ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Google fsheh tė vėrtetėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Google fsheh tė vėrtetėn   Tue Sep 16, 2008 12:14 am

Google fsheh tė vėrtetėn

Shkencėtarėt thonė qė makina mė e madhe e
kėrkimit nė internet, nė disa fusha tė veprimit tė saj, pėr shkak tė
joobjektivitetit, paraqet rrezik tė madh nė tė cilin duhet tė reagohet.
Ekipi hulumtues nė krye me profesorin Hermann Maurer, udhėheqės i
Institutit pėr sisteme informatike dhe mediume kompjuterike, nė Graz tė
Austrisė, pohon qė Google ngadalė po shndėrrohet nė “vėllain e madh”,
duke krijuar monopole tė papranueshme.

"Google nė shumė raste shkel intimitetin", thuhet nė hulumtimin e
shkencėtarėve austriakė, tė cilėt pohojnė qė Google pėrdorė “vegla” tė
ndryshme pėr mbledhje tė informatave, por atė nuk e obligojnė kurrfarė
ligjesh, siē ekzistojnė nė nivele shtetėrore, mbi mbrojtjen e tė
dhėnave.

Hulumtimi rekomandon qė Google ndikon nė ekonomi, sepse gjatė kėrkimit,
rezultatet e marra nuk pėrshtaten sipas rėndėsisė reale, por nga
shpeshtėsia qė ėshtė rezultat i politikės – kush paguan mė shumė ėshtė
mė i pranishėm nė internet.

Mė tutje, ekspertėt austriakė thonė qė ekziston edhe rrezik i madh i
shtrembėrimit tė sė vėrtetės, sepse shumica e njerėzve gjatė kėrkimit
tė dhėnave mbėshteten nė Wikipedia dhe Google, e qė tė dyja shpesh nuk
janė burime tė sakta tė informacionit.

"Qėllimi i hapur i Googlet ėshtė qė tė grumbullojė sa mė shumė
informata pėr ēdo gjė nė botė. Ėshtė e papranueshme qė aq shumė pushtet
tė jetė nė duart e njė kompanie private: ajo mund tė sabotojė,
kontrollojė dhe dominojė botėn me lirinė e saj tė veprimit", tėrhiqet
vėmendja nė pėrfundimet e hulumtimit.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Google fsheh tė vėrtetėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E PA BESUESHME POR E VĖRTETĖ
» Diplomat false tė 93 arsimtarėve tė Malishevės qė u "fshehėn"
» DERI KUR TĖ MIRREMI ME VETVETEN E JO ME ARMIKUN E VĖRTETĖ..?
» Cakrani i Fierit, fshati qė fsheh thesaret e mbretėrve ilirė tė Jugut
» Mali Sharr, atraksion i vėrtetė pėr ekoturistėt

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: