ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Google paraqet platformėn e vet mobile

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Master_D
WebMaster
WebMaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 386
Age : 28
Vendodhja : Kudo...
Registration date : 27/07/2008

MesazhTitulli: Google paraqet platformėn e vet mobile   Tue Sep 16, 2008 12:28 am

Google paraqet platformėn e vet mobile

Pas disa muaj spekulimesh dhe supozimesh rreth paraqitjes sė mundshme
tė pajisjes telekomunikuese tė Google-it, nė aranzhmanin vetanak, nga
tabori i gjigantit tė internetit vjen lajmi se, nė mesin e vitit tė
ardhshėm, publikut do t’i paraqitet platforma e hapur pėr celularė e
emėruar, Android.
Sikur edhe tek kompjuterėt personalė, po ashtu edhe tek celularėt, do
tė mund tė vinte deri tek rritja e numrit shfrytėzuesve tė sistemit
operativ Linux, duke iu falėnderuar lėvizjes sė Google-it. Platforma e
paralajmėruar pėr pajisjet mobile nga tabori i Google-it ėshtė
pikėrisht e ndėrtuar nė Linux

Fatkeqėsisht, tani pėr tani, vetėm dihet qė platforma ėshtė emėruar
Android, mirėpo gjėrat do tė mund tė ishin pak mė tė qarta javėn e
ardhshme (12 nėntor) pėr kur edhe Google ka paralajmėruar paraqitjen e
paketės sė parė tė softuerit pėr zhvillimin e aplikacioneve nė Android.
Androidi do t’i paraqitet publikut nėn mbikėqyrjen e Open Handset
Alliance, shoqatės sė pėrbėrė nga 34 kompani softuerike dhe harduerike,
tė bashkuara rreth operatorėve tė ndryshėm tė telekomunikacionit, me
njė qėllim – krijimin e standardit tė hapur nė pajisjet mobile.

Sa i pėrket anės sė shfrytėzuesve, pajisjet e para me Android, sipas
paralajmėrimeve, do tė duhej tė gjendeshin nė treg qysh nė mesin e
vitit 2008.

_________________
Wanted by many, taken by none, looking at some, waiting for one...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com
 
Google paraqet platformėn e vet mobile
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Mediat :: Lajme te Ndryshme :: News (Te rejat me te fundtit)-
Kėrce tek: