ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Edhe njė celular i pajisur me Linux

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Xhulio
Moderator/e
Moderator/e
avatar

Numri i postimeve : 357
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Edhe njė celular i pajisur me Linux   Sun Aug 10, 2008 1:32 pm

Pasuesit e lėvizjes open source dhe adhuruesit e Linuxit mė nė fund po ia arrijnė qėllimit edhe nė planin telekomunikativ – ėshtė paraqitur edhe celulari i dytė i kompanisė Openmoko, i cili vihet nė funksion nga platforma ‘e hapur’.
Kompania Openmoko nga Tajvani prej dje nė treg ofron pajisjen e emėruar Neo FreeRunner – smartphone i bazuar nė Linux, pjesėt harduerike tė cilės nė tėrėsi i janė pėrshtatur filozofisė open source (kod i hapur). Pėr mė shumė, kompania pohon se pajisja do tė shitet me pajisje pėr hapjen e shtėpizės nė mėnyrė qė shfrytėzuesit tė mund tė kanė qasje tė plotė nė tė gjitha komponentėt harduerikė.Sa i pėrket anės harduerike, Openmoko Neo FreeRunner shitet nė dy variante - 850MHz apo 900 MHz Tri-band GSM, e qė tė dyja pajisjet pėrmbajnė 128 MB WSDRAM dhe 256 MB NAND memorie flash, ekran 2.8 inēėsh (480 x 680) tė ndjeshėm nė prekje, Wi-Fi 802.1 1b/g, AGPS, GPRS 2.5G dhe Bluetooth. Sa i pėrket platformės e cila e vė nė funksion pajisjen, bėhet fjalė pėr sistemin e pėrshtatur operativ GNU/Linux i cili nė parim ofron mundėsitė e pėrzgjedhjes sė numrave, dėrgimit tė porosive SMS dhe ruajtjen e kontakteve personale. Tė gjitha detajet tjera teknike nė tėrėsi mund t’i programojnė shfrytėzuesit dhe t’i shtojnė nė pajisjen e tyre si dhe tu ofrojnė ato pa pagesė pėrdoruesve tjerė.

Openmoko Neo FreeRunner pas modelit Neo 1973 ėshtė pajisja e dytė e kėsaj kompanie, dhe mund tė blihet me ēmim prej 399 dollarėsh.

Kodi:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Edhe njė celular i pajisur me Linux
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkrime nga Xun Ēetta:Ndodhi edhe kjo
» Dyshohet se me armėn qė u vra Xhemajl Mustafa, u plagosėn edhe Fetah Rudi e Ejup Visoka
» Nuk heqin dorė nga greva edhe pse janė tė rraskapitura
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!
» Ilirjana Koliqi-Ramaj:Mrekullitė e traditave tona tė shenjta arbėrore ruhen edhe Itali

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Informatika, Shkarkime :: Info, Tutoriale, Mesime-
Kėrce tek: