ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Radio Software - Si te dėgjohen internet radio stacionet?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Radio Software - Si te dėgjohen internet radio stacionet?   Tue Sep 16, 2008 12:14 am

Radio Software - Si te dėgjohen internet radio stacionet?Internet Radio ka shumė pėrparėsi nė raport me mėnyrėn klasike tė
radio emetimit nėpėrmjet valėve. Pėr tė pėrmbushur minimumin e audio
kualietit tė muzikės se emetuar, radio stacioni duhet tė pėrdorė FM
komercial, cka praktikisht mbulimi me valė i hapsirave me kėso valė
ėshtė shumė i vogėl. Nė shumė raste ky mbulim pėrfshin vetėm njė qytet
apo komunė, kurse vetėm radio stacionet mė tė pasura mund tė kenė FM
trasnmetuesin. Edhe nė kėtė mėnyrė radio stacioni nuk do tė jetė nė
mundėsi qė tė arrijė deri tek dėgjuesit qė gjendet jashtė shtetit.

Nga ana tjetėr, Internet radio stacionet kanė mundėsi tė arrijnė deri
tek cdo shtėpi nė planetė vetėm me anė tė njė lidhje tė internetit.

Sot ajo po thjeshtėsohet shume, kėshtu qė pėrvec qė mund tė dėgjohet nė
PC nė shtėpi, ajo mund tė dėgjohet nė telefona mobil apo edhe aparatet
tjera qė mund tė kyqen nė internet. Nokia tashmė ėshtė e pajisur me
softėare pėr tė dėgjuar muzikė tė kėtij lloji. Mirėpo, lidhja e
internetit nė kėtė mėnyrė nuk ėshtė edhe aq e lirė, prandaj kjo mbetet
si njė mundėsi atraktive.

Si pėrparėsi e dytė ėshte edhe largimi i radio aparateve pasi tani mund
tė dėgjjohet radio edhe nėpėr kompjutera tė ndryshėm qė pėrdoren pėr
arsye tė ndryshme.

Si pėrparsi tjetėr ėshtė edhe kualiteti i zėrit. Duke i falemenderuar
pėrparėsive teknologjike, nuk ka ndonjė barrierė qė kualiteti i zėrit
tė shkojė aq sa dėshiron tė lėshojė radio stacioni apo dėgjuesit qė e
dėgjojnė, kurse tek FM emetimi ekziston njė limit nė kualitet i cili
nuk mund tė tejkalohet.

Nė praksė, secili radio stacion qė bėn "streaming" (emeton nė
internet), programin e saj me kualitet prej 128 Kbit/s tejkalon
kualitetin e zėrit qė FM radio stacioni ėshtė nė gjendje tė emitojė.
Kualiteti i zėrit i emituar nėpėrmjet FM klasik ėshtė 96 Kbit/s.
Gjithashtu nė internet mund tė gjendet radio stacione qė emitojnė
kualitet edhe me 320 Kbit/s. Prandaj, nėse keni altoparlantė kualitativ
dhe internet tė shpejtė, keni arritur njė perfeksion tė kualitetit.
Prandaj edhe si pėrparsi kryesore e asaj klasike dhe internetit ėshtė
Kualiteti i zėrit.

Si pėrparėsi e katėrt mund tė merret edhe fleksibiliteti. Pėr dėgjim
mund tė pėrdoret njė numėr i madh i hardverit si dhe softverit. Nė
shumė raste, radio stacionet kanė tė ndara streamingun, prandaj
dėgjuesit mund tė zgjedhin vet se me cka dėshirojnė tė dėgjojnė.

Ekzistojnė njė numėr i madh i playerave qė mund tė ofrojnė dėgjim tė radios nė internet
.Winamp


Nė grupėn e parė bėn pjesė ėinamp i cili si RealPlayer apo iTunes
japin zgidhje "tė gjitha nė njė". Sa i pėrket dėgjimit tė internet
radios, Winamp ofron zgjidhje tė integruar tė bazuar nė SHOUTcast
Internet radio regjistėr. Kur tė startohet Winamp playeri, nė anėn e
majtė tė navigacionit tė programit mund tė shihen kategortiė nė formė
tė menysė dhe njėra ndėr to ėshtė edhe Online Services. Nė kuadėr tė
saj ėshtė njėra Shoutcast Radio, dhe kur tė klikohet nė tė ka Media
Library dhe lista e radio stacioneve. Ato mund tė radhiten sipas
zhanrit tė muzikės apo edhe kualitetit tė streaming, dhe e gjitha mbi
96 Kbit/s do tė thote se ėshte kualitet mė i mirė se ai klasik. Duke
klikuar dy herė fillon emitimi...


RealPlayer


Si zgjidhje tjetėr me princip "tė gjitha nė njė" ėshtė edhe
RealPlayer. Programi nė koncept na pėrkujton iTunes, kėshtu qė ofron tė
gjitha mundėsitė e ėeb kėrkuesit, blerjes sė muzikės, internet radios e
deri te incizimi i CD-ve. Njė gjė qė iriton ėshtė reklama agresive,
kėshtu qė sa herė dėshirojmė tė ndėrrojmė radio stacionin ju duhe tė
dėgjoni dhe shikoni reklamėn qė e servon vet RealNetworks.

Dėgjimi i internet radios ėshtė i thjeshtė si tek programet tjera. Nė
Media Library tė hapur duhet tė zgjidhni ikonėn Music and My Library
dhe nė anėn e majtė pastaj Radio. Nė kėtė mėnyrė kemi RealRadio
rryfyesun me radio stacione kualitative dhe mund tė i zgjedhim sipas
zhanrit.


WMP dhe iTunes


Windows Media Player dhe iTunes janė playerat mė tė pėrhapur dhe mė
tė pėrdorur. Tė dy programet ofrojnė mė shumė hapsirė pėr audio dhe
sjellin dėgjim tė integruar tė radio stacioneve. Tek ėindoės Media
Player ky funksion gjendet tek Media Guide seksioni dhe aktivizohet
duke klikuar tek Link Internet Radio. ėindoės Media Guide ka
koleksionin e saj tė radio stacioneve mė tė popullarizuara. Me iTunes
situata ėshtė e njejtė, vetėm se pėr t'u lidhur ėshtė mė e thjeshtė. Nė
anėn e majtė gjendet linku radio.

Pėrvec kėtyre programeve qė janė pė tė pėrhapur, ekzistojėn edhe programe tjera si Screamer Radio, XTreamradio etj.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Radio Software - Si te dėgjohen internet radio stacionet?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Agim Gashi:KRIMINALITETI NE INTERNET

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: