ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pasuesit e lėvizjes open source dhe adhuruesit e Linuxit mė nė fund po ia...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Pasuesit e lėvizjes open source dhe adhuruesit e Linuxit mė nė fund po ia...   Mon Sep 15, 2008 11:14 pmPasuesit
e lėvizjes open source dhe adhuruesit e Linuxit mė nė fund po ia
arrijnė qėllimit edhe nė planin telekomunikativ – ėshtė paraqitur edhe
celulari i dytė i kompanisė Openmoko, i cili vihet nė funksion nga
platforma ‘e hapur’.


Kompania Openmoko nga Tajvani
prej dje nė treg ofron pajisjen e emėruar Neo FreeRunner – smartphone i
bazuar nė Linux, pjesėt harduerike tė cilės nė tėrėsi i janė pėrshtatur
filozofisė open source (kod i hapur). Pėr mė shumė, kompania pohon se
pajisja do tė shitet me pajisje pėr hapjen e shtėpizės nė mėnyrė qė
shfrytėzuesit tė mund tė kanė qasje tė plotė nė tė gjitha komponentėt
harduerikė.

Sa
i pėrket anės harduerike, Openmoko Neo FreeRunner shitet nė dy variante
- 850MHz apo 900 MHz Tri-band GSM, e qė tė dyja pajisjet pėrmbajnė 128
MB WSDRAM dhe 256 MB NAND memorie flash, ekran 2.8 inēėsh (480 x 680)
tė ndjeshėm nė prekje, Wi-Fi 802.1 1b/g, AGPS, GPRS 2.5G dhe Bluetooth.
Sa i pėrket platformės e cila e vė nė funksion pajisjen, bėhet fjalė
pėr sistemin e pėrshtatur operativ GNU/Linux i cili nė parim ofron
mundėsitė e pėrzgjedhjes sė numrave, dėrgimit tė porosive SMS dhe
ruajtjen e kontakteve personale. Tė gjitha detajet tjera teknike nė
tėrėsi mund t’i programojnė shfrytėzuesit dhe t’i shtojnė nė pajisjen e
tyre si dhe tu ofrojnė ato pa pagesė pėrdoruesve tjerė.

Openmoko
Neo FreeRunner pas modelit Neo 1973 ėshtė pajisja e dytė e kėsaj
kompanie, dhe mund tė blihet me ēmim prej 399 dollarėsh.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Pasuesit e lėvizjes open source dhe adhuruesit e Linuxit mė nė fund po ia...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Denimi i Smajl Haradinajt dhe Lėvizjes Nacional-ēli­ri­mtare e Kosovės - Grupi i deēanit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: