ForumPortaliGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fatos Arapi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:11 pm

Fatos Arapi lindi nė qytetin e Vlorės. Po atje ai kreu shkollėn e mesme, ndėrsa studimet e larta i ndoqi nė Bullgari (Sofje) nė fakultetin e Matematikės dhe tė Ekonomisė. Ka punuar shumė vjet gazetar dhe pedagog nė Fakultetin Histori Filologji tė Tiranės. Disa herė ka fituar ēmime kombėtare e ndėrkombėtare pėr poezi. Vepra e Fatos Arapit ėshtė e pasur nė llojet e zhanret e ndryshme qė ai lėvroi. Pėrveē poezisė ku ai qėndron nė rreshtat e parė, F. Arapi ka shkruar disa novela: Patat e egra, 1969; Cipa e borės, 1985; Gjeniu pa kokė, 1999 etj; disa romane: Dhjetori i shqetėsuar,1970; Shokėt,1977; Deti nė mes,1986; disa drama: Partizani pa emėr,1962; Qezari dhe ushtari i mirė Shvejk, nė front diku,1995; ka bėrė disa pėrkthime: Kėngė pėr njeriun, Nikolla Vapcarov, 1981; Poezi, Pablo Neruda, 1989; Safo, 1990; Antologji e poezisė turke etj; si dhe ka shkruar njė numėr tė madh artikujsh e studimesh tė ndryshme. Poezitė e para F. Arapi i botoi nė gjysmėn e dytė tė viteve pesėdhjetė, dhe, pėrkatėsisht nė vitet 1962 e 1966 botoi vėllimet "Shtigje poetike" dhe "Poezia dhe vjersha". Qė nė hapat e parė ai paralajmėroi njė zė tė vėēantė nė artikulimin gjuhėsor tė botės dhe tė njeriut, njė vizion tė vetin mbi realitetin. Fillimet poetike tė Fatosit do tė jenė tematikisht tė rrudhura e tė reduktuara, duke u kushtėzuar nga rrethanat politike tė kohės. Nė frymėn e hovit ndėrtimor dhe tė entuziazmit pėr ēlirimin e vendit, qė mbizotėronte brenda parimeve krijuese tė realizmit socialist poeti shpaloste besimin se Shqipėria ecte drejt njė rruge tė re, tė lirė, dhe ky besim bėnte tė pėrballohej mė lehtė durimi dhe sakrifica. Brenda kėtij vizioni, Fatos Arapi shpesh do t'i pėrqeshė e pėrbuzė burokratėt dhe demagogėt, si nė poezinė "Antiburokratike", apo do tė sjellė disa veēanti pėrmbajtėsore dhe ekspresive si nė poezinė "Pse erdha nė jetė". Siē shihet, poeti i thurr ode lirisė dhe "mejtimit tė lirė" siē e quan ai. ėshtė synim dhe ideal madhor, pas tė cilit poeti magjepset dhe pėrbetohet.
Parė nga kjo perspektivė vetė ēensurimi, mund tė bėhen interpretime tė shumėfishta: se shoqėria e re ėshtė ajo qė sjell dhe garanton lirinė, apo, se poeti sikur e ndien tė rrezikuar lirinė, prandaj del nė kundėrshtim tė brendshėm me kohėn e vet. Cilido nga interpretimet duhet marrė parasysh dhe pėr faktin e leximit zyrtar tė poezisė. Por, edhe nė rrafsh tė artikulimit gjuhėsor, nė pėrzgjedhjen e figurės dhe tė figuracionit, Arapi do tė kėrkojė mundėsi tė reja nė thurrjen e vargut dhe artikulimin e fjalės. Eshtė ndjerė e hutuar mbase dhe vetė ēensura pėrballė vėrshimit tė figurshėm nė stilin "Nata shkon shaluar mbi kurriz tė maleve", "Nata e ngarkuar me alarme...", te poema mjaft e ndjerė dhe e suksesshme e asaj kohe "Alarme tė pėrgjakura".
Nė fillim tė viteve shtatėdhjetė, e sidomos me veprėn e botuar mė 1972 "Mė jepni njė emėr", besimi dhe entuziazmi mbi tė nesėrmen e sigurtė sikur fillon tė meket. Do tė vėrehet kjo nė dy rrafshe: nė pėrsiatjet pėr idenė e ekzistencės, (nė ēastet e dėshpėrimit personal) dhe, nė prirjen e figurshmėrisė sė mbyllur, pėr tė mos qenė deri nė fund i lexueshėm. E tillė mund tė jetė dhe poezia, titullin e sė cilės mban vėllimi "Mė jepni njė emėr". Vėrehet se shumė dilema shqetėsuese fshihen nėpėr vargje, shumė ēėshtje dhe kategori vihen para pikėpyetjeve, ose tė paktėn shumė ēėshtje tė ekzistencės mbesin tė hapura... Dhe pikėrisht gjatė viteve shtatėdhjetė, syri zyrtar do tė dalė publikisht me alarmin nga rreziku i njė poezie tė tillė. Qoftė nė frymėn e entuziazmit dhe tė besimit tė fillimit, qoftė nė kuadėr tė shenjave tė para pėr zvetėnimin e kėtij besimi, poezia e Fatos Arapit pėr gjatė gjysmė shekulli arriti ta ruajė tėrėsinė e qėndrueshme estetike dhe etike. Nė planin tematik, poezia e tij nuk e vuri poezinė nė shėrbim tė politikės sė ditės. Nė rrafshin e shprehjes, ai vazhdoi tė jetė origjinal duke e zgjeruar hapėsirėn krijuese dhe artikulimin figurativ. Zakonisht vetėm me njė lėvizje, me njė shpėrthim befasues, poezia e Fatos Arapit sugjeron thellėsķ dhe hapėsira universale pėrfytyrimi, duke e vendosur objektivin poetik brenda konteksteve tė reja ekzistenciale, ku shquhet mprehtėsia e mendimit. Edhe figura, prandaj del pėrherė e re, ēuditėrisht e freskėt, e ngarkuar me pėrmbajtje dhe ndjeshmėri tė papėrsėritshme.
Ėshtė njė gjuhė poetike e aftė ta ndjekė e ta artikulojė tė fshehurėn, tė padukshmen, tė ndrydhurėn nė mjedisin qė e rrethon, me tėrė tragjedizmin, trishtimin dhe egėrsinė bashkė. Mund tė thuhet se figura nė poezinė e Arapit ėshtė ndėr mė efikaset dhe ekspresivet nė poezinė bashkėkohore shqiptare. Nė mpleksjen ndėrvarėse: nga njėra anė realiteti, nga ana tjetėr imagjinata, emocioni dhe intelekti, lind kjo lirikė. Prandaj lexuesi e gjen, e zbulon veten me ndjesinė se dhe ai kėshtu e pėrjeton botėn pėrreth, por nuk ka mundur ta formulojė ashtu. Nga pėrplasja e poetit: (imagjinata, emocioni, filozofia) me realitetin, reflektohet synimi drejt pėrsosjes sė njeriut.

Marre nga : www.letersia.fajtori.com/Letersi/Moderne/Fatos_Arapi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:12 pm

Vdekja e Gjyshes

Ja, edhe gjyshja né arkéz,
kukull e vogél né kartéz,
Eshté... dhe prapé s'éshté e téra,
sikur nuk éshté si pérhera.
Gjithé karfica, gjilpera
kapur satenet né koké,
lidhur képuckat pérposh,
shami e lule né gjoks.
Mbyllur kapakét e syve
c'ndjej u shua brenda tyre?).
E sheh... dhe té duket heshtja
pe gjasme e pe gjasme vdekja.

Gjyshja e vogél, e bukur,
e pastér...
Né arkéz kukull.


Gjithé karfica, gjilpéra,
qepur vite té téra,
lidhur kujtime e malle,
dhembje, qé duken si pérrallé.

E sheh... dhe té duket heshtja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:12 pm

Elegji per babane
Ti nuk je mé.
As do té na shohésh,
as do té shohim,baba, mé kurré.
Ti nuk je mé..

Emrin ténd e mori ky gur,
Vdekja - si vdekje ,
gjithmoné e dhimbshme,
gjithmoné e verdhé...

Me njé kordhele
tufa kujtimesh né zemér na lidh.

Tufa kujtimesh
edhe elegjish.

Jam i trishtuar dhe mé mori malli.

Dhe mbi trishtime e mall duke ecur,
ngjita rrugén e ngushté té fshatit.

Shtyva derén e varrezés sé vogél
dhe t'erdha te varri...
C'fjalé té pathéna do té mé fiasésh?
C'fjalé té reja déshiron té dégjosh?
Prej kétij varri
tani, baba, c'do té mé japésh?

Até dité té thaté janari:
pérpara teje Halil Alija
e mercenari.
Prapa shtépia né zjarr e flaké


Duart e tua né pranga,
plak i ngarté?

Erdha té marr
cfaré perket prei kétij varri.

Kujtime té dhimbshme.
Vuajtje krenare.

Ti mos mé thuaj:
"Biro... iané té trishtuara".

Baba i gjoré!
Uné, pa ato,
do t'isha né jeté edhe mé i trishtuar.

Dhe kur té vdes
s'dua asgjé
vec njé varr té thieshté.

Atje né bregdet,
ku népér net
bisedojné yjet me qiparisat.

Dhe fjalé té kaltra
flet e shpréndan
deti matané.
Fjalét qé i njohim,
qé i kuptojme,
uné
me babané...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:13 pm

Coprifuoco

Hapat e patrullés godasin né trupin e metalté té natés.
Gjer né toké kérrusen e rrasen shtépité pérdhese.
Mendmet lévrijné né kokat e njerézve
dhe thérrrmohet pastai péshpérima nga buzét e varura
rreth vatrés.
Kjo ore vjen e ngarkuar rne zjarre dhe hekur.
Si njé xhandar i egér qéndron para dyerve té shtépisé.
Pyet veten: "Pérse té hapura"
dhe si pérgjigje tund kokén, helmetén.
dhe si kércénirn i metalté patrullon errésirén.
dyert rnbeten té hapura:
rnund té hyjé ndér to liria ilegale e Shqipérisé.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:13 pm

Ēast Buzė Jonit

Dhe vargjet erdhėn me ritme tė kaltra
Nėr degė tė tyre figurat e gjelbra
Ēelin - si gjethet nėpėr portokalle.
Nėn degėza vargjesh fėshfėrijnė figurat,
Si mbrėmjes Jonit fletėsat e ullinjve.
E mbusha gojėn me erėra tė Jonit,
Ndjej nėpėr dhėmbė kokrizat e jodit,
Shoh se si thyhen mirazhet mes valėsh,
Se si thėrmohen pėrflakjet mes gurėsh...
Dhe jam i tėri
grimca dritaresh e ngjyrash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:13 pm

Margaritė Moj


... Shoqja ime, moj
me dy sy si nata tė mėdhenj, tė zez,
me bukurinė tonė tė virgjėr
vdekjen po ushqejmė

se kjo tokė ka ftohtė
mardhi
e ka ngrirė
Dhe ne biem mbi tė, porsi bllaca zjarri,
Futemi nėn dhč porsi rrėnjė ėndrrash,
Qė tė vijė pranvera,qė tė vijė behari,
Toka pėrmbi ne e balta tė shkrijė,
Ėndrrat tė shpėrthejnė, si shpėrthen bari.
Dashuria jonė
Me dy sy si nata ēuditėrisht tė zez,
Nga plumbat armike prerė mes pėr mes
Dashuri e lindur,
Dashuri e rritur
Nėn qiejt e thyer tė varfėrisė shqiptare.
Dashuri tragjike
Pėr botėn e madhe.

Margaritė, moj
Motra ime, moj,
Shoqja ime, moj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:13 pm

Mbi rrogozin prej kashte,
Ku netėve fle,
Shtrova
Dashurinė time...
Po prap, brinjėt t'i vret toka, plisi,
E prap i fortė ėshtė te koka
Trungu prej lisi.

Hej, vend!
Plot diell e pa dritė!
Pagan dhe fron pėr perėnditė!
Jetojmė nėr male tė lartė,
Ku qlellln me dorė mund tė zėmė
Dhe prapė:
Nė ē'humnera kemi rėnė!

Hej, vend!
Qė ngjyrat e Jonit,
Erėrat e portokallit me lule
Mbyll
Nė njė vorbė fasule.
Dhe ndihesh
I pasur nė varfėrinė tėnde
I lirė nė robėrinė tėnde...

Hej, vend,
Qė prej dhimbjes po mė bėn tė ēmendem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:14 pm

Ditė Tiranase


Ti mbyll derėn pas e nisesh
Nė mesin e rrugės takon ditėn
Qė tė pyet e hutuar: - Nga tė shkoj?
Shpresėn e ushqejnė me shpresė, -
Pastaj shpresės i vrasin shpresėn.
Vetėm pasqyrat ndryshojnė,
Teknologjia pėrsosėse e tyre, -
Fytyrat janė po ato.
Jo, ti, - hija jote shkrin nė gotėn me ujė
Diellin dhe kokrrėn e aspirinės, -
Ke dhimbje tė forta koke.
E di: zembereku i zemrės sime
Eshtė pluhurosur , - kur do tė vijė Ajo,
Me frymėn e saj t'i fryjė,
Tė ndjej ecjen tingėlluese tė kohės.
Nė qiellin e Tiranės, njė unazė e zjarrtė
Fluturon nga syri nė sy -
Kėrkon gishtin e nuses.
Kėrciti gonxhe e zambakut tek ēelej,
Dhe marsi eci para meje.
Tė paktėn, o zot, akoma jemi njerėz
Respektojmė dallėndyshet dhe vdekjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:14 pm

Akreonti Rrjedh po Karont nuk Ka


Si tė kthehem prapa kur udhėn s'e di?
Prej pikėllimi lumi buēitės i natės
E unė rrah brigjet e errėta kėtu.

Akeronti rrjedh po karont nuk ka.

Tregomė njė va ku te kaloj.
Ti i njeh guvat dhe vorbullat e frikshme.
Tregomė njė va, vėllai im,
Ku tė kaloj Akerontin
Dhe tė arrij.
Akeront rrjedh po karont nuk ka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:14 pm

Gloria Victis (Lavdi Humbėsve)


Sepse jemi ne humbėsit e mėdhenj.
Artin e shkėlqyer tė humbjes
Ne e kemi ngritur nė fat.
Sepse ne, vetėm ne, dimė tė gabojmė.
Ne gabojmė nė miqėsi, dhe humbasim.
Ne gabojmė nė dashuri, dhe humbasim.
Ne gabojmė nė shpresat tona, dhe humbasim
Zaret e bardhė tė fateve tona
Ne i hedhim para - dhe vazhdojmė
T'i hedhim ato edhe mbasi ta kemi kaluar Rubikonin.
Tė gjithė na kanė faj dhe askush.
Tė tjerėt vetėm fitojnė,
Ndėrsa ne jemi populli humbės

I humbjeve tė mėdha. Zemra jonė
Eshtė njė mollė e artė dhimbjeje.
Nuk duam tė njohim pushtetin e errėt tė smirės,
Dhe gabojmė, nuk e njohim
Lakminė akrep tė pushtetit, dhe gabojmė.
Sepse ne-vetėm ne! Dimė tė gabojmė.
Kėmbėt tona tė zbathura janė ato gjethe vjeshte
Qė bien dhe ecin nė rrugė; shpirti ynė
Eshtė prej lėnde tė brymtė trishtimi,
Tė gjithė mund ta vrasin.
Tė tjerėt jo, ata janė fitonjės tė pėrjetshėm,
Ata s'humbasin kurrė, sepse
Kurrė nuk gabojnė.

Ndėrsa ne gabojmė - ashtu siē dimė vetėm ne!
Artin e shkėlqyer tė humbjes
Ne e kemi ngritur nė fat.
Dhe i kemi kthyer krahėt lavdisė fitonjėse.
Ne njohim vetėm lavdinė e popullit
Tė humbjeve tė mėdha. Sepse ne
- po vetėm ne!-
Jemi tė vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:15 pm

Si s'tė Desha pak mė Shumė


Unė e desha pėrtej vdekjes,
Ashtu dashurova unė
Edhe prap s'ia fal dot vetes:
S'i s'e desha pak mė shumė...

Pak mė shumė ku shpirti thyhet,
T'i them ndarjes: - Prit, ca pak...
Tė gėnjejmė mallin qė s'shuhet,
Kujtimin tė gėnjejmė pak.

Pėrtej vdekjes, pėrtej botėve,
Atje ku nis "ca pak" tjetėr,-
Asaj qė mė rri mes Zotave:

"Si s'tė desha pak mė tepėr...".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:16 pm

Nuk Mbyllen Dot


S'kam fuqi mė as tė trishtohem
Jemi anije pa spirancė
Mes erėrave tė egra tė kundėrta.
Peshqit Ilafazanė shurdhojnė qiellin
Mė jepni ju njė copė ironie,
Se nuk e gjej dot nė veten time,-
Njė copėz ironie
Sa gjysmėz e krahut tė zogut,-
Tė mbrohem nga shirat e verdhė
Tė predikimeve tė apostujve tė lajthitur.
Tė gjithė na kanė faj dhe askush:
Deshėm tė krijohemi nė asgjėsimin tonė
Tani gjithė dritaret e shpirtit
Janė hapur, bymyer e kalbur
Nga shirat e lotėve,-
Dhe s'mbyllen mė dot.

Mund tė hyjė kush tė dojė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:16 pm

E Paėndėrrta Ime


Mė duhet njė gjysėm ėndrre,
E paėndėrrta ime.

Vė kokėn nė gjoksin tėnd
E tani pėrplasem
Te kokė e njė tjetri.

Mė duhet njė gjysėm ėndrre.

Shigjetat e orės sė dorės
Tutje i shtyjnė kalimtarėt,
nė ditė tė rrėpirta tiranase.
Shpirtra jo shpirtra qė shkojnė...
Bri meje dikush flet me vete.
pa e kuptuar besoj nė rrėfimin e tij.

Dikush, prej zhgėnjirni tė egėr,
mbėrthen kryqe tė reja.
I hedh njė gjysėm leku
Dhe blej kryqin tim.

Tani qė ta ngre
Mė duhet njė gjysėm ėndrre,
E paėndėrrta ime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:20 pm

Deti


I vogel , me pantallona te shkurtra ,
me kembe te zbathura e nje kemishe hamaije , qe e qepte vete gjyshja ...

Ashtu darke per darke dilja ne breg .
Nder gishterinjte e kembes se ftohte me rridhte rera .

Une prisja me ore te tera ,
gjersa pernjeheresh , tutje neper fushat e gjera te nates
ngriheshin kope te cuditshme , te panumurta kuajsh te bardhe .

Neper hapesirat e pafundme suleshin aradhe - aradhe

Turfullonin

Binin me kembe te thyera ,
rrokulliseshin duke gulcuar neper te zezat humnera .

Mbi ta fluturonin te tjere ,
jelet e hakerryera dallge - dallge fushen e djellit fshinin .

Hingellima te frikshme para tyre bridhnin .
Ata vinin , afroheshin drejt meje .

Gjokset e medhenj e te bardhe kreshperonin perpjete
kembet e para rrihnin ne ere ...

Syte u flakeronin .

Nje cast ... dhe nen thundrat e tyre do te me coptonin.

Kur ja me potere
si nje gjemim i madherishem perplaseshin tek kembet e mia.

Nga flegrat gjigande
miliarda grimceza te kristalta shfrynin per te fundit here

Te tjere hingellinin neper fushat e gjera te nates

Me gezim e frike, ore te tera une shihja kuajt e bardhe
te suleshin neper furtune.

Thyenin kembet , rrokulliseshin ,
qe te vinin sa me pare tek une
shkelnin, fluturonin njeri mbi tjetrin...

Dhe tani, kudo qe jam ,
ashtu fantastik e i madherishem , me ndjek pas deti...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Davidon
V.I.P i forumit
V.I.P i forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 1846
Age : 25
Vendodhja : STRUGE
Registration date : 11/08/2008

MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   Thu Sep 18, 2008 11:21 pm

Atdheu


Atdheu eshte dhimbje , eshte dhimbje.
Nje prill i pikelluar ne shpirt.
Atdheu eshte kryqi , eshte kryqi
E mban - dhe te mban ty ne shpirt.

Atdheu eshte toka e premtuar.
Ti shkel si nje zot dhe se ka nden kembe.
Atdheu ska fjale , ka sy te trishtuar.
Vdes dashuria ne dashuri qe te cmend.

Atdheu eshte buka e uritur.
Te iken nga duart e dot nuk te ngop
Enderr dhe ankth dhe shprese e sfilitur
Me syte n'erresire vetveten kerkon.

Atdheu eshte varr i hapur, eshte varr.
Nje jete drejt tij shkon me bese qe lind.
Ne nje pike loti mbyt lotin fatvrare.
Ne nje pike loti lirine e lind.

Atdheu yt i vogli , i vogli
ai hyjnori i pavdekshmi si loti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albaone.top-board.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fatos Arapi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fatos Arapi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fatos Lubonja: E majta dhe tė pushkatuarit pa gjyq
» Rrahim Hashimi*-Pse kjo histeri ndaj sė vėrtetės qė tha Fatos Klosi
» CIKEL ME POEZI NGA FATOS ASHIKU
» Xhemajl Rudi: Arben Veselaj-Intervistė:Me-Fatos Kongoli,

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbaOne :: Tema Shoqerore (te ndryshme) :: Letersia-
Kėrce tek: