ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ECIKS sjell investimet e para nė IT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: ECIKS sjell investimet e para nė IT   Tue Sep 16, 2008 12:11 am

ECIKS sjell investimet e para nė IT

Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS), qė pėrfaqėson Agjencinė e
Kosovės pėr Promovimin e Investimeve nė rajonin gjermanofolės, vazhdon
tė sjellė investitorė tė rinj nė Kosovė.
Njė projekt qė ECIKS ka identifikuar nė vitin 2005 e qė parasheh
zhvillimin e softuerit nė Kosovė pėr nevojat e kompanive austriake,
ėshtė tashmė nė fazėn e realizimit. Kompania e njohur austriake
"Wertheim" do tė investojė nė Kosovė nė zhvillimin e njė pakete tė
sofistikuar softuerike pėr kontrollimin dhe menaxhimin e kasafortave
bankare.

Softueri, qė do tė zhvillohet gjatė dy viteve tė ardhshme nga kompania
kosovare “Rrota”, pėrveē menaxhimit tė klientėve do tė mundėsojė edhe
qasjen e klientėve nė kasaforta pėrmes tė dhėnave biometrike.

Pėrmes kėtij investimi, vlera e tė cilit arrin nė 300.000 Euro,
drejtpėrsėdrejti do tė hapen gjashtė vende tė reja tė punės dhe do tė
mundėsohet transferimi i dijes dhe teknologjisė moderne pėrmes
seminareve tė organizuara nė bashkėpunim me Universitetin e Prishtinės
dhe me Odėn Ekonomike tė Kosovės.

I tėrė projekti do tė realizohet me pėrkrahjen financiare tė Agjencisė
Austriake pėr Zhvillim (ADA), e cila do tė marrė pėrsipėr njė pjesė tė
investimit.

Ėshtė ky njė projekt jashtėzakonisht prestigjioz qė do tė kontribuojė
nė promovimin e investimeve dhe tė outsourcing nė Kosovė. Kasaforta tė
prodhuara nga kompania Wertheim pėrdoren nė mbi 400 filiale tė bankave
nė Austri, Zvicėr, Kroaci e Sllovaki, kurse softueri qė kontrollon dhe
mundėson qasjen e klientėve nė kasaforta tash e tutje do tė prodhohet
nė Kosovė nga kompania "Rrota".

ECIKS qė nga viti 2005 ka veēuar sektorin e teknologjisė informative
dhe tė bujqėsisė si sektorė me shumė potencial pėr investime tė huaja.
Ky ėshtė projekti i parė i realizuar nė sektorin e IT-sė e qė ėshtė
identifikuar dhe pėrkrahur nga ECIKS qė nga fillimi. Nė ndėrkohė, zyra
e IPAK/ECIKS nė Vjenė mbetet e angazhuar nė mbėshtetjen e projekteve
tjera serioze, tė cilat pritet tė realizohen gjatė muajve tė ardhshėm,
si dhe njė numri tė madh tė projekteve pėr tė cilat ende kėrkohen
investitorė tė huaj.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
ECIKS sjell investimet e para nė IT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mirėdon Fusha sjell:Nga kujtimet pė Aziz Zhilivoden
» Me para tė shtetit shėtitje nė Paris (Foto)
» Kastriot Myftaraj sjell njė raport sekret pėr Dronin!
» Sipas serbėve, Flamuri ynė para Skenderbeut, paska pasur mbi shqiponjė njė kryq
» POLICI MUHAMET MITAT LATIFI ME DETYRĖ NĖ GJILAN PARA LUFTE DHE MBAS LUFTE, KERCNON ME POROSI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: