ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit   Sun Aug 10, 2008 1:30 pmSipas disa vlerėsimeve, gjatė vitit tė kaluar, po thuajse gjysma e numrit tė pėrgjithshėm tė televizorėve tė shitur rreth e rrotull botės kanė qenė pajisje LCD ose plazma, por ajo qė ėshtė mė pak e ditur ėshtė se teknologjia, e cila shfrytėzohet gjatė pėrpunimit tė kėtij lloji tė pajisjes, dukshėm ndikon nė ngrohjen globale.
Ekspertėt kanė bėrė tė ditur se gjatė njė pjese tė caktuar tė pėrpunimit tė LCD dhe plazma ekraneve, shfrytėzohet njė gaz NF3 (trifluoride azot), i cili ėshtė madje 17 mijė herė mė i rrezikshėm se sa dyoksidi i karbonit, qė deri tash ėshtė llogaritur si shkaktar kryeson i ngrohjes globale.

Kėto tė dhėna, i ka publikuar profesor Michael Prather nga Univesiteti i Kalifornisė, nė revistėn e njohur New Scientist. Sipas prezantimeve tė tij, vetėm kėtė vit nė atmosferėn e tokės janė lėshuar rreth 4 mijė tonė NF3, ndėrsa kjo shifėr gjatė vitit tė ardhshėm parashihet tė dyfishohet.

Sipas Prather, ėshtė fjala pėr njė problem shumė serioz, dhe kjo pėr faktin se gazi NF3, i cili shfrytėzohet pėr prodhimin e LSD dhe plazma ekraneve, nuk ėshtė i mbuluar me marrėveshjen e Kyotas, qė ka pėr qėllim uljen globale tė emetimit tė gazrave tė rrezikshėm nė rrethinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Plazma dhe LCD ekranet dėmtojnė shtresėn e ozonit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Informatika, Shkarkime :: Info, Tutoriale, Mesime-
Kėrce tek: