ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 HP rrit fitimin pėr 14 %

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: HP rrit fitimin pėr 14 %   Mon Sep 15, 2008 10:56 pm

HP rrit fitimin pėr 14 %

Prodhuesi mė i madh botėror i kompjuterėve personal,
Hewlett-Packard, nė tremujorin e afarizmit pėr kėtė vit ka shėnuar rritje prej
rreth 14 pėr qind.

Nga HP ėshtė njoftuar se fitimi ėshtė rritur mė sė
shumti pėr shkak tė hyrjeve ndėrkombėtare nga shitja dhe kėrkesa e madhe pėr
laptopė. Tremujori, i cili ka pėrfunduar me 31 korrik, ėshtė rritur pėr neto
profit tė HP-sė pėr 2.03 miliardė dollarė derisa para njė viti ky profit ka qenė
1.87 miliardė.

Shitja ėshtė rritur pėr dhjetė pėr qind, nė 28 miliardė
dollarė, derisa pesė pėr qind kompania ia vesh lėkundjes sė kurseve valutore.
Kėrkesa evropiane ėshtė rritur pėr 16 pėr qind, nė 11.2 miliardė dollarė derisa
pėrfitimi nga Lindja ėshtė rritur pėr 14 pėr qind, respektivisht, 5.2
miliardė.

Fitimin mė tė vogėl HP-sė ia kanė sjellė Shtetet e Bashkuara tė
Amerikės ku ėshtė shėnuar rritje prej 4 pėr qind (11.6 miliardė
dollarė).

Nėse shihet nga pikėpamja globale, fitimi nga shitja e
kompjuterėve ėshtė rritur pėr 15 pėr qind (10.3 miliardė dollarė) pėr shkakun,
siē pohojnė nga HP, e dizajnit tė ri dhe atraktiv tė laptopėve. Rritja e shitjes
sė laptopėve ėshtė 26 pėr qind, derisa shitja e desktopėve ėshtė rritur pėr pesė
pėr qind.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
HP rrit fitimin pėr 14 %
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mimoza Dajēi:DUA TĖ RRIT NDJESHMĖRINĖ PĖR FATIN E NJERIUT TĖ KOSOVĖS NĖ PĖRDITSHMĖRI DHE ARDHMĖRI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: