ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shuhet rrjeti mė i vjetėr mobil

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Shuhet rrjeti mė i vjetėr mobil   Tue Sep 16, 2008 12:07 am

Shuhet rrjeti mė i vjetėr mobil

Rrjetet e telefonave mobilė qė shfrytėzohen pėrditė janė disa,
mirėpo secili prej atyre ekzistues ėshtė i bazuar nė transmetimin
digjital. Nė fillim tė vitit tė ardhshėm do tė shuhet rrjeti mė i
vjetėr analog mobil nė botė – OnStar.
Rrjeti OnStar ėshtė i pranishėm nė treg qė 24 vjet dhe ai ende
shfrytėzohet nga njė milionė njerėz nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Ai ėshtė nėn pronėsinė e prodhuesit tė automjeteve General Motors,
automjetet e tė cilit shfrytėzojnė pikėrisht telefonat e OnStar, derisa
kėtė rrjet e shfrytėzojnė edhe rreth 400.000 ekonomi shtėpiake
amerikane, sepse kanė alarme tė integruara dhe sisteme tė cilat
shfrytėzojnė rrjetin OnStar.

Lajmi pėr shuarjen e rrjetit mė tė vjetėr mobil ėshtė befasues, duke
marrė parasysh se qeveria amerikane, qysh nė vitin 2002, kishte
vendosur qė duhet tė shuhen tė gjitha rrjetet analoge tė kėtij lloji.

Shuarja e OnStar ėshtė pėrcaktuar pėr 18 shkurt tė vitit tė ardhshėm.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Shuhet rrjeti mė i vjetėr mobil
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...
» Familja Kajana, 100 vjet e persekutuar nga xhonturqit dhe komunistėt
» Frank Shkreli: Bashkimi i Kombit - Enderra qe nuk shuhet
» 'Grupi i Llapit' dėnohet me 13 vjet burgim
» Pėrkujtim:Nėntė vjet pa vėllain e dashur Mehmet Ahmetaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: