ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kirurgjia e robotizuar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Kirurgjia e robotizuar   Tue Sep 16, 2008 12:23 am

Kirurgjia e robotizuarKanė kaluar mė shumė se 10 vite kur ėshtė bėrė operacioni i parė nė
zemėr pa e hapur pacientin. Ndėrhyrjet kirurgjikale kėrkojnė njė
precizitet shumė tė madh qė njerzimi nuk ėshtė nė gjendje ta arrijė.
Pėr kėtė arsye punohet edhe nė sisteme qė bashkon kirurgjinė me
precizitetin kompjuterik. Gjithashtu, gjithnjė e mė shumė nė mjeksi po
pėrdoret kontrollim nė largesi i sistemeve robotike.
Pėrdorimi i robotėve gjatė operacionit ėshtė njėra ndėr fushat mė me
rėndėsi nė teknomedicinė. Teknologjia e re mundėson qė operacioni tė
kryhet vetėm me njė prerje tė vogėl. "Hapja e pacientit" zvoglon shumė
rrezikun nga infeksioni, komplikimet postoperative si dhe gabimet qė
mund tė ndodhin nga mjekėt.


Natyrisht, edhe shėrimi i pacientit ėshtė mė i shpejtė. Pėrparėsia e
robotėve ėshtė preciziteti si dhe mundėsia pėr tė arritur deri te pika
mė e imėt dhe aty tė intervenohet qė kirurgėt nuk kanė mundėsi njė gjė
tė tillė. Gjitha kėto teknologji tė reja bėjnė operacione me invazion
minimal tel trupi i pacientit cka do tė thotė pa hapje tė pacientit.
Pėrparėsitė e kėsaj mėnyre invazive ėshtė njė stres mė i vogėl pėr
pacientin si dhe efikasitet mė tė madh tek opercaioni. Procedura e
shkurtė dhe rehabilitimi i pacientit janė shumė tė shkurtuara.
Robotėt sot mund tė hyjnė nė trup me kamerė, tė bėjnė biopsi dhe tė
japin njė foto tjetėr tė qartė mbi organizmin e pacientit. Disa robotė
shėrbejnė si ndihmės tė kirurgėve e disa janė autonom.


Robotėt e parė nė kirurgji
Nė vitin 1985, roboti Puma560 ėshtė pėrdorė pėr tė vendosur
gjilpėrėn e biopsisė se trurit duke pėrdorė udhėheqjen e tomografisė
elektronike. Puma 200 ėshtė robot qė ndihmon nė operacionet e trurit,
sė pari pėr largimin e tumoreve.
Sistemi NeuroMate nė neurokirurgji pėrdoret si asistent pėr biopsi dhe
largim tė tumoreve. Nė vend tė fotografive paraoperuese, NeuroMate
siguron real-time 3D fotografi qė kirurgut i tregojnė sakt lokacionin e
tumorit.
Robodoc ėshtė prezantuar nė vitin 1992 dhe pėrdoret nė ortopedi qė
shėrben pėr fotografi praoperuse si dhe ka softverin pėr tė bėrė plane
tė procedurės operative.
Nė vitin 1994 ėshtė pėrdorė roboti i parė i komėrcializuar qė i ka
asistuar kirurgėve dhe quhet Aesop. Ishtė si dora e tretė e cila ka
mbajtė kamerėn endoskopike. Mė pataj janė pėrdorė robotė qė posedojnė
dy, tri apo katėr duar.
Nė vitin 1998 ėshtė bėrė bypass i parė ku robotėt kanė asistuar
kirurgėt. Numri i kėtyre operacioneve me ndihmėn e robotėve po rritet
shumė si dhe operacionet tjera nė zemėr me invazion tė pakėt. Gjatė
kėtij operacioni pacienti zakonisht hapet nė tre vende me njė madhėsi
sa tė njė lapsi. Nė njėrėn hyrje vendoset kamera - endoskopi e cila
komandohet me zė dhe e mban dora e robotit. Dy duart tjera tė robotit
qė kontrollojnė aparaturėn kirurgjikale hyjnė nė dy hyrjet tjera.
Kirurgu kontrollon kamerėn dhe aparaturėn nėpėrmjet joystick-ut.


Telekirurgjia

Procedura qė kirurgu operon nė largėsi, duke pėrdorė high-tech
aparaturė dhe paraoperimit, si dhe fotografi tė pacientit gjatė kohės
sė operacionit quhet telekirurgji.
Mė aparaturė tė caktuar dhe kontrollim tė sistemit robotik, kirurgu
mund tė punojė nga cfardo largėsie. Nė vitin 2001 ėshtė bėrė operimi
tejoqeanik. Njė ekip i kirurgėve ka qenė nė Neė York kurse pacienti nė
Strazburg nė Francė. Edhe pse ata kanė qenė me mijėra kilometra larg,
operimi ėshtė bėrė shumė preciz. Sistemi robotik Zeus ka marrė komanda
nga ekipi i kirurgėve duke i shėndrruar nė lėvizje tė aparaturės qė
kanė operuar tek pacienti. Fotografitė e pacientit tė bėra me kamerė
digjitale dhe endoskop janė dėrguar ekipit nė Neė York.


Zeus me tri duar ėshtė njė vazhdim i dorės se Aesop i cili
kontrollon instrumentat kirurgjikale. Me shtesėn e mikrokyēit, Zeus
mund tė mbajė 28 instrumente tė ndryshme. Roboti i mundėson qė kirurgu
tė operojė pacientin duke pėrdorė Joystick-un qė pėrcjell lėvizjet e
dorės sė kirurgut nė mikrolėvizje precize nė brendėsi tė trupit tė
pacientit. Psh. Lėvizja e dorės sė kirurgut prej 1 cm ėshtė 1 mm e
lėvizjes se robotit. Gjtuashtu largon dridhjen e dorės.
Roboti mė i pėrhapur sot nė kirurgji ėshtė sistemi Da Vinci. Katėr
komponetet kryesore janė: qendra punuese e kirurgut, roboti i cili
punon nė trupin e pacientit, sistemi perfekt i prezantimeve tė
fotografive 3D si dhe shtesa speciale Endoėrist. Nė sistemin Da Vinci
kirurgu kontrollon robotin me duar kurse sistemin pėr incizim me kėmbė.
Duart e robotit janė ato qė prekin direkt pacientin. Roboti ka dy ose
tri duar pėr instrumente dhe njė pėr endoskop. Nė vitin 2003 iu ėshtė
shtuar edhe njė dorė e cila siguron manipulimin me instrumentat shtesė
tek procedurat komplekse dhe largon kėrkesėn pėr motėr medicinale.
Dora endoskopike siguron 3D fotografi. Kėto fotografi nė "real time"
janė me rezolucion shumė tė lartė qė tregojnė mbrendėsinė e pacientit
dhe kanė njė pėrparėsi nė raport me procedurėn klasike. Sistemi tregon
pozicionin e instrumenteve nė reth 1000 frame pėr sekondė dhe filtron
secilėn fotografi nėpėrmjet video procesorit i cili largon turbullimin
e fotos. Endoskopi ėshtė i programuar tė rregullojė temeperaturėn
kėshtu qė automatikisht largohet mjegullimi gjatė operacionit.
Gjithashtu ėshtė e mundur qė tė ndėrrohen fotografitė nėpėrmjet pedales.
Pjesa shtesė Endoėrist ėshtė njė shtesė me instrumente i cili mundėson
shumė mė mirė simulim tė lėvizjeve tė njeriut. Secili intrument ka
funksionin e saj. Ky aparat memorizon pozicionin e dorės tė robotit
para se tė ndėrrohet instrumenti kėshtu qė pas ndėrrimit, dora me
instrumentin tjetėr vendoset sakt ku ka qenė me instrumentin e parė.
Instrumentet nė dorė tė robotit mund tė rotohen pėr njė rreth tė tėrė
dhe kirurgu mund tė kontrollojė forcėn e lėvizjes.
Si njė ndihmės tjetėr ėshtė edhe Hermes, sistemi robotik i cili shėrben
pėr lidhjen e tėrė sistemeve nė sallėn operative. Kjo sakt ėshtė njė
rrjet i centralizuar, e krijuar tė kontrollojė aparate tė ndryshme qė i
kontrollon kirurgu me naė tė zėrit.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Kirurgjia e robotizuar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: