ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shqiperia renditet ne vendin e 107-te, sipas perdorimit te teknologjise informatike...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Shqiperia renditet ne vendin e 107-te, sipas perdorimit te teknologjise informatike...   Sat Aug 09, 2008 2:13 am

Shqiperia renditet ne vendin e 107-te, sipas perdorimit te teknologjise informatike

Kėshtu vendi ynė rendit nė fundin e listės e cila mban 122 shtete, duke qėndruar pas vendeve me zhvillim tė ulėt ekonomik. Ndėrsa fqinji ynė, Maqedonia u rėndit nė vendin e 81-tė duke realizuar pėrparim. Danimarka pėr herė tė parė gjendet nė kreun e rang listės, duke ia marrė primatin Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (SHBA), qė ranė nė vendin e shtatė. Prapa Danimarkės, e cila ka 5.71 pikė, gjenden Suedia, Singapori, Finlanda, Zvicra dhe Holanda, ndėrsa nė mesin e dhjetė vendeve tė para ėshtė Islanda, Britania e Madhe dhe Norvegjia. Shqipėria gjendet nė vendin e 107-tė, ndėrsa nga vendet tjera tė rajonit, mė sė miri e renditet Sllovenia nė vendin e 30-tė (4.41), vijon Kroacia nė vendin e 46-tė, Greqia nė vendin e 48, Turqia nė vendin e 52-tė, Rumania nė vendin e 55-tė, Bullgaria nė vendin e 72-tė, Serbia nė vendin e 74-tė dhe Bosnja e Hercegovina nė vendin e 87. Njėra nga autorėt e kėtij raporti, Irene Mia konsideron se ICT-ja e zbatuar gjithnjė e mė shumė po bėhet element kyē, me tė cilin vendet realizojnė pėrparim tė vazhdueshėm. Shtetet nordike treguan se orientimi i hershėm drejt arsimimit dhe inovacioneve dhe zbatimi i pėrhapjes sė (ICT) paraqet strategji fitimtare pėr arritjen e konkurreshmėrisė zhvillimore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Shqiperia renditet ne vendin e 107-te, sipas perdorimit te teknologjise informatike...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtė
» Ora e dashurisė
» "Tė vrarėt" sipas KiE-sė, jetojnė tė gjallė nė Pejė
» POEZI QE FITOI VENDIN E PARE NE KOKURSIN LETRAR TE MALISHEVES?
» Ēdo gjė qė ka tė bėj me zgjedhjet lokale nė Kosovė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Argetim & Zbavitje :: Kuriozitete-
Kėrce tek: