ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Opera ankohet ndaj Microsoftit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Opera ankohet ndaj Microsoftit   Tue Sep 16, 2008 12:17 am

Opera ankohet ndaj Microsoftit


Opera ka dorėzuar njė ankesė nė Komisionin Evropian
ndaj Microsoftit pėr faktin qė shfletuesi i internetit Internet
Explorer ėshtė i integruar nė Windows, gjė qė zvogėlon mundėsitė e
barabarta tė konkurrencės.
Kjo ėshtė ankesa e parė e kėtij lloji qėkur Komisioni i njėjtė
gjigantit softuerik i ka vėnė gjobė pėr shkelje tė ligjit mbi
konkurrencėn e tregut.

Opera ėshtė kompani norvegjeze qė produkt kryesor ka shfletuesin e
internetit me po tė njėjtin emėr, i cili, sipas vlerėsimeve tė
ekspertėve, pėrkundėr dominimit tė Firefox dhe Internet Explorer, ėshtė
njė produkt shumė cilėsor.

Nė ankesėn e dorėzuar nė KE thuhet qė Microsofti nė mėnyrė tė
paligjshme lidh shfletuesin e saj tė internetit me sistemin operativ
Windows dhe kėshtu u vėshtirėson konkurrencėn nė treg prodhuesve tjerė
tė shfletuesve. Opera ankohet edhe ndaj mosrespektimit tė standardit tė
uebit nga ana e Microsoftit pėr shkak tė cilit ėshtė rrezikuar
funksionimi i rregullt i shfletuesve tė ndryshėm nė faqet e uebit.

Kjo ankesė na pėrkujton nė njė tė ngjashme tė vitit 1998 nė SHBA kur
ministria e drejtėsisė kishte bėrė dėgjim publik pėr konkurrencėn e
paligjshme tė Microsoftit ndaj shfletuesit Netscape.

Opera si anėtare e ECIS (European Committee for Interoperable Systems)
flet edhe nė emėr tė kėsaj shoqate dhe sė bashku kėrkojnė nga Komisioni
Evropian tė shtyjnė Microsoftin tė ndajė shfletuesin e vet nga Windowsi
si dhe tė respektojė standardin e uebit.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Opera ankohet ndaj Microsoftit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Tradhtia e shqiprisė ndaj kosoves u vune ne sherbim te jugosllaveve
» AKTET GJENOCIDALE Prof.Dr.Sabile Ēekmezi-Basha:TĖ UDB-SĖ NDAJ TĖ BURGOSURVE POLITIKĖ Shqiptarė
» Vasil Premēi: Magjia e pjergullės sė rrushit...
» Epoka e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: