ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gati 26 vjet pas paraqitjes sė rrjetės sė parė mobile...

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 27
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Gati 26 vjet pas paraqitjes sė rrjetės sė parė mobile...   Tue Sep 16, 2008 12:12 amGati 26 vjet pas paraqitjes sė rrjetės sė parė mobile, numri i
pėrgjithshėm i shfrytėzuesve tė celularit ka arritur numrin mbresėlėnės
prej 3.3 miliardėsh, qė sipas tė dhėnave aktuale ėshtė gjysma e
njerėzve tė botės.
Sipas tė dhėnave tė analistėve tė kompanisė Informa, 2.571.563.279
njerėz nė botė shfrytėzojnė rrjetėn mobile GSM, derisa pjesa tjetėr
deri nė 3.3 miliardė, qė ėshtė numri aktual i shfrytėzuesve, shfrytėzon
rrjetat CDMA dhe tjera.

Nė tė njėjtėn kohė, nga Informa njoftojnė se, edhe pse sipas numrit tė
shfrytėzuesve duket qė gjysma e njerėzve tė botės posedojnė celularė,
kjo nė fakt nuk ėshtė krejt ashtu, duke marrė parasysh qė penetrimi nė
disa vende ėshtė mė i madh se 100 pėr qind. Nė ato vende numri i madh i
shfrytėzuesve posedojnė dy apo mė shumė celularė.

Shtetet me penetrimin mė tė madh tė celularėve pėr kokė banori janė
Arabia Saudite, Suedia dhe Norvegjia, derisa rritja mė e madhe e
shfrytėzuesve shėnohet nė Kinė e Indi.

Sipas tė dhėnave tė IPC (International Programs Center) tė zyrės
amerikane Census, popullata botėrore numėron 6.635.077.187 njerėz.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Gati 26 vjet pas paraqitjes sė rrjetės sė parė mobile...
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...
» Kastriot Marku: Pjetėr Bogdani dhe "Ēeta e profetėve" 320 vjet pas vdekjes
» Tekste kėngėsh tė vjetra
» Zymer Neziri:RAMIZ KELMENDI, 80 VJET JETĖ TĖ SHKRIMTARIT TĖ MADH
» Njė letėr nga miku Kristaq Shabani:?10 vjet revistė letrare "Keleno"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: