ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sipas disa vlerėsimeve, gjatė vitit tė kaluar, po thuajse gjysma e numrit tė...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Sipas disa vlerėsimeve, gjatė vitit tė kaluar, po thuajse gjysma e numrit tė...   Mon Sep 15, 2008 11:14 pm
Sipas
disa vlerėsimeve, gjatė vitit tė kaluar, po thuajse gjysma e numrit tė
pėrgjithshėm tė televizorėve tė shitur rreth e rrotull botės kanė qenė
pajisje LCD ose plazma, por ajo qė ėshtė mė pak e ditur ėshtė se
teknologjia, e cila shfrytėzohet gjatė pėrpunimit tė kėtij lloji tė
pajisjes, dukshėm ndikon nė ngrohjen globale.


Ekspertėt
kanė bėrė tė ditur se gjatė njė pjese tė caktuar tė pėrpunimit tė LCD
dhe plazma ekraneve, shfrytėzohet njė gaz NF3 (trifluoride azot), i
cili ėshtė madje 17 mijė herė mė i rrezikshėm se sa dyoksidi i
karbonit, qė deri tash ėshtė llogaritur si shkaktar kryeson i ngrohjes
globale.

Kėto tė dhėna, i ka publikuar profesor Michael Prather
nga Univesiteti i Kalifornisė, nė revistėn e njohur New Scientist.
Sipas prezantimeve tė tij, vetėm kėtė vit nė atmosferėn e tokės janė
lėshuar rreth 4 mijė tonė NF3, ndėrsa kjo shifėr gjatė vitit tė
ardhshėm parashihet tė dyfishohet.

Sipas Prather, ėshtė fjala
pėr njė problem shumė serioz, dhe kjo pėr faktin se gazi NF3, i cili
shfrytėzohet pėr prodhimin e LSD dhe plazma ekraneve, nuk ėshtė i
mbuluar me marrėveshjen e Kyotas, qė ka pėr qėllim uljen globale tė
emetimit tė gazrave tė rrezikshėm nė rrethinė.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Sipas disa vlerėsimeve, gjatė vitit tė kaluar, po thuajse gjysma e numrit tė...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bale Beka:Festohet perfundimi i vitit shkollor
» Mentor Thaqi:URIME DHE GĖZUAR DITĖLINDJEN VLERĖ, O MBESA IME PLOT VLERĖ!
» DISA ASPEKTE TĖ EPIKĖS HISTORIKE NĖ KĖNGĖT POPULLORE SHQIPTARE
» Si nė pėrralla, qeni zbulon qypin me ar me vlerė prej 10 mln dollarė (FOTO)
» Ora e dashurisė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: