bredhin rrugėve
Edhe tė papunėt qė enden poshtė e lartė
Edhe kėmbėt e zbathura qė tė kanė vėrshuar
Edhe personazhet e Migjenit qė tė bėjnė shoqėri ditė e natėn
Me tregtinė e egėr, qė t'i zbukuron rrugėt nga stėrndėrtimet...
Edhe pse pa reshtur i luftoj,
Prapė i dua, i respektoj
Janė tė miat, tė qytetit tim
Tė Ferizajit tim
Vendėlindjes sime!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:29 am

MĖ BĖN...

Mė bėn tė ndihem shpesh kaq e vetmuar
mė bėn tė zgjohem netėve tė gjata
mė bėn tė jem njė pasion i harruar
endacake e ėndrave tė mia tė pamata...

Porsi njė dėshirė e pamundur mė bėn tė endem
barbon nė kėrkim tė njė zemre tė artė
njė lotė qė buzėqesh mė bėn tė jem
mirazheve tė njė shkretėtire tė thatė...

Mė bėn tė jem gjithēka qė s'mundem
mė bėn tė kem gjithēka qė s'kam
mė bėn tė ndjej teksa tė prek buzėt
ėmbėlsinė e ėndRrės nė tė cilėn jam...

Pėrtej ēdo skaji mė bėn tė jem e dashuruar
ēdo imagjinate mė bėn qė t'ia kaloj
mė bėn tė lumtur, mė bėn tė vuaj
e mbi tė gjitha mė bėn tė tė dashuroj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:29 am

Atė ēast...

Fluturuan mendimet e mia
tutje bashkė me diellin perėnduan
u larguan dėshira e pasione
pėrveē teje gjithēka tjetėr pata,
por edhe ato m’u larguan!

Atė ēast do tė doja tė isha njė heshtje e marrė
njė fllad bregdeti ndėr flokėt e tua
njė buzėqeshje qė buzėt tė puth
rrahja zemrės tėnde do tė doja tė isha,
atė ēast aty, edhe njėherė tė jem dua...

Njėsh me natėn kėshtu u bėra
njėsh me pasionin pėr tė qenė brenda teje
e dėshiruar pėr tė qenė njė ėndėrr
mendim i njė nate tė ėmbėl vere...

Fluturuan mendimet e mia larg
mbetėm vetėm ne tė dy nė mendimet e mia
gjithēka tjetėr pata me diellin, por perėndoi
bashkė me kėto edhe ti shkove,
s'pata forcė tė tė ndaloj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:29 am

Ti MĖ MUNGON PĖRHERĖ!!!

Nėse ti mungon nė pranverė
Tė kota janė gjitha lulėt
Sytė mė ē'mallėn tek ti ēdo herė
Kur je prezentė ēdo gjė pėrkulėt!

Ti pėr mua nuk je rastėsi
Qė ikėn shpejt si meteor
Ėshtė mes nesh njė dashuri
Qė e ndjejė thellė nė krahėror...

Ti qė pėrherė mė mungon
Edhe botėn ma ke shėmtuar
Asgjė zemrėn nuk e plotėson
Pos pjesės tjetėr pėr ta bashkuar.

Sa mė tepėr qė shoh djem
Aq mė tepėr nė shpirt trazohem
Aq mė shumė zemra pėr ty po dhemb
Me askėnd z'dua tė kufizohem.

Kam kaluar nė pėrralla
Tė gėzuarit t'i takoj
Gjithēka pash e mėsova
Mungesėn tėnde kush se plotėsoj!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:29 am

MĖ KUPTO!!!

Pranė teje kur jam,
pranė meje kur je,
po mė pikuan lotėt,
mos mė pyet PSEEE?

Po mė pikuan lotėt,
mos fol! Mė shiko,
nėse mė dridhet zėri,
mos mė thuaj JOOO!

Pranė meje kur tė ulesh,
ma fshijė lotin tim,
po tė deshti zemra,
merrėm nė pėrqafim!

Nėse PO mė thua,
thuaj se kurrė s`ėshtė vonė,
merrem tė lutem afėr,
mė mbajė pergjithmonė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:29 am

PĖR TY!

Kisha dashtė tė jem zog,
tė shkoi vėnd me vėnd,
kur t`jesh i vetmuar,
tė ulem nė krahun tėnd!

Kisha dashtė tė jem flutur,
tė shkoi malė e pėrrua,
nektarin e lulėve,
t'ua falė buzėve tua!

Kisha dashtė tė jem lule,
si lulėt nė pranverė,
tė mė mbashė nė duar,
tė mė marresh erė!

Kisha dashtė tė jem qiell,
e shtrirė kėnd me kėnd,
ngjyrat e ylberit,
t'ia falė syrit tėnd!

Kisha dashtė tė jem hije,
e kur je i fjetur,
tė ulem pranė teje,
tė tė puthė mbi vetull!

Kisha dashtė tė jem ėndėrr,
dhe kur je nė gjumė,
tė vijė tė mos tė lė vetem,
se tė dua shumėėė!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:30 am

PRAPĖ PĖR TY!

Kur ulem,
kur ngritem..
dhe shkoj,
nė heshtje
vetėm nė ty mendoj!

Si larg,
si afėr...
kur jam,
njėsoj nė zėmėr te kam!

Kur mė shanė,
dhe ikė...
me vrap...
njėsoj tė dua prapė!

Kur qesh,
kur qaj,
kur kėndoj...
tė dua, tė dashuroj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:30 am

Lexoje shpirtin tim...!
(Edhe pse e di qė s'do e lexon)

Prore do tė jetosh nė mua
nė fshehtėsinė qė s'gjenė ngushėllim
me ty tė jem dėshirova
prejetėsi njerėzore- amshim ...

Ēdo gjė ėshtė jotja kur tė dashuroj
edhe shpirti im pas teje nė shtegėtim
por larg vetes pa ty tash jetoj
dje e lumtur, sot vuaj nė mjerim!

Zėrin tėnd dhe tėnden qetėsi
nė kėto netė shekuj tė gjata
i dėgjojnė pranė dritarės
tash vetėm yjet, hėna dhe nata ...

Pas hapave tua nė mugėtirė
dikush vrapon dhe kėrkon ēare
njėri-tjetrit i ngjajmė shumė mirė
por ty ende s'tė gjeta fare.

Ēdo gjė e jotja pra dhe mė mashtron
kur t'i ecėn mė dukesh se vallėzon
nė shtatin tėnd aromė trėndafili
e nė zerin tim veē kėngėmall bilbili ...

Shpesh mė vjen si hije e dlirė
mbėshtjell me kaltėrsinė e qiellit
nė sytė e tu puthjet me janė ngrirė
pa ty do shuhej dhe rrezja e diellit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:30 am

YLL I KĖPUTUR...

Tė gjitha lulet qė mblodha
gjatė jetės sime t’i fala ty...
Bashkė me shpresat e mia
shumėngjyrėshe pėr dashuri.

Me duar tė zbrazėta tani kėrkoj
prapė aromėn nė lule tė zbehta...
dhe dot se gjejė
se dikush ma ndaloj!

Syri im qė nė ty pa bukuri hyjnore,
tanimė nuk di tė magjepset mė gjė tjetėr
pėrveēse me njė buzėqeshje
tė njė foshnje tė pafajshme
qė si e tillė i ngjanė dashurisė sonė.

Nuk vajtoj dot, jo.
Pėr mua dielli nxehė gjithė,
kur e di se legjenda e dashurisė sonė,
qė u shua si njė yll i kėputur,
shkruhet dikur nė librat e dashurisė sė ēiltė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   Thu Sep 11, 2008 1:30 am

U mbylla nė zemrėn tėnde...

Zjarrin e kėngės sime tė strukur,
Do e liroj shtigjeve tė kaluara heshtaz, mija herė.
Le tė mė falin kopshtijet e trėndafilave
Tė ėndėrruar m'atanė horizontit,
Qė aroma e trėndafilve tė kopshtit tėnd,
Mė magjeps mė shumė, bashkė me shiqimet e tua
Tė fshehura pas dritareve tė padepėrtueshme.

Nuk pėrtova ta hap zemrėn,
Ajo ishte edhe ashtu e ytja,
Portėn e qetėsisė ta mbajta mbyllur
Larg erėrave tė paftuara.

Rugėtimet e mia
Le tė mbesin gjethe beharesh tė shumėpritura
Nė mesin e shumė tė tjerave,
E ti mė merrė...
Pėrherė nė shtegėtimet e tua,
Tė ndjej butėsinė e dorės sate
E shpirtit tėnd qė kėrkon e jep vetėm dashuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI DASHURIE, POEMA , VJERSHA, KRIJIME, SHPREHJE DASHURIE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 11Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Skender Korēa: Trajektore dashurie
» VIKTORIA XHAKO - SONET DASHURIE - Poezi
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: