ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 IBM ēliron botėn nga Microsofti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: IBM ēliron botėn nga Microsofti   Mon Sep 15, 2008 10:35 pm

IBM ēliron botėn nga Microsofti
IBM qe njė dekadė ėshtė
duke pėrqafuar pėrdorimin e sistemit operativ Linux, dhe vazhdimisht kėrkon
mėnyra tė reja pėr tė mbajtur Microsoftin sa mė larg nga produktet e veta. Duket
se nė misionin e vet po pėrparon mjaft mirė.
IBM sapo ka nėnshkruar
marrėveshje Red Hat, Novell dhe Ubuntu. Qėllimi i bashkėpunimit ėshtė krijimi i
kompjuterėve tė cilėt nuk pėrdorin softuer tė Microsoftit.

"Ideja e
kompjuterit personal tė lirė nga Microsofti ėshtė nė ajėr pėr njė kohė tė
gjatė", ka thėnė drejtoresha pėr Linux nė IBM, Inna
Kuznetsova. "Pikėrisht tani po krijojmė partneritet me shpėrndarėsit e Linuxit
dhe shitėsit e harduerėve qė kjo gjė tė ndodhė".

Kuznetsova ka refuzuar
tė komentojė aspektin financiar tė marrėveshjes, mirėpo shumė me qejf ka sqaruar
se ēfarė roli do tė ketė IBM nė procesin
demicrosoftizimit. "Roli ynė do tė jetė ta promovojmė atė dhe sigurimi i
softuerit tė duhur pėr kompanitė", ka thėnė ajo. "Mendoj se ekziston njė nevojė
e madhe pėr mjedise alternative kompjuterike".

IBM
mendon se kompanitė e vogla janė posaēėrisht cak i mirė pėr projektin e
tyre. Duke pėrdorė zgjidhje pa pagesė, do t’u zvogėlohen shpenzimet e afarizmit.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
IBM ēliron botėn nga Microsofti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: